Back to previous page


Post Most

Football: Official public school playoff pairings, schedule

By Staff Reports,

The high school football regular season is complete. Here are the first-round playoff pairings, as released by the MPSSAA and VHSL (all times p.m.):

Maryland 4A West

No. 4 Bethesda-Chevy Chase (7-3) at No. 1 Quince Orchard (9-1), Friday 7

No. 3 Churchill (7-3) at No. 2 Northwest (7-3), Friday, 7

Maryland 4A East

No. 4 Meade (8-2) at No. 1 Arundel (10-0), Friday, 7

No. 3 South River (8-2) at No. 2 Old Mill (8-2), Friday, 7

Maryland 4A South

No. 4 Eleanor Roosevelt (7-3) at No. 1 Wise (10-0), Saturday, 1

No. 3 Suitland (9-1) at No. 2 DuVal (9-1), Saturday, 1

Maryland 4A North

No. 4 Blake (6-4) at No. 1 Westminster (10-0), Friday, 7

No. 3 Catonsville (7-3) at No. 2 Sherwood (8-2), Friday, 7

Maryland 3A West

No. 4 Urbana (7-3) at No. 1 Damascus (10-0), Friday, 7

No. 3 North Hagerstown (9-1) at No. 2 Seneca Valley (9-1), Friday 7

Maryland 3A East

No. 4 Mount Hebron (6-4) at No. 1 River Hill (10-0), Friday, 7

No. 3 Reservoir (6-4) at No. 2 Atholton (9-1), Friday, 7

Maryland 3A South

No. 4 Friendly (6-4) at No. 1 Huntingtown (9-1), Friday, 7

No. 3 Potomac (8-2) at No. 2 Westlake (7-3), Friday, 7

Maryland 3A North

No. 4 Hereford (7-3) at No. 1 Franklin (9-1), Friday, 7

No. 3 North Harford (8-2) at No. 2 Milford Mill (9-1), Saturday, 1

Maryland 2A West

No. 4 South Carroll (7-3) at No. 1 Middletown (10-0), Friday, 7

No. 3 Poolesville (7-3) at No. 2 Walkersville (9-1), Friday, 7

Maryland 2A South

No. 4 Gwynn Park (9-1) at No. 1 McDonough (9-1), Friday, 7

No. 3 Patuxent (8-2) at No. 2 Douglass (9-1), Saturday, 1

Maryland 2A East

No. 4 Wicomico (8-2) at No. 1 Kent Island (10-0), Friday, 7

No. 3 Elkton (9-1) at No. 2 Queen Anne’s (9-1), Friday 7

Maryland 2A North

No. 4 Douglass-Balt. (7-3) vs. Edmondson (9-1), Saturday at Poly, 4:30

No. 3 Dundalk (8-2) vs. Owings Mills (9-1), Friday at Lansdowne, 7

Maryland 1A South

No. 4 Forestville (6-4) at No. 1 Dunbar (9-1), Friday, 7

No. 3 Forest Park (6-4) vs. No. 2 W.E.B. DuBois (8-1), Friday at Poly, 7

Maryland 1A West

No. 4 Brunswick (6-4) at No. 1 Boonsboro (8-2), Friday, 7

No. 3 Allegany (7-3) at No. 2 Fort Hill (8-2), Friday at Greenway Avenue Stadium, 7

Maryland 1A North

No. 4 Manchester Valley (7-3) vs. No. 1 Reginald Lewis (9-1), Saturday at Poly, 1

No. 3 Overlea (8-2) vs. No. 2 New Town (8-2), Friday at Woodlawn, 7

Maryland 1A East

No. 4 Bohemia Manor (5-5) at No. 1 Perryville (10-0), Friday, 7

No. 3 Snow Hill (6-4) at No. 2 Cambridge-SD (7-3), Friday, 7

Virginia AAA Northern Region Division 6

No. 8 West Springfield (6-4) at No. 1 Westfield (10-0)

No. 7 Oakton (6-4) at No. 2 Lake Braddock (8-2)

No. 6 West Potomac (6-4) at No. 3 Centreville (7-3)

No. 5 Robinson (5-5) at No. 4 Chantilly (7-3)

Virginia AAA Northern Region Division 5

No. 8 Edison (5-5) at No. 1 Stone Bridge (10-0)

No. 7 Jefferson (6-4) at No. 2 Yorktown (10-0)

No. 6 South County (5-5) at No. 3 Madison (8-2)

No. 5 Langley (6-4) at No. 4 Hayfield (7-3)

Virginia AAA Northwest Region Division 6

First-round byes: No. 1 Hylton (8-2) and No. 2 Stonewall Jackson (9-1)

No. 6 Patrick Henry-Roanoke (8-2) at No. 3 Colonial Forge (8-2)

No. 5 Woodbridge (6-4) at No. 4 Battlefield (7-3)

**Bracket re-seeds after first-round games

Virginia AAA Northwest Region Division 5

First-round byes: No. 1 North Stafford (9-1) and No. 2 Potomac (7-3)

No. 6 Brooke Point (5-5) at No. 3 George Washington (8-2)

No. 5 Mountain View (7-3) at No. 4 Massaponax (7-3)

**Bracket re-seeds after first-round games

Virginia AA Region II Division 4

No. 8 Powhatan (5-4) at No. 1 Briar Woods (10-0)

No. 7 Millbrook (6-4) at No. 2 Tuscarora (9-1)

No. 6 Woodgrove (7-3) at No. 3 Loudoun County (8-2)

No. 5 Liberty (6-4) at No. 4 Sherando (6-4)

Virginia AA Region II Division 3

No. 8 Loudoun Valley (4-6) at No. 1 Skyline (9-1)

No. 7 Charlottesville (4-6) at No. 2 Western Albemarle (9-1)

No. 6 Fauquier (7-3) at No. 3 Monticello (8-2)

No. 5 Warren County (8-2) at No. 4 Kettle Run (8-2)

Virginia A Eastern Section Division 2

No. 16 Luray (3-7) at No. 1 Essex (10-0)

No. 15 Windsor (3-7) at No. 2 Goochland (8-2)

No. 14 Madison County (5-5) at No. 3 King William (9-1)

No. 13 Amelia County (6-4) at No. 4 Central-Woodstock (8-2)

No. 12 Nottoway (5-5) at No. 5 Strasburg (9-1)

No. 11 Nandua (8-2) at No. 6 Manassas Park (7-3)

No. 10 Clarke County (6-4) at No. 7 Buckingham County (8-2)

No. 9 Washington & Lee (5-5) at No. 8 East Rockingham (7-3)

© The Washington Post Company