Back to previous page


Post Most

Wrestling rankings: Individual, team

By and Greg Schimmel,

Individual wrestler rankings

Records through Monday

106

1. Sean Badua, Osbourn Park, Jr. (43-3)

2. Morgan Way, Urbana, Fr. (38-0)

3. Zach Hensley, Oakland Mills, Jr. (31-2)

113

1. Chris Halkos, Pallotti, Sr. (42-3)

2. Matt Raines, Fauquier, Fr. (36-4)

3. John Papanicolas, La Plata, Jr. (27-2)

120

1. Tony Farace, Oakland Mills, Sr. (27-1)

2. Logan Reece, Arundel, Sr. (27-1)

3. Robert Dooley, Madison, Sr. (15-0)

126

1. Nathan Kraisser, Centennial, Sr. (25-3)

2. Dane Harlowe, Annandale, Sr. (39-2)

3. Michael Hayes, Colonial Forge, Sr. (48-8)

132

1. Tyler Goodwin, Arundel, Sr. (29-1)

2. Dennis Gustafson, Forest Park, Jr. (40-5)

3. Daniel Sanchez, Georgetown Prep, Jr. (47-4)

138

1. Alfred Bannister, McNamara, So. (71-1)

2. Hunter Sutton, Churchill, So. (28-1)

3. Derek Arnold, Westfield, Jr. (44-11)

145

1. Alex Rice, Chesapeake, Sr. (17-0)

2. Brooks Martino, Robinson, Sr. (43-6)

3. Michael Sprague, Georgetown Prep, So. (36-5)

152

1. Eric Hoffman, Northern, Jr. (26-0)

2. Kevin Johnson, Forest Park, Sr. (39-11)

3. Beau Donahue, Westfield, Jr. (44-7)

160

1. Josh Llopez, La Plata, So. (34-1)

2. Brett Stein, South County, Jr. (49-4)

3. Bryce Pappas, St. Mary’s-Annapolis, So. (41-3)

170

1. Troy Murtha, Georgetown Prep, Jr. (41-5)

2. Austin Wenzlaff, Tuscarora (Md.), Sr. (35-0)

3. Garrett Lineberger, Thomas Stone, Jr. (29-0)

182

1. David Reck, Colonial Forge, Sr. (52-1)

2. Zach Roseberry, Brentsville, Jr. (48-2)

3. Spencer Neff, Good Counsel, Jr. (44-8)

195

1. Dylan Devine, DeMatha, Sr. (49-2)

2. Logan Jackson, Stafford, Sr. (51-1)

3. Patrick O’Connor, Jefferson, Jr. (48-0)

220

1. Kyle Snyder, Good Counsel, So. (53-0)

2. Pat Hyde, North County, Sr. (26-0)

3. Andrew Lutterloh, Bishop Ireton, Sr. (44-3)

285

1. DaQuante Timbers, Freedom-South Riding, Sr. (51-2)

2. Jon Boarman, La Plata, Sr. (27-0)

3. Jason Johnson, River Hill, Sr. (38-1)

Team rankings

Spalding came up short in its pursuit of its second straight MIAA tournament title on Saturday, finishing as runner up behind host McDonogh. Senior D.J. Smith (182) and junior Cole Graves (138) recorded individual second-place finishes. . . . Colonial Forge (AAA Northwest Region), Westfield (AAA Northern Region) and Fauquier (AA Region II) won the area’s major regional championships in Virginia this past weekend.

1. Colonial Forge (21-3) Last week: 1

2. Georgetown Prep (31-0) LW: 2

3. Spalding (20-6) LW: 3

4. Westfield (16-3) LW: 4

5. Fauquier (17-3) LW: 6

6. DeMatha (26-1) LW: 7

7. Urbana (31-4) LW: 8

8. River Hill (32-7) LW: NR

9. South River (27-3) LW: 5

10. Robinson (5-7) LW: 10

Records are through Monday and only include dual meet results

More coverage on AllMetSports.com

Virginia AAA tournament to be live streamed

A shared passion for the mat: the Devine siblings

Previous rankings: Feb. 8 | Feb. 1 | Jan. 25 | Jan. 18 | Jan. 11 | Jan. 4 | Dec. 14

© The Washington Post Company