Weekend TV & online listings: FA Cup, Dempsey vs. Donovan, La Liga, Bundesliga, Serie A, Ligue 1, Eredivisie, African Cup of Nations, Boca Juniors-River Plate, Olympic qualifying, Mexico

What are you going to watch?

All times are Eastern

FRIDAY

African Cup, Niger-Tunisia 11 a.m. Al Jazeera Sports USA (DISH Network 601)

African Cup, Gabon-Morocco 2 p.m. Al Jazeera Sports USA

England FA Cup, Watford-Spurs 2:30 p.m. Fox Soccer Plus, foxsoccer.tv

Germany, Hanover-Nurnberg 2:30 p.m. ESPN Deportes, ESPN3.com

England FA Cup, Everton-Fulham 3 p.m. Fox Soccer Channel

Women’s Olympic qualifying semifinal, USA-Costa Rica 8 p.m. Universal Sports, universalsports.com, concacaf.com

Mexico, Morelia-Monterrey 9 p.m. Fox Deportes, Azteca America

Mexico, Correcaminos-Veracruz 9:30 p.m. GolTV

Women’s Olympic qualifying semifinal, Canada-Mexico 11 p.m. concacaf.com

SATURDAY

England FA Cup, QPR-Chelsea 7 a.m. FSP, foxsoccer.tv

England FA Cup, Liverpool-Manchester United 7:30 a.m. FSC

Germany, Bayern Munich-Wolfsburg 9:30 a.m. ESPN Deportes, ESPN3.com

England FA Cup, Derby-Stoke 10 a.m. FSC

England FA Cup, Leicester-Swindon 10 a.m. FSP, foxsoccer.tv

African Cup, Botswana-Guinea 11 a.m. Al Jazeera Sports USA

England FA Cup, Brighton-Newcastle noon FSC

Spain, Vallecano-Bilbao noon GolTV

Spain, Espanyol-Mallorca noon ESPN Deportes, ESPN3.com

Italy, Catania-Parma noon FSP

France, Auxerre-Nancy 1 p.m. foxsoccer.tv

France, Lorient-Sochaux 1 p.m. foxsoccer.tv

France, Brest-PSG 1 p.m. foxsoccer.tv

France, Lyon-Dijon 1 p.m. foxsoccer.tv

France, Toulouse-Caen 1 p.m. foxsoccer.tv

France, Nice-Montpellier 1 p.m. foxsoccer.tv

Spain, Real Madrid-Zaragoza 2 p.m. GolTV

Brazil, Sao Paulo-Sao Caetano 2 p.m. ESPN Deportes

African Cup, Ghana-Mali 2 p.m. Al Jazeera Sports USA

Italy, Juventus-Udinese 2:30 p.m. FSC, ESPN3.com

France, Lille-Saint Etienne 3 p.m. foxsoccer.tv

Spain, Villarreal-Barcelona 4 p.m. ESPN Deportes, ESPN3.com

Mexico, Jaguares-Puebla 6 p.m. ESPN Deportes, Azteca America

Mexico, Tigres-Tecos 8 p.m. Galavision

Mexico, Pachuca-Queretaro 8 p.m. Telefutura

Mexico, San Luis-America 10 p.m. Telefutura

Mexico, Atlante-Cruz Azul 10 p.m. Galavision

Mexico, Atlas-Toluca midnight (taped) Galavision

SUNDAY

Australia, Adelaide-Perth 1 a.m. FSC

Netherlands, Feyenoord-Ajax 6:30 a.m. ESPN Deportes, ESPN3.com

Italy, Fiorentina-Siena 6:30 a.m. FSP, ESPN3.com

England FA Cup, Sunderland-Middlesbrough 8:30 a.m. FSP, foxsoccer.tv

Italy, Roma-Bologna 9 a.m. ESPN3.com

Italy, Lecce-Inter Milan 9 a.m. FSC, ESPN3.com

Italy, Chievo-Lazio 9 a.m. ESPN3.com

England FA Cup, Arsenal-Aston Villa 11 a.m. FSC

Germany, Stuttgart-Moenchengladbach 11:30 a.m. GolTV

Spain, Racing Santander-Valencia noon ESPN Deportes, ESPN3.com

Mexico, Pumas-Chivas 1 p.m. Univision, univisiondeportes.com

African Cup, Libya-Senegal 1 p.m. Al Jazeera Sports USA

African Cup, Equatorial Guinea-Zambia 1 p.m. Al Jazeera Sports USA

Brazil, Corinthians-Linense 2 p.m. GolTV

Portugal, Gil Vicente-Porto 2:15 p.m. ESPN3.com

Italy, AC Milan-Cagliari 2:30 p.m. FSC, ESPN3.com

Italy, Genoa-Napoli 2:45 p.m. foxsoccer.tv

France, Rennes-Marseille 3 p.m. FSP, foxsoccer.tv

Mexico, Tijuana-Santos Laguna 3 p.m. Azteca America

Spain, Malaga-Sevilla 4 p.m. GolTV

Women’s Olympic qualifying final 8 p.m. NBC Sports Network, concacaf.com, universalsports.com, concacaf.com

Argentina, Boca Juniors-River Plate 8 p.m. Fox Deportes

MONDAY

African Cup, Sudan-Burkina Faso 1 p.m. Al Jazeera Sports USA

African Cup, Ivory Coast-Angola 1 p.m. Al Jazeera Sports USA

Spain, Osasuna-Atletico Madrid 3 p.m. GolTV

Steven Goff is The Post’s soccer writer. His beats include D.C. United, MLS and the international game, as well as local college basketball.
Comments
Show Comments
Most Read

sports

Success! Check your inbox for details.

See all newsletters