Girls’ Cross Country

First Team

Click below and watch the All-Met girls’ cross country team answer two questions about themselves.

Note: Please upgrade your Flash plug-in to view our enhanced content.

Video: Atkinson & Co.; Design and Development: washingtonpost.com

Name (Listed in order of appearance) School Year
Jessie Rubin (Player of the Year) Wootton Sr.
Katherine Walker Brooke Point Sr.
Becky Yep Mount Hebron Sr.
Anna Bosse Walter Johnson Jr.
Paige Kvartunas West Springfield Sr.
Liana Epstein Lake Braddock Sr.
Ariel Karabinus Osbourn Park Sr.
Kaitlyn Davis (No video) Mountain View Sr.

Athlete of the Decade

Lauren Centrowitz Broadneck: The 2004 Broadneck graduate and two-time Maryland 4A state champion owns two of the five fastest times ever run at the state meet on the storied Hereford course. A five-time all-American at Stanford, she helped the Cardinal capture NCAA titles from 2005 to '07. Centrowitz is currently training for the 2012 Olympics.



Coach of the Year

Earl Lauer, River Hill: In 39 years of coaching in Howard County, Lauer has won more than 100 county, region and state titles in seven sports. He's been guiding the Hawks since 1996 and led them to a third straight state title and second straight postseason sweep this season.



Second team

Name School Year
Stephanie Bryan Thomas Johnson Sr.
Sophie Chase Lake Braddock Fr.
Myah Hicks Edison Jr.
Hannah Lowery Stafford Fr.
Julie Strange Loudoun County  Sr.
Alex Watt West Springfield  Sr.
Anneka Wilson Potomac School  Sr.

Honorable Mention

Lindsi Arrington, Gar-Field, Sr.; Allison Bartels, Brentsville, Sr.; Julianne Bigler, West Potomac, Sr.; Emily Blagg, O'Connell, So.; Camille Bouvet, Walter Johnson, Jr.; Jodie Clouser, Severna Park, So.; Abigail Daley, Clarksburg, Fr.; Britt Eckerstrom, Northwest, Jr.; Eva Estrada, George Mason, So.; Alyssa Henshaw, Northwest, Sr.; Amirah Johnson, Eleanor Roosevelt, Jr.; Stephanie Joson, Quince Orchard, Sr.; Katie Koenig, Good Counsel, Sr.; Christina Lee, Potomac Falls, Sr.; Andrea Maxwell, Wootton, Sr.; Chris Patrick, Severna Park, Jr.; Savanna Plombon, Thomas Johnson, Jr.; Morgan Price, Brentsville, Jr.; Gloria Roberts, Douglass, Sr.; Anna Ryba, Whitman, So.; Abby Spitler, Gaithersburg, Sr.; Jenna Willett, Walter Johnson, Sr.; Natalie Wright, Potomac Falls, Sr.; Ashley Wybersky, Osbourn Park, Sr.; Leanne Young, River Hill, So.

© The Washington Post Company