Rescheduled high school basketball playoff games

March 3, 2014

Another week, another snowstorm to wreak havoc on the high school basketball playoff schedule. Here’s our list of postponed and rescheduled games. Please send your rescheduled games to hss@washpost.com.

Boys
4A East

Annapolis at North Point — Wednesday, 5 p.m.

Broadneck at Great Mills —Wednesday 6:30 p.m.

Glen Burnie at Meade — Wednesday, 6 p.m.

North County at Severna Park — Wednesday, 6:45 p.m.

4A West

Bethesda-Chevy Chase at Blair — Wednesday, 7 p.m.

Magruder at Gaithersburg — Wednesday, 7 p.m.

Northwest at Clarksburg — Wednesday, 7 p.m.

Richard Montgomery at Whitman — Wednesday, 5 p.m.

4A South

Bladensburg at Parkdale — Wednesday, 5:30 p.m.

Bowie at C.H. Flowers — Wednesday, 5:30 p.m.

Northwestern at DuVal — Wednesday, 5:30 p.m.

Suitland at Wise — Wednesday, 7 p.m.

4A North

Howard at Blake — Wednesday, 7 p.m.

Sherwood at Springbrook — Wednesday, 7 p.m.

3A East

Glenelg at Atholton — Wednesday, 5 p.m.

Mt. Hebron at Centennial — Wednesday, 6 p.m.

River Hill at Reservoir — Wednesday, 6 p.m.

3A West

Damascus at Rockville — Wednesday, 7 p.m.

Watkins Mill at Wheaton — Wednesday, 7 p.m.

3A South

Huntingtown at J.M. Bennett — Wednesday, TBD

Crossland at Westlake — Wednesday, 5 p.m.

Chopticon at Thomas Stone — Wednesday, TBD

2A West

Winter’s Mill at Poolesville — Wednesday, 5 p.m.

2A South

Douglass at Potomac (Md.) — Wednesday, 5:30 p.m.

Largo at Gwynn Park — Wednesday, 5:30 p.m.

Marriotts Ridge at Oakland Mills — Wednesday, 5 p.m.

McDonough at Patuxent — Wednesday, 6 p.m.

1A North

Surrattsville at Forestville — Wednesday, 5:30 p.m.

Fairmont Heights at Central — Wednesday, 5:30 p.m.

Girls
4A East

Annapolis at South River — Wednesday, 6 p.m.

Arundel at Glen Burnie — Wednesday, 6 p.m.

Leonardtown at North Point — Wednesday, 6:30 p.m.

Meade at Old Mill — Wednesday, 6 p.m.

4A West

Blair at Whitman — Wednesday, 7 p.m.

Churchill at Kennedy — Wednesday, 7 p.m.

Gaithersburg at Wootton — Wednesday, 7 p.m.

Northwest at Magruder — Wednesday, 7 p.m.

4A North

Blake at Howard — Wednesday, 7 p.m.

Springbrook at Paint Branch — Wednesday, 6 p.m.

4A South

Laurel at DuVal — Wednesday, 7 p.m.

High Point at Parkdale — Wednesday, 7 p.m.

Bowie at Eleanor Roosevelt — Wednesday, 7 p.m.

Suitland at C.H. Flowers — Wednesday, 7:15 p.m.

3A East

Centennial at Poly — Wednesday, 6 p.m.

Mt. Hebron at City — Wednesday, 6 p.m.

River Hill at Reservoir — Wednesday, 7:30 p.m.

Glenelg at Atholton — Wednesday, 7 p.m.

3A West

Rockville at Seneca Valley — Wednesday, 6 p.m.

Watkins Mill at Damascus — Wednesday, 7 p.m.

3A South

Thomas Stone at Westlake — Wednesday, 6:30 p.m.

Crossland at Chopticon — Wednesday, 6 p.m.

Huntingtown at Northern — Wednesday, 6 p.m.

2A West

Winter’s Mill at Poolesville — Wednesday, 7 p.m.

2A South

Friendly at Gwynn Park — Wednesday, 7 p.m.

Southern at Largo — Wednesday, 7 p.m.

Hammond at Calvert — Wednesday, 6 p.m.

Marriotts Ridge at Oakland Mills — Wednesday, 7:15 p.m.

1A North

Central at Forestville — Wednesday, 7 p.m.

Fairmont Heights at Surrattsville — Wednesday, 7 p.m.

Continue reading
Comments
Show Comments