washingtonpost.com
CAPITAL FRINGE FESTIVAL'S OPENING WEEKEND

Sunday, July 15, 2007

Here are engagements for the first four days of the Capital Fringe Festival, which runs July 19-29. For a full schedule and more details, visit http://www.capfringe.org.

July 19

7:30 p.m. "Freedom," Tadaow Inc.; "Bobrauschenbergamerica" by Charles Mee, Banished?Productions

8 p.m. Summer concert; Washington Reflections Dance Company; "Chocolate Jesus," SpeakeasyDC Ensemble; "Breadhouse," Journeymen Theatre; "Birds," Rorschach Theatre

8:30 p.m. "Reefer Madness: The Musical," Studio Theatre

July 20

1 p.m. "I {heart} U.S. (Paid for by Dept. of Emotional Affairs)," Nettles Artists Collective

2 p.m. "Nutshell," DC Dollies & the Rocket Bitch Revue; "The Heart Is Hollow," Sara Ilyse Jacobson

2:30 p.m. "Queen of the Bohemian Dream," Bobby Smith, Tracy McMullan, Margo Seibert

3 p.m. "Ariel Sharon Hovers Between Life and Death and Dreams of Theodor Herzl," Voices From a Changing Middle East: A Festival

3:30 p.m. "A Most Notorious Woman," Wit's End Productions

4 p.m. "Low Tide Hotel," Happenstance Theater; "Classical and Contemporary," Tehreema Mitha Dance Company

4:30 p.m. "Take Care, Ted," Hauptstadt Theater; "Petpourri," the In Series; "Marx in Soho," Iron Age Theatre; "Human," Dissonance Dance Theatre

5 p.m. "The Feminazi," Suzanne Willett; "Abstract Nude," Gwydion Suilebhan and Merry Alderman

6 p.m. "Making (Up) History: Searching for Annie Moore," Treadwell Theatre Company; "Breathe," Nuvoe -- Nu Visions of Excellence Theatre Company

6:15 p.m. "En Route," Arts United of Washington

6:45 p.m. "On Your Soapbox Slipping," Paulina Guerrero

7 p.m. "Works for the Living," Weerd Sisters; "Night of the Living Theatre . . . by Dead Playwrights," Georgetown Theatre Company; "I Am S.A.A.M. (South Asian American Male)," Leela; "The Hefner Monologues," John Hefner

7:30 p.m. "Naked Cabaret: Beyond Bare," DC Cabaret Network; "The Hovering," Odyssey Productions; "Freedom," Tadaow Inc.; "Bobrauschenbergamerica" by Charles Mee, Banished?Productions

8 p.m. Summer concert; "Ninja Motorcycle Babes," Notorious Woman Productions; "The Farthest Earth From Thee: Remixed," Liz Lerman Dance Exchange; "The Drunkard," Solas Nua; "Chocolate Jesus," SpeakeasyDC Ensemble; "Burleyq," Beale Street Puppets; "Breadhouse," Journeymen Theatre; "Birds," Rorschach Theatre

8:30 p.m. "Reefer Madness: The Musical," Studio Theatre

8:45 p.m. "Margherita," Gamba Frattura Productions

9 p.m. "This Digital Life: BASIC Instructions for Coping With the 21st Century," Truffle Pigs Productions; "Lysistration," Venus Theatre; "Love & War: With the Bard's Broads & Dames," Crooks/Kacser; "Air Heart," Mara Neimanis

9:15 p.m. The Pabst and Popcorn Hour Presents "An Adaptation of the Tragedy of Doctor Faustus"

9:30 p.m. "Cordelia's Fool," Wyckham Avery

10 p.m. "My Friend Hitler," Geifu Theatre; "Koun Kukki: the Legend of Hamachi and Unagi," Informal Theater Company; "Cheating at Poker and Other Scams," Thin Air Productions; "Cautionary Tales for Adults and the Many Adventures of Trixie Tickles," Bouncing Ball Theatrical Productions

10:30 p.m. "The Lesbian and the Flying Pig," Twenty-First Century Production

10:45 p.m. "A Swedish Tiger," Spooky Action Theater

11:59 p.m. "Romeo & Juliet: A Crime Scene Investigation," Theatreworks Repertory Company; "The Neon Man and Me," One Jew Zoo/Slash Coleman; "The Most Dangerous Man in the World," Damien Blade; "Collaterally Damaged," Laura Zam

