2011 Helen Hayes Award recipients

April 25, 2011

Outstanding Director, Resident Musical

Mary Zimmerman, “Candide,” Shakespeare Theatre Company

Outstanding Director, Resident Play

Howard Shalwitz, “Clybourne Park,” Woolly Mammoth Theatre Company

Paata Tsikurishvili, “Othello,” Synetic Theater

Outstanding Lead Actress, Resident Musical

Lauren Molina, “Candide,” Shakespeare Theatre Company

Outstanding Lead Actor, Resident Musical

Geoff Packard, “Candide,” Shakespeare Theatre Company

Nicholas Rodriguez, “Oklahoma!,” Arena Stage

Outstanding Lead Actress, Resident Play

Erika Rose, “In Darfur,” Theater J

Outstanding Ensemble, Resident Musical

“Sycamore Trees,” Signature Theatre

Outstanding Lead Actress, Non-Resident Production

Caroline Sheen, “Mary Poppins,” Kennedy Center

Outstanding Lead Actor, Non-Resident Production

Laurence Fishburne, “Thurgood,” Kennedy Center

Outstanding Supporting Performer, Non-Resident Production

Josh Lamon, “Hair,” Kennedy Center

Outstanding Supporting Actress, Resident Musical

Hollis Resnik, “Candide,” Shakespeare Theatre Company

Outstanding Supporting Actor, Resident Musical

Ed Dixon, “Sunset Boulevard,” Signature Theatre

Outstanding Supporting Actress, Resident Play

Naomi Jacobson, “Richard II,” Shakespeare Theatre Company

James MacArthur Award for Outstanding Supporting Actor, Resident Play

Louis Butelli, “Henry VIII,” Folger Theatre

Robert Prosky Award for Outstanding Lead Actor, Resident Play

Graham Hamilton, “Hamlet,” Folger Theatre

Johnny Ramey, “Superior Donuts,” Studio Theatre

Outstanding Ensemble, Resident Play

“Othello,” Synetic Theater

Outstanding Non-Resident Production

“Thurgood,” Kennedy Center

Outstanding Production, Theater for Young Audiences

“If You Give a Pig a Pancake,” Adventure Theatre

Charles MacArthur Award for Outstanding New Play or Musical

“The Liar,” adapted by David Ives, Shakespeare Theatre Company

Outstanding Resident Musical

“Candide,” Shakespeare Theatre Company

“Oklahoma!,” Arena Stage

Outstanding Resident Play

“Clybourne Park,” Woolly Mammoth Theatre Company

“Hamlet,” Folger Theatre

Outstanding Lighting Design, Resident Production

Colin K. Bills, “The Master and Margarita,” Synetic Theater

Outstanding Set Design, Resident Production

Daniel Ostling, “Candide,” Shakespeare Theatre Company

Outstanding Sound Design, Resident Production

Tom Teasley, “The Ramayana,” Constellation Theatre Company

Outstanding Costume Design, Resident Production

Anastasia Rurikov Simes, “Othello,” Synetic Theater

Outstanding Choreography, Resident Production

Parker Esse, “Oklahoma!,” Arena Stage

Outstanding Musical Direction, Resident Production

George Fulginiti-Shakar, “Oklahoma!,” Arena Stage

Continue reading 10 minutes left
Comments
Show Comments
Most Read Lifestyle