Boys’ basketball: Holiday tournament schedule

December 21, 2012

Here’s our list of tournaments that include at least one team in the AllMetSports coverage area and that will be held in the District, Maryland or Virginia. For mixer tournaments with pre-determined matchups, only games featuring local teams are listed. Please contact us at hss@washpost.com with any corrections or additions. See our list of girls’ holiday tournaments here.

Tournaments scheduled to begin on Wednesday, Dec. 26

1UpHandlesInc Holiday Tournament – at Sherwood

Dec. 26

Walter Johnson vs. Kennedy, 5 p.m.

Sherwood vs. Gaithersburg, 7 p.m.

Dec. 27

Third-place game, 5 p.m.

Championship game, 7 p.m.

CKA/Paint Branch Holiday Tournament – at Paint Branch

Dec. 26

Long Reach vs. Damascus, 3 p.m.

Paint Branch vs. Bethesda-Chevy Chase, 7 p.m.

Dec. 27

Third-place game, 3 p.m.

Championship game, 7 p.m.

George Long Holiday Hoops Tournament – at Wakefield

Dec. 26

Freedom-Woodbridge vs. Washington-Lee, 1 p.m.

Theodore Roosevelt vs. Stonewall Jackson, 2:45 p.m.

Calvert Hall vs. Langley, 4:30 p.m.

Ballou vs. Wakefield, 6:15 p.m.

Dec. 27

Consolation semifinal, 1 p.m.

Consolation semifinal, 2:45 p.m.

Championship semifinal, 4:30 p.m.

Championship semifinal, 6:15 p.m.

Dec. 28

Seventh-place game, 1 p.m.

Fifth-place game, 2:45 p.m.

Third-place game, 4:30 p.m.

Championship game, 6:15 p.m.

Glory Days Grill Tournament of Champions – at Lake Braddock

Dec. 26

Annandale vs. Osbourn Park, 2:15 p.m.

McLean vs. West Springfield, 4 p.m.

Hylton vs. Hayfield, 5:45 p.m.

Osbourn vs. Lake Braddock, 7:30 p.m.

Dec. 27

Consolation semifinal, 2:15 p.m.

Consolation semifinal, 4 p.m.

Championship semifinal, 5:45 p.m.

Championship semifinal, 7:30 p.m.

Dec. 28

Seventh-place game, 2:15 p.m.

Fifth-place game, 4 p.m.

Third-place game, 5:45 p.m.

Championship game, 7:30 p.m.

Governor’s Challenge – at Wicomico Civic Center

Dec. 26

Laurel vs. Mardela, 3:30 p.m.

Dec. 27

Blake vs. Edmondson-Westside, 3:30 p.m.

Dec. 28

C.H. Flowers vs. Poly, 5:30 p.m.

Bowie vs. Queen Anne, 7:30 p.m.

Dec. 29

Laurel vs. Crisfield, 3:30 p.m.

C.H. Flowers vs. Cape Henlopen (Del.), 4:30 p.m.

Bowie vs. J.M. Bennett, 6:30 p.m.

Henrico Holiday Hoops – at Henrico

Dec. 26

J.R. Tucker vs. Henrico, 2:30 p.m.

Walsingham vs. Matoaca, 4 p.m.

Trinity Episcopal vs. Glen allen, 5:30 p.m.

Potomac (Va.) vs. Meadowbrook, 7:15 p.m.

Dec. 27

Consolation semifinal, 2:30 p.m.

Consolation semifinal, 4 p.m.

Championship semifinal, 5:30 p.m.

Championship semifinal, 7:15 p.m.

Dec. 28

Seventh-place game, 2:30 p.m.

Fifth-place game, 4 p.m.

Third-place game, 5:30 p.m.

Championship game, 7:15 p.m.

J.T. Bogle Holiday Tournament – at Glen Burnie

Dec. 26

South Carroll vs. Broadneck, 5 p.m.

Dulaney vs. Glen Burnie, 7 p.m.

Dec. 27

Third-place game, 5 p.m.

Championship game, 7 p.m.

Waldorf Holiday Hoops Classic – at North Point and Westlake

Dec. 26 – all games at North Point

Lackey vs. Sidwell Friends, 1 p.m.

Northern vs. Mount Carmel, 3 p.m.

