Wrestling rankings: Individual, team


Westfield's Beau Donahue, shown celebrating a win at the Virginia AAA championships in 2011, is the area’s third-ranked wrestler at 152. (Doug Kapustin/FOR THE WASHINGTON POST)
January 25, 2012
Individual wrestler rankings

Records through Monday

106

1. Sean Badua, Osbourn Park, Jr. (36-3)

2. Zach Hensley, Oakland Mills, Jr. (24-1)

3. Jonny Lopez, Mountain View, Sr. (45-0)

113

1. Michael Still, Spalding, Jr. (26-7)

2. Matt Raines, Fauquier, Fr. (26-3)

3. Alex Polonsky, Wilde Lake, Sr. (27-0)

120

1. Tony Farace, Oakland Mills, Sr. (25-0)

2. Brett Campbell, Westfield, Sr. (38-6)

3. Logan Reece, Arundel, Sr. (24-1)

126

1. Nathan Kraisser, Centennial, Sr. (21-3)

2. Dane Harlowe, Annandale, Sr. (32-1)

3. Michael Hayes, Colonial Forge, Sr. (41-7)

132

1. Tyler Goodwin, Arundel, Sr. (26-1)

2. Dennis Gustafson, Forest Park, Jr. (32-5)

3. Daniel Sanchez, Georgetown Prep, Jr. (35-4)

138

1. Alfred Bannister, McNamara, So. (54-1)

2. Santiago Valdez, Robinson, Sr. (26-7)

3. Hunter Sutton, Churchill, So. (24-1)

145

1. Alex Rice, Chesapeake, Sr. (15-0)

2. Brooks Martino, Robinson, Sr. (34-5)

3. Charlie Banaszak, Bethesda-Chevy Chase, Jr. (28-2)

152

1. Eric Hoffman, Northern, Jr. (22-0)

2. Kevin Johnson, Forest Park, Sr. (30-11)

3. Beau Donahue, Westfield, Jr. (31-7)

160

1. Josh Llopez, La Plata, So. (29-1)

2. Bryce Pappas, St. Mary’s-Annapolis, So. (31-1)

3. Ryan Forrest, South Lakes, Sr. (34-7)

170

1. Troy Murtha, Georgetown Prep, Jr. (34-4)

2. Austin Wenzlaff, Tuscarora (Md.), Sr. (29-0)

3. Garrett Lineberger, Thomas Stone, Jr. (24-0)

182

1. David Reck, Colonial Forge, Sr. (44-1)

2. Zach Roseberry, Brentsville, Jr. (32-2)

3. Spencer Neff, Good Counsel, Jr. (38-7)

195

1. Dylan Devine, DeMatha, Sr. (34-2)

2. Brandon Ballard, North County, Sr. (22-1)

3. Logan Jackson, Stafford, Sr. (40-1)

220

1. Kyle Snyder, Good Counsel, So. (47-0)

2. Pat Hyde, North County, Sr. (23-0)

3. Andrew Lutterloh, Bishop Ireton, Sr. (30-1)

285

1. DaQuante Timbers, Freedom-South Riding, Sr. (40-2)

2. Jon Boarman, La Plata, Sr. (22-0)

3. Tommie Boozer, Eleanor Roosevelt, Sr. (12-2)

Team Rankings

Robinson went 0-5 in dual meets at the National High School Coaches Association Final 4 in Pennsylvania, but three of its opponents were nationally ranked in InterMatWrestle.com’s Fab 50. . . . Many weekend events, including Mount Hebron’s Viking Duals, were postponed or cut short because of bad weather, giving teams an unscheduled break.

1. Colonial Forge (20-3) Last week: 1

2. Georgetown Prep (25-0) LW: 2

3. Spalding (13-5) LW: 3

4. DeMatha (18-0) LW: 4

5. Westfield (16-3) LW: 5

6. Fauquier (13-2) LW: 6

7. Urbana (11-0) LW: 8

8. South River (18-2) LW: 9

9. La Plata (20-5) LW: 10

10. Robinson (5-7) LW: 7

Records through Monday and only include dual meet results

More coverage on AllMetSports.com

Notebook: Good Counsel’s Kyle Snyder stays perfect

Previous rankings: Jan. 18, 2012 | Jan. 11, 2012 | Jan. 4, 2012 | Dec. 14, 2011

Comments
Show Comments
Most Read Sports
Stats, scores and schedules

sports

highschools