July 21

Noon "Petpourri," the In Series; "The Lesbian and the Flying Pig," Twenty-First Century Production; "Human," Dissonance Dance Theatre; Gilbert and Sullivan's "Trial by Jury" followed by a Gilbert and Sullivan singalong, G&S Youth Players; "The Farthest Earth From Thee: Remixed," Liz Lerman Dance Exchange; "Butter: A Love Story," Kristin Cantwell; "A Swedish Tiger," Spooky Action Theater

2 p.m. "Local Story," Madcap Players; "I {heart} U.S. (Paid for by the Dept of Emotional Affairs)," Nettles Artists Collective; "The Hovering," Odyssey Productions; "Cheating at Poker and Other Scams," Thin Air Productions; "Bobrauschenbergamerica" by Charles Mee, Banished?Productions

2:15 p.m. "On Your Soapbox Slipping ," Paulina Guerrero; "The Fate of a Cockroach," the Sanctuary Theatre

3 p.m. "Birds," Rorschach Theatre

3:30 p.m. "Freedom," Tadaow Inc.; "Air Heart," Mara Neimanis

4 p.m. "The R Word," Rick Hodges; "Naked Cabaret: Beyond Bare," DC Cabaret Network; "Classical and Contemporary," Tehreema Mitha Dance Company

4:30 p.m. "Two of Mee," the Riot Actors of Washington; "Ninja Motorcycle Babes," Notorious Woman Productions; "Night of the Living Theatre . . . by Dead Playwrights," the Georgetown Theatre Company; "Cautionary Tales for Adults and the Many Adventures of Trixie Tickles," Bouncing Ball Theatrical Productions; Cabaret Extraordinaire Dance! Theatre! Music!

5:30 p.m. "Making (Up) History: Searching for Annie Moore," Treadwell Theatre Company

6 p.m. "From the Cradle to the Gray: Two One Acts & a Chat," Terry Nicholetti & Annetta Dexter Sawyer; "Faggot," Sheldon A. Scott; "Burleyq," Beale Street Puppets

6:30 p.m. "Take Care, Ted," Hauptstadt Theater; "Koun Kukki: the Legend of Hamachi and Unagi," the Informal Theater Company; "Collaterally Damaged," Laura Zam

7 p.m. "Romeo & Juliet: A Crime Scene Investigation," Theatreworks Repertory Company; "Queen of the Bohemian Dream," Bobby Smith, Tracy McMullan, Margo Seibert; "Low Tide Hotel," Happenstance Theater; "An Evening With George Burns," Alan DeValerio

7:30 p.m. "Freedom," Tadaow Inc.; "Bobrauschenbergamerica" by Charles Mee, Banished?Productions

7:45 p.m. "The Most Dangerous Man in the World," Damien Blade; "Exfiles," Joan Bellsey

8 p.m. "Super Glossy!," Courtney McLean; "Pangs of the Messiah," Voices From a Changing Middle East: A Festival; "Love & War: With the Bard's Broads & Dames," Crooks/Kacser; "The Drunkard," Solas Nua; "Christmas in Bakersfield," Traveling Kurkendaal Productions; "The Blue Lagoon: A Musical," Jonathan Padget; "Birds," Rorschach Theatre

8:45 p.m. "The Heart Is Hollow," Sara Ilyse Jacobson

9 p.m. "Nutshell," DC Dollies & the Rocket Bitch Revue; "For Boston," Molotov Theatre Group; "The Feminazi," Suzanne Willett; "Cordelia's Fool," Wyckham Avery

9:30 p.m. "Other Plans," Another Life Productions; "Death Before Dying: A Modern Dance Drama," Nautch; "Breathe," Nuvoe--Nu Visions of Excellence Theatre Company; "Abstract Nude," Gwydion Suilebhan and Merry Alderman

10 p.m. "This Digital Life: BASIC Instructions for Coping With the 21st Century," Truffle Pigs Productions

10:30 p.m. "Stone Goddess," Tim Aldrich; "From Tel Aviv to Ramallah: A Beat Box Journey," Voices From a Changing Middle East: A Festival

