Girls’ basketball: Holiday tournament schedule

Here’s our list of tournaments that include at least one team in the AllMetSports coverage area and that will be held in the District, Maryland or Virginia. For mixer tournaments with pre-determined matchups, only games featuring local teams are listed. Please contact us at hss@washpost.com with any corrections or additions. See our list of boys’ holiday tournaments here.

Tournaments scheduled to begin on Wednesday, Dec. 26

CKA/Paint Branch Holiday Tournament – at Paint Branch

Dec. 26

Tuscarora (Md.) vs. Bethesda-Chevy Chase, 1 p.m.

Urbana vs. Paint Branch, 5 p.m.

Dec. 27

Third-place game, 1 p.m.

Championship game, 5 p.m.

IAABO Holiday Classic – at Prince George’s Community College

Dec. 26

Suitland vs. West Springfield, Noon

River Hill vs. Friendly, 2 p.m.

Gwynn Park vs. Frederick, 4 p.m.

C.H. Flowers vs. South Lakes, 6 p.m.

Dec. 27

Consolation semifinal, Noon

Consolation semifinal, 2 p.m.

Championship semifinal, 4 p.m.

Championship semifinal, 6 p.m.

Dec. 28

Seventh-place game, Noon

Fifth-place game, 2 p.m.

Third-place game, 4 p.m.

Championship game, 6 p.m.

Lady Spartans Holiday Classic – at Laurel

Dec. 26

Kennedy vs. Douglass, 12:45 p.m.

Dulaney vs. Patuxent, 2:30 p.m.

Dunbar vs. Meade, 4:15 p.m.

Glenelg vs. Southern, 6 p.m.

Century vs. Laurel, 7:45 p.m.

Dec. 27

Century vs. Dunbar, 12:45 p.m.

Southern vs. Dulaney, 2:30 p.m.

Douglass vs. Kennedy, 4:15 p.m.

Meade vs. Glenelg, 6 p.m.

Patuxent vs. Laurel, 7:45 p.m.

Stanley Martin Homes Tournament – at Magruder

Dec. 26

Richard Montgomery vs. Wootton, 5 p.m.

Einstein vs. Magruder, 7 p.m.

Dec. 27

Third-place game, 5 p.m.

Championship game, 7 p.m.

Vernon Brown Memorial Tournament – at Fallston

Dec. 26

Patterson Mill vs. South River, 5 p.m.

W.T. Woodson vs. Fallston, 7 p.m.

Dec. 27

Third-place game, 5 p.m.

Championship game, 7 p.m.

Waldorf Holiday Hoops Classic – at Westlake and North Point

Dec. 26 – all games at Westlake

Old Mill vs. Battlefield, 1 p.m.

Fairfax vs. Lackey, 3 p.m.

Hayfield vs. North Point, 5 p.m.

Ballou vs. Westlake, 7 p.m.

Dec. 27 – all games at North Point

Consolation semifinal, 1 p.m.

Consolation semifinal, 3 p.m.

Championship semifinal, 5 p.m.

Championship semifinal, 7 p.m.

Dec. 28

At Westlake

Seventh-place game, 10 a.m.

Fifth-place game, 1:30 p.m.

At North Point

Third-place game, 1 p.m.

Championship game, 5 p.m.

Tournaments scheduled to begin on Thursday, Dec. 27

Austin Cloyd Memorial Holiday Hoop Fest – at Blacksburg

Dec. 27

Pulaski County vs. South County, 5:30 p.m.

Washington-Lee vs. Blacksburg, 7:15 p.m.

Dec. 28

Pulaski County vs. Washington-Lee, 3:45 p.m.

South County vs. Blacksburg, 7:15 p.m.

Dec. 29

Christiansburg vs. South County, 12:30 p.m.

Washington-Lee vs. Liberty, 2:15 p.m.

Big Blue Winter Classic – at William Fleming

Dec. 27

Herndon vs. Floyd, 5 p.m.

Pallotti vs. William Fleming, 7 p.m.

Dec. 28

Pallotti vs. Salem, 5 p.m.

Herndon vs. William Fleming, 7 p.m.

Dec. 29

Floyd vs. Pallotti, 3 p.m.

Trinity Christian vs. Herndon, 5 p.m.

Bobby Miller Bulldog Classic – at Churchill

Dec. 27

Tuscarora (Md.) vs. Quince Orchard, 2 p.m.

Seneca Valley vs. Churchill, 6 p.m.

Dec. 28

Third-place game, 3:30 p.m.

Championship game, 5:30 p.m.

Boo Williams Christmas Classic – at Hampton

Dec. 27

Division I

Orangeburg (S.C.) vs. Stonewall Jackson, 4:30 p.m.

Jordan (N.C) vs. Woodside, 6 p.m.

McNamara vs. Maury, 7:30 p.m.

Seton Keough vs. Princess Anne, 9 p.m.

Division IV

Salem vs. Booker T. Washington (Va.), 4:30 p.m.

Kempsville vs. Deep Creek, 6 p.m.

