The Washington Post
Navigation Bar
Navigation Bar

Related Items
From The Post
  • County Elections
  • Maryland Elections '98

  •  
    Candidates on Charles County Ballots

    The following candidates had filed with the Charles County Board of Elections by the filing deadline, which was July 6.

     
    COUNTY COMMISSION
     
    Commission President

    DEMOCRATS
    Melvin L. Barker (Indian Head)
    Murray D. Levy* (La Plata)
    REPUBLICAN
    Ernest Larry Wallace (La Plata)
    District 1

    DEMOCRATS
    (none)
    REPUBLICANS
    William Daniel Mayer* (La Plata)
    District 2

    DEMOCRATS
    James Jarboe (La Plata)
    Frederick A. Lancaster Sr. (Bryans Road)
    Robert Sondheimer (Bryans Road)
    REPUBLICANS
    Marvin Charles Kisamore* (White Plains)
    District 3

    DEMOCRATS
    (none)
    REPUBLICANS
    Marland Deen* (Waldorf)
    District 4

    DEMOCRATS
    Christopher Falkenhagen (Waldorf)
    Robert J. Fuller* (Waldorf)
    REPUBLICANS
    Jerry Green (Waldorf)

     
    BOARD OF EDUCATION
    nonpartisan, 5 elected
     

    Collins A. Bailey* (Waldorf)
    Sharon W. Caniglia* (Waldorf)
    James F. Gesl (La Plata)
    Mildred A. Havrilla (La Plata)
    Cecil Marshall (La Plata)
    William G. McCall (Hughesville)
    Rebecca P. Michela (Waldorf)
    Joseph Miller (White Plains)

    Ralph E. Patterson (Pomfret)
    Joseph D. Richard (La Plata)
    Luis E. Sanchez (White Plains)
    Frank S. Sheets Sr. (Waldorf)
    Jim Thompson (Waldorf)
    Donald Wade (Waldorf)
    William H. Williams Jr. (Waldorf)
    Margaret Young (Waldorf)

     
    STATE'S ATTORNEY
     
    DEMOCRAT
    Leonard C. Collins Jr.* (La Plata)
    REPUBLICAN
    Patricia Nimmerrichter Drummond (Hughesville)

     
    COUNTY TREASURER
     
    DEMOCRATS
    (none)
    REPUBLICAN
    Joseph W. Norris* (La Plata)

     
    SHERIFF
     
    DEMOCRAT
    Rex Coffey (Charlotte Hall)
    REPUBLICAN
    Frederick E. Davis* (La Plata)

     
    CLERK OF THE CIRCUIT COURT
     
    DEMOCRAT
    Donna Gardiner Burch* (White Plains)
    REPUBLICAN
    Joseph T. Crawford (Bryantown)

     
    REGISTER OF WILLS
     
    DEMOCRATS
    (none)
    REPUBLICAN
    Susie C. Bowles* (Port Tobacco)

     
    JUDGE OF THE ORPHANS' COURT
    3 elected
     
    DEMOCRATS
    Lillian A. Clark* (Waldorf)
    John Gyorda (La Plata)
    E. Griffith Holland (Waldorf)
    Janice M. Talley (Bryans Road)
    REPUBLICANS
    Ivan Dale Cornette (Port Tobacco)
    Elizabeth L. Garner* (La Plata)
    Beverly Ann Hampton (White Plains)
    Kevin B. Wedding (La Plata)


     
    *Denotes an incumbent.

    SOURCE: The board of elections for Charles County.

    © Copyright 1998 The Washington Post Company

    Back to the top

    Navigation Bar
    Navigation Bar