10:45 p.m. "En Route," Arts United of Washington

11 p.m. "Marx in Soho," Iron Age Theatre

11:59 p.m. "Indigo, a Blues Opera," Karma Mayet Johnson

July 22

Noon "Works for the Living," Weerd Sisters; "Night of the Living Theatre . . . by Dead Playwrights," the Georgetown Theatre Company; "Exfiles," Joan Bellsey; "En Route," Arts United of Washington; "Classical and Contemporary," Tehreema Mitha Dance Company

12:30 p.m. "The Neon Man and Me," One Jew Zoo/Slash Coleman

1:30 p.m. "Marx in Soho," Iron Age Theatre

1:45 p.m. "Margherita," Gamba Frattura Productions

2 p.m. "Queen of the Bohemian Dream," Bobby Smith, Tracy McMullan, Margo Seibert; "Low Tide Hotel," Happenstance Theater; "I Am S.A.A.M. (South Asian American Male)," Leela; "Bobrauschenbergamerica" by Charles Mee, Banished?Productions

2:30 p.m. "Take Care, Ted," Hauptstadt Theater; "Other Plans," Another Life Productions; "The Feminazi," Suzanne Willett; "The Farthest Earth From Thee: Remixed," Liz Lerman Dance Exchange; "69 Ways to Fall in Love," Basso Moderno Duo & Love Your Mother Performance Projects

3 p.m. "Pangs of the Messiah," Voices From a Changing Middle East: A Festival; "My Friend Hitler," Geifu Theatre; "The Drunkard," Solas Nua

4 p.m. "The Hefner Monologues," John Hefner; "Christmas in Bakersfield," Traveling Kurkendaal Productions; "A Swedish Tiger," Spooky Action Theater

4:30 p.m. "Lysistration," Venus Theatre; "Koun Kukki: the Legend of Hamachi and Unagi," the Informal Theater Company; Gilbert and Sullivan's "Trial by Jury" followed by a Gilbert and Sullivan singalong, G&S Youth Players; "An Evening With George Burns," Alan DeValerio

5 p.m. "The Fate of a Cockroach," the Sanctuary Theatre; "Ben Johnson's Volpone," OutoftheBlackBox Theatre Company; "Air Heart," Mara Neimanis

5:20 p.m. The Pabst and Popcorn Hour Presents "An Adaptation of the Tragedy of Doctor Faustus"

6 p.m. "Via Dolorosa," Voices From a Changing Middle East: A Festival; "This Digital Life: BASIC Instructions for Coping With the 21st Century," Truffle Pigs Productions; "Stone Goddess," Tim Aldrich; "Love & War: With the Bard's Broads & Dames," Crooks/Kacser; "I {heart} U.S. (Paid for by the Dept of Emotional Affairs)," Nettles Artists Collective; From Tel Aviv to Ramallah: A Beat Box Journey; "Cordelia's Fool," Wyckham Avery

7 p.m. "Petpourri," the In Series; "Nutshell," DC Dollies & the Rocket Bitch Revue; "The Hovering," Odyssey Productions; "The Gillerds Show," Stephen Hoffman; "Butter: A Love Story," Kristin Cantwell; "A White House Tale," Shoestring Theater

7:30 p.m. "Reefer Madness: The Musical," Studio Theatre; "Bobrauschenbergamerica" by Charles Mee, Banished?Productions

8 p.m. "The R Word," Rick Hodges; "From the Cradle to the Gray: Two One Acts & a Chat," Terry Nicholetti & Annetta Dexter Sawyer; "Carrie Potter at the Half-Blood Prom," Landless Theatre Company; "The Blue Lagoon: A Musical," Jonathan Padget; "Ariel Sharon Hovers Between Life and Death and Dreams of Theodor Herzl," Voices From a Changing Middle East: A Festival

8:15 p.m. "Two of Mee," the Riot Actors of Washington

9 p.m. "Local Story," Madcap Players

9:30 p.m. "Cautionary Tales for Adults and the Many Adventures of Trixie Tickles," Bouncing Ball Theatrical Productions

View all comments that have been posted about this article.

© 2007 The Washington Post Company