Douglass vs. Westlake, 5 p.m.

Cesar Chavez vs. North Point, 7 p.m.

Dec. 27 – all games at Westlake

Consolation semifinal, 1 p.m.

Consolation semifinal, 3 p.m.

Championship semifinal, 5 p.m.

Championship semifinal, 7 p.m.

Dec. 28

At Westlake

Seventh-place game, 11:45 a.m.

Fifth-place game, 3:15 p.m.

At North Point

Third-place game, 3 p.m.

Championship game, 7 p.m.

Tournaments scheduled to begin on Thursday, Dec. 27

Bobby Miller Bulldog Classic – at Churchill

Dec. 27

Green Division

Takoma Academy vs. Maret, 10 a.m.

Landon vs. The Heights, 12 p.m.

Blue Division

St. Andrew’s vs. Wheaton, 4 p.m.

Churchill vs. Einstein, 8 p.m.

Dec. 28

Green Division

Third-place game, 9:30 a.m.

Championship game, 1:30 p.m.

Blue Division

Third-place game, 11:30 a.m.

Championship game, 7:30 p.m.

Cap City Classic – at Annapolis

Dec. 27

Meade vs. Patuxent, 5 p.m.

River Hill vs. Annapolis, 7 p.m.

Dec. 28

Third-place game, 3 p.m.

Championship game, 7 p.m.

Clarksburg Holiday Tournament – at Clarksburg

Dec. 27

Seneca Valley vs. Northwest, 1:45 p.m.

Poolesville vs. Clarksburg, 5:15 p.m.

Dec. 28

Northwest vs. Poolesville, 3:30 p.m.

Clarksburg vs. Seneca Valley, 7 p.m.

Cougar Holiday Classic — at Chesapeake

Dec. 27

St. Mary’s-Annapolis vs. Key, 5 p.m.

Severn vs. Chesapeake, 7 p.m.

Dec. 28

Third-place game, 5 p.m.

Championship game, 7 p.m.

Father George National Jesuit Christmas Classic – at Georgetown Prep

Dec. 27

Loyola Blakefield vs. Tampa Jesuit (Fla.), 2:45 p.m.

Junipero Serra (Calif.) vs. Canisius (N.Y.), 4:30 p.m.

St. Xavier (Ohio) vs. Regis (N.Y.), 6:15 p.m.

Jesuit (La.) vs. Georgetown Prep, 8 p.m.

Dec. 28

Consolation semifinal, 2:45 p.m.

Consolation semifinal, 4:30 p.m.

Championship semifinal, 6:15 p.m.

Championship semifinal, 8 p.m.

Dec. 29

Seventh-place game, 2:45 p.m.

Fifth-place game, 4:30 p.m.

Third-place game, 6:15 p.m.

Championship game, 8 p.m.

Gilman School Holiday Mixer – at Gilman

Dec. 27

Coppin Academy vs. Glenelg, TBA

Loch Raven vs. Gilman, TBA

Dec. 28

Third-place game, TBA

Championship game, TBA

Honda of Dulles Battle of Ashburn – at home sites

Dec. 27

Briar Woods at Broad Run, 7:15 p.m.

Dec. 28

Stone Bridge at Briar Woods, 7:15 p.m.

Dec. 29

Broad Run at Stone Bridge, 7:15 p.m.

Joe Cascio Boys’ Basketball Classic – at Falls Church

Dec. 27

Marshall vs. Stuart, 2:45 p.m.

Lee vs. Yorktown, 4:30 p.m.

Jefferson vs. Freedom-South Riding, 6:15 p.m.

George Mason vs. Falls Church, 8 p.m.

Dec. 28

Consolation semifinal, 2:45 p.m.

Consolation semifinal, 4:30 p.m.

Championship semifinal, 6:15 p.m.

Championship semifinal, 8 p.m.

Dec. 29

Seventh-place game, 1:45 p.m.

Fifth-place game, 3:30 p.m.

Third-place game, 5:15 p.m.

Championship game, 7 p.m.

K-Guard Holiday Tournament – at Salem

Dec. 27

Hidden Valley vs. William Fleming, 3 p.m.

Gar-Field vs. Salem, 4:30 p.m.

Patrick Henry-Roanoke vs. Broadway, 6 p.m.

