Page 5 of 5   <      

TODAY AT THE FOLKLIFE FESTIVAL

Dancer Danielle Bradby of the Chickahominy Tribe at the festival.
Dancer Danielle Bradby of the Chickahominy Tribe at the festival. (By Melina Mara -- The Washington Post)

Pu'er Teahouse

11 a.m. Tastes of Yunnan: Chinese cheese with ham; Yunnan-style cold noodles

12:30 p.m. Tastes of Cambodia: Amok

1:45 p.m. Tastes of Laos: Luang Prabang beef stew; eggplant sauce

2:30 p.m. Tastes of Vietnam: It Tran (sticky rice in banana leaf)

3:30 p.m. Taste of Thailand: Nam prik num (Northern Thai chili relish)

4:15 p.m. Tastes of Laos: spicy chicken salad; lemongrass chicken

5 p.m. Tastes of Vietnam: bitter melon stew

NORTHERN IRELAND

Bann Stage

11 a.m. Northern songs

Noon Family farming

1 p.m. Ulster-Scots culture

2 p.m. Belleek pottery

3 p.m. Ancient Ireland

4 p.m. Genealogy

Foyle Stage

11 a.m. Songs of love and loss

Noon Northern Ireland in song and story

1 p.m. Low Country Boys

2 p.m. Songs of work

3 p.m. Len Graham and Jack Lynch

4 p.m. Pipes and drums: Ulster-Scots traditions

Lagan Stage

11 a.m. Low Country Boys

Noon Lucy Mulholland and Cuckoo's Nest: dance demonstration and workshop

1 p.m. Vallely family with Jarlath Henderson

2 p.m. Four Men and a Dog

3 p.m. Armagh Rhymers

4 p.m. Lucy Mulholland and Cuckoo's Nest: dance workshop and ceilidh

5:30 p.m. Armagh Rhymers, the Low Country Boys, session musicians, Vallely family, Roisin White

Tastes of Ulster

11 a.m. Cooking with Norah: blueberry apple pancakes; smoked salmon tarts

Noon Liz Moore: cabbage pie with bacon; pear tartlets

1 p.m. Hugh Browne: mutton broth; buttermilk pancakes with drunken raspberries

2 p.m. Cooking with Norah: Murphy's in a Clogher Valley Mist; soda farls

3 p.m. Liz Moore: medallions of lamb with tomato and wild garlic; elderflower apple cake

4 p.m. Rev. Jim Mattison: salmon streaks in oatmeal; Chanaghan

ROOTS OF VIRGINIA CULTURE

Dogwood Stage

11 a.m. Family stories

11:45 a.m. Day jobs

12:30 p.m. Circa 1957

1:15 p.m. Community stories

2 p.m. Past, present and future

2:45 p.m. Regions and landscapes

3:30 p.m. Traditions across cultures

4:15 p.m. Seasonal customs

5 p.m. Culture swap

Garden Kitchen

11 a.m. Apples across cultures

Noon From the garden

1 p.m. Kid cuisine

2 p.m. Holiday foods

3 p.m. Cooking for a crowd

4 p.m. Tea time

5 p.m. Tools and techniques

Mountain Laurel Stage

11 a.m. White Top Mountain Band

Noon John Cephas and Phil Wiggins

1 p.m. No Speed Limit

2 p.m. White Top Mountain Band

3 p.m. No Speed Limit

4 p.m. Virginia Tribal Dancers

Tudor Rose Stage

11 a.m. Bou Counta Ndiaye Ensemble

Noon Husnu Aydogdu

1 p.m. Bou Counta Ndiaye Ensemble

2 p.m. Sona Ritter and Tim Laycock, "The Land"

3 p.m. Speedy Tolliver

4 p.m. Husnu Aydogdu

5 p.m. Speedy Tolliver

Willow Stage

11 a.m. Singing styles

11:45 a.m. Music for change

12:30 p.m. Pete Castle

1:15 p.m. Virginia Tribal Dancers

2 p.m. Singing styles

2:45 p.m. Music for change

3:30 p.m. Vera Oye Yaa-Anna

4:15 p.m. Lion's Part

5 p.m. Ballads


<                5

© 2007 The Washington Post Company