Menchville vs. I.C. Norcom, 7:30 p.m.

Osbourn Park vs. Bayside, 9 p.m.

Dec. 28

Division I

Consolation semifinal, 4:30 p.m.

Consolation semifinal, 6 p.m.

Championship semifinal, 7:30 p.m.

Championship semifinal, 9 p.m.

Division IV

Consolation semifinal, 4:30 p.m.

Consolation semifinal, 6 p.m.

Championship semifinal, 7:30 p.m.

Championship semifinal, 9 p.m.

Dec. 29

Division I

Seventh-place game, 4:30 p.m.

Fifth-place game, 6 p.m.

Third-place game, 7:30 p.m.

Championship game, 9 p.m.

Division IV

Seventh-place game, 4:30 p.m.

Fifth-place game, 6 p.m.

Third-place game, 7:30 p.m.

Championship game, 9 p.m.

Brooke Point Winter Classic – at Brooke Point

Dec. 27

James Monroe vs. Hylton, 10 a.m.

Marshall vs. Freedom-Woodbridge, Noon

Fredericksburg Christian vs. Colonial Forge, 2 p.m.

John Paul the Great vs. Brooke Point, 4 p.m.

Dec. 28

Consolation semifinal, 10 a.m.

Consolation semifinal, Noon

Championship semifinal, 2 p.m.

Championship semifinal, 4 p.m.

Dec. 29

Seventh-place game, 10 a.m.

Fifth-place game, Noon

Third-place game, 2 p.m.

Championship game, 4 p.m.

Cap City Classic – at Annapolis

Dec. 27

Maryvale vs. North County, 1 p.m.

Glen Burnie vs. Annapolis, 3 p.m.

Dec. 28

Third-place game, 1 p.m.

Championship game, 5 p.m.

Clarksburg Holiday Tournament – at Clarksburg

Dec. 27

Walter Johnson vs. Northwest, 3:30 p.m.

Poolesville vs. Clarksburg, 7 p.m.

Dec. 28

Northwest vs. Poolesville, 1:45 p.m.

Clarksburg vs. Walter Johnson, 5:15 p.m.

Eastern View Tournament – at Eastern View

Dec. 27

Louisa County vs. Patriot, 5:30 p.m.

Kettle Run vs. Eastern View, 7:30 p.m.

Dec. 28

Third-place game, 5:30 p.m.

Championship game, 7:30 p.m.

Holly and Hoops Tournament – at Mount de Sales

Dec. 27

Lower Merion (Pa.) vs. Surrattsville, 4 p.m.

Eleanor Roosevelt vs. Bethlehem Catholic (Pa.), 6 p.m.

Dec. 28

Holy Trinity (Pa.) vs. Eleanor Roosevelt, 7 p.m.

Surrattsville at Notre Dame Prep, 8 p.m.

Dec. 29

Eleanor Roosevelt vs. Surrattsville, Noon

Honda of Dulles Battle of Ashburn — at Home sites

Dec. 27

Briar Woods at Broad Run, 5:30 p.m.

Dec. 28

Stone Bridge at Briar Woods, 5:30 p.m.

Dec. 29

Broad Run at Stone Bridge, 5:30 p.m.

Howard Holiday Tournament – at Howard

Dec. 27

Blake vs. Franklin, 5:30 p.m.

Liberty (Md.) vs. Howard, 7 p.m.

Dec. 28

Third-place game, 5:30 p.m.

Championship game, 7 p.m.

Joe Cascio Girls’ Basketball Classic – at Falls Church

Dec. 27

Stuart vs. West Potomac, 10 a.m.

Bishop Ireton vs. Falls Church, Noon

Dec. 28

Third-place game, 10 a.m.

Championship game, Noon

Lady Crusader Holiday Tournament – at Riverdale Baptist

Dec. 27

Gar-Field vs. Bowie, 10:30 a.m.

Parkdale vs. Yorktown, Noon

Calvert vs. Edison, 2 p.m.

Wakefield vs. Potomac (Va.), 4 p.m.

Dec. 28

Consolation semifinal, 10:30 a.m.

Consolation semifinal, Noon

Championship semifinal, 2 p.m.

Championship semifinal, 4 p.m.

Dec. 29

Seventh-place game, 2 p.m.

Fifth-place game, 4 p.m.

Third-place game, 6 p.m.

Championship game, 8 p.m.

Lady Millers Holiday Tournament – at Milford Mill

Dec. 27

White Division

Easton vs. La Plata, 10 a.m.

Kent County vs. Chesapeake-Balt., 8:30 p.m.

Green Division

Severna Park vs. C.M. Wright, 11:30 a.m.

Whitman vs. Mount Hebron, 1 p.m.

Gold Division

Arundel vs. Milford Mill, 2:30 p.m.

DuVal vs. Sherwood, 4 p.m.

Black Division

Broadneck vs. Oakdale, 5:30 p.m.

North Caroline vs. Severn, 7 p.m.

Dec. 28

White Division third-place game, 10 a.m.