Cave Spring vs. Alleghany, 7:30 p.m.

Dec. 28

Consolation semifinal, 3 p.m.

Consolation semifinal, 4:30 p.m.

Championship semifinal, 6 p.m.

Championship semifinal, 7:30 p.m.

Dec. 29

Seventh-place game, 3 p.m.

Fifth-place game, 4:30 p.m.

Third-place game, 6 p.m.

Championship game, 7:30 p.m.

Montgomery County vs. Frederick County Challenge – at Tuscarora (Md.)

Dec. 27

Frederick vs. Quince Orchard, 5:30 p.m.

Northwood vs. Tuscarora (Md.), 7:30 p.m.

Dec. 28

Third-place game, 5:30 p.m.

Championship game, 7:30 p.m.

Mount Vernon Holiday Tournament – at Mount Vernon

Dec. 27

Wise vs. Saint James, 1 p.m.

Largo vs. West Potomac, 3 p.m.

Glenelg Country vs. Oakton, 5 p.m.

Grace Brethren-Clinton vs. Mount Vernon, 7 p.m.

Dec. 28

Consolation semifinal, 1 p.m.

Consolation semifinal, 3 p.m.

Championship semifinal, 5 p.m.

Championship semifinal, 7 p.m.

Dec. 29

Seventh-place game, 1 p.m.

Fifth-place game, 3 p.m.

Third-place game, 5 p.m.

Championship game, 7 p.m.

Northeast Holiday Mixer – at Northeast

Dec. 27

Southern vs. Mount Hebron, 5 p.m.

Northeast vs. Calverton, 7 p.m.

Dec. 28

Third-place game, 5 p.m.

Championship game, 7 p.m.

Northwestern/IAABO Board 290 Memorial Mixer – at Northwestern-Baltimore

Dec. 27

Merganthaler vs. Wilde Lake, 10 a.m.

Digital Harbor vs. Centennial, 5:30 p.m.

Dec. 28

Northwestern-Baltimore vs. Wilde Lake, 11:30 a.m.

Centennial vs. Lake Clifton, 4 p.m.

Old Mill Holiday Tournament – at Old Mill

Dec. 27

Eleanor Roosevelt vs. City College, 5 p.m.

Atholton vs. Old Mill, 7 p.m.

Dec. 28

Third-place game, 5 p.m.

Championship game, 7 p.m.

Pohanka Chantilly Classic – at Chantilly

Dec. 27

Wilson vs. Robinson, 12:30 p.m.

Mills Godwin vs. South County, 2:15 p.m.

Mountain View vs. Forest Park, 7:30 p.m.

Patriot vs. Chantilly, 9:15 p.m.

Dec. 28

Consolation semifinal, 9 a.m.

Consolation semifinal, 10:45 a.m.

Championship semifinal, 4 p.m.

Championship semifinal, 5:45 p.m.

Dec. 29

Seventh-place game, 10:45 a.m.

Fifth-place game, 2:15 p.m.

Third-place game, 5:45 p.m.

Championship game, 9:15 p.m.

Roberts Oxygen Holiday Classic – at Springbrook

Dec. 27

Gwynn Park vs. Magruder, 5 p.m.

Thomas Stone vs. Springbrook, 7 p.m.

Dec. 28

Gwynn Park vs. Springbrook, 5 p.m.

Thomas Stone vs. Magruder, 7 p.m.

Ronald Curry Holiday Classic – at Hampton

Dec. 27

Williamsburg Christian vs. Edison, 4 p.m.

W.T. Woodson vs. Booker T. Washington (Va.), 5:30 p.m.

Herndon vs. Lake Taylor, 7 p.m.

Bishop Sullivan vs. Bethel, 8:30 p.m.

Dec. 28

Consolation semifinal, 4 p.m.

Consolation semifinal, 5:30 p.m.

Championship semifinal, 7 p.m.

Championship semifinal, 8:30 p.m.

Dec. 29

Seventh-place game, 4 p.m.

Fifth-place game, 5:30 p.m.

Third-place game, 7 p.m.

Championship game, 8:30 p.m.

Southern Maryland Holiday Tournament – at Great Mills

Dec. 27

Chopticon vs. Calvert, 3:30 p.m.

Leonardtown vs. Great Mills, 7 p.m.

Dec. 28

Third-place game, 3:30 p.m.

Championship game, 7 p.m.

Westfield Bulldog Bash – at Westfield

Dec. 27

Potomac School vs. Centreville, 12:30 p.m.

Battlefield vs. Christchurch, 2:15 p.m.

Fairfax vs. Flint Hill, 7:30 p.m.

Sewickley (Pa.) vs. Westfield, 9:15 p.m.

Dec. 28

Consolation semifinal, 9 a.m.

Consolation semifinal, 10:45 a.m.

Championship semifinal, 4 p.m.

Championship semifinal, 5:45 p.m.

Dec. 29

Seventh-place game, 12:30 p.m.

Fifth-place game, 2:15 p.m.

Third-place game, 5:45 p.m.

Championship game, 9:15 p.m.

William L. Miller Holiday Hoops Tournament – at Patterson

Dec. 27

Arundel vs. National Collegiate, 6 p.m.

Richard Montgomery vs. Patterson, 8 p.m.

Dec. 28

Arundel vs. Richard Montgomery, 6 p.m.

Patterson vs. National Collegiate, 8 p.m.

Tournaments scheduled to begin on Friday, Dec. 28

Bo Kimble 44 for Life/Bell Winter Classic — at Bell

Dec. 28

Washington Latin vs. Washington Math and Science, 11 a.m.

KIPP vs. McKinley Tech, 12:30 p.m.

Bell vs. Washington Latin, 2 p.m.

KIPP vs. Washington Math and Science, 3:30 p.m.

Bell vs. McKinley Tech, 5 p.m.

Washington Latin vs. KIPP, 6:30 p.m.

Dec. 29

Bell vs. Washington Math and Science, 3:30 p.m.

Washington Latin vs. McKinley Tech, 5 p.m.

KIPP vs. Bell, 6:30 p.m.

McKinley Tech vs. Washington Math and Science, 8 p.m.

Dec. 30

Consolation game, Noon

Championshop game, 2:15 p.m.

King George Holiday Tournament — at King George

Dec. 28

McDonough vs. Riverbend, 5:30 p.m.

King George vs. Brooke Point, 7:30 p.m.

Dec. 29

Third-place game, 5:30 p.m.

Championship game, 7:30 p.m.

Park View Holiday Classic – at Park View

Dec. 28

Manassas Park vs. Highland, 6 p.m.

Brentsville vs. Park View, 8 p.m.

Dec. 29

Third-place game, 4 p.m.

Championship game, 8 p.m.

Patriot Roundball Classic – at Wootton

Dec. 28

Avalon vs. Rockville, 5 p.m.

Watkins Mill vs. Wootton, 7 p.m.

Dec. 29

Third-place game, 5 p.m.

Championship game, 7 p.m.

Spartans Holiday Classic – at Laurel

Dec. 28

Heritage Academy vs. Forestville, 11 a.m.

Maya Angelou vs. Parkdale, 12:45 p.m.

Suitland vs. Carver A&T, 2:30 p.m.

Dunbar vs. DuVal, 4:15 p.m.

Reservoir vs. Tallwood, 6 p.m.

Heritage vs. Laurel, 7:45 p.m.

Dec. 29

Parkdale vs. Heritage Academy, 11 a.m.

Forestville vs. Maya Angelou, 12:45 p.m.

Dunbar vs. Heritage, 2:30 p.m.

Tallwood vs. Suitland, 4:15 p.m.

DuVal vs. Reservoir, 6 p.m.

Carver A&T vs. Laurel, 7:45 p.m.

Winters Mill Holiday Tournament — at Winters Mill

Dec. 28

Walkersville vs. South River, 4 p.m.

Urbana vs. Hammond, 5:30 p.m.

Winters Mill vs. Huntingtown, 8:30 p.m.

Dec. 29

Huntingtown vs. Walkersville, 4 p.m.

Urbana vs. South River, 5:30 p.m.

Winters Mill vs. Hammond, 8:30 p.m.

Related: Girls’ basketball holiday tournament schedule

at Park View

Comments
Show Comments
Most Read Sports
Stats, scores and schedules

Every story. Every feature. Every insight.

Yours for as low as JUST 99¢!

Not Now