Green Division third-place game, 11:30 a.m.

Gold Division third-place game, 1 p.m.

Black Division third-place game, 2:30 p.m.

Green Division championship game, 4 p.m.

Gold Division championship game, 5:30 p.m.

Black Division championship game, 7 p.m.

White Division championship game, 8:30 p.m.

Oakland Mills Holiday Tournament – at Oakland Mills

Dec. 27

Thomas Johnson vs. Chesapeake, 1 p.m.

Western Tech vs. Oakland Mills, 5 p.m.

Dec. 28

Third-place game, 1 p.m.

Championship game, 5 p.m.

Pohanka Chantilly Classic – at Chantilly

Dec. 27

Georgetown Visitation vs. Robinson, 9 a.m.

George Mason vs. Jefferson, 10:45 a.m.

Mills Godwin vs. McLean, 4 p.m.

Langley vs. Chantilly, 5:45 p.m.

Dec. 28

Consolation semifinal, 12:30 p.m.

Consolation semifinal, 2:15 p.m.

Championship semifinal, 7:30 p.m.

Championship semifinal, 9:15 p.m.

Dec. 29

Seventh-place game, 9 a.m.

Fifth-place game, 12:30 p.m.

Third-place game, 4 p.m.

Championship game, 7:30 p.m.

Roberts Oxygen Holiday Classic – at Springbrook

Dec. 27

Don Bosco vs. Springbrook, 12 p.m.

Watkins Mill vs. Wilde Lake, 2 p.m.

Dec. 28

Third-place game, 12 p.m.

Championship game, 2 p.m.

Southern Maryland Holiday Tournament – at Great Mills

Dec. 27

Chopticon vs. Thomas Stone, 2 p.m.

Leonardtown vs. Great Mills, 5:30 p.m.

Dec. 28

Third-place game, 2 p.m.

Championship game, 5:30 p.m.

Title IX Holiday Invitational – at Trinity University

Dec. 27

Gold Division

Coolidge vs. Bladensburg, 8:30 a.m.

Friendship Collegiate vs. T.C. Williams, 10:15 a.m.

Forest Park vs. Providence Day (N.C.), Noon

Columbia (Ga.) vs. Wilson, 1:45 p.m.

Platinum Division

South Medford (Ore.) vs. Riverdale Baptist, 3:30 p.m.

Hoover (Ala.) vs. Aberdeen, 5:15 p.m.

Cicero-North Syracuse (N.Y.) vs. H.D. Woodson, 7 p.m.

SW DeKalb (Ga.) vs. Good Counsel, 8:45 p.m.

Dec. 28

Gold Division consolation semifinal, 8:30 a.m.

Gold Division consolation semifinal, 10:15 a.m.

Gold Division championship semifinal, Noon

Gold Division championship semifinal, 1:45 p.m.

Platinum Division consolation semifinal, 3:30 p.m.

Platinum Division consolation semifinal, 5:15 p.m.

Platinum Division championship semifinal, 7 p.m.

Platinum Division championship semifinal, 8:45 p.m.

Dec. 29

Gold Division seventh-place game, 8:30 a.m.

Platinum Division seventh-place game, 10:15 a.m.

Gold Division fifth-place game, noon

Platinum Division fifth-place game, 1:45 p.m.

Gold Division third-place game, 3:30 p.m.

Platinum Division third-place game, 5:15 p.m.

Gold Division championship, 7 p.m.

Platinum Division championship game, 8:45 p.m.

Westfield Bulldog Bash – at Westfield

Dec. 27

Centreville vs. Madison, 9 a.m.

Paul VI Catholic vs. Woodbridge, 10:45 a.m.

Flint Hill vs. Monacan, 4 p.m.

St. Hubert’s (Pa.) vs. Westfield, 5:45 p.m.

Dec. 28

Consolation semifinal, 12:30 p.m.

Consolation semifinal, 2:15 p.m.

Championship semifinal, 7:30 p.m.

Championship semifinal, 9:15 p.m.

Dec. 29

Seventh-place game, 9 a.m.

Fifth-place game, 10:45 a.m.

Third-place game, 4 p.m.

Championship game, 7:30 p.m.

Tournaments scheduled to begin on Friday, Dec. 28

Lee Holiday Tournament – at Lee

Dec. 28

Lake Braddock vs. St. Stephen’s/St. Agnes, Noon

Annandale vs. Loudoun County, 2 p.m.

Stafford vs. Lee, 4 p.m.

Dec. 29

Annandale vs. Stafford, Noon

Lake Braddock vs. Loudoun County, 2 p.m.

St. Stephen’s/St. Agnes vs. Lee, 4 p.m.

Park View Holiday Classic — at Park View

Dec. 28

Brentsville vs. Seton, 2 p.m.

Manassas Park vs. Park View, 4 p.m.

Dec. 29

Third-place game, 2 p.m.

Championship game, 6 p.m.

Related: Boys’ basketball holiday tournament schedule

 
Read what others are saying