Week 5

All-Met Watch: Basketball

Brad Gilson, Woodgrove (right)
(Tracy A. Woodward/The Washington Post)

Boys


FIRST TEAM


F Justin Anderson

Montrose Christian, 6-7, Sr.

Virginia recruit tallied 25 points, 5 rebounds and 4 assists as Mustangs won their sixth straight game, 77-24 vs. Annandale.

C BeeJay Anya

DeMatha, 6-9, Jr.

Continued his strong play with 24 points and 9 rebounds in a 78-57 win vs. Northwest (Conn.) Catholic in the HoopHall Classic on Saturday.

G Brad Gilson

Woodgrove, 6-5, Sr.

Averaged 28.3 points and 9 rebounds in three games, including a win over AA Dulles leader Briar Woods. Committed to Columbia.

F Kris Jenkins

Gonzaga, 6-6, Jr.

Recorded back-to-back 30-point games, scoring career-high 34 vs. St. Mary's Ryken and 30 vs. Riverside (La.) in HoopHall Classic.

G Joe McDonald

Landon, 6-1, Sr.

Had 23 points and 11 rebounds in loss to Episcopal, then had 21 points and 14 rebounds in a 66-57 win over Georgetown Prep.



SECOND TEAM


F Arnaud Adala Moto

Episcopal, 6-6, Sr.

Wake Forest recruit had 25 points and 20 rebounds in win vs. Landon, then had 19 points and 20 rebounds as Maroon topped Bullis.

F Michael Carrera

Montrose Christian, 6-6, Sr.

Had seven points and 11 rebounds in a win vs. Annandale; is second on Mustangs with 12.9 ppg average.

G Cullen Hamilton

Potomac School, 6-4, Sr.

Holy Cross recruit had 26 points, 12 rebounds and 4 steals in win vs. Flint Hill. Leads area with 3.7 three-pointers per game. [VIDEO]

G Nigel Johnson

Broad Run, 6-1, Jr.

Averaged 26.3 points, 8.3 assists and 6 rebounds in three wins last week. Has scored at least 19 points in every game this season.

G Roddy Peters

Suitland, 6-3, Jr.

Rival coach says Peters has the potential to be one of the best players to come out of Prince George's County in recent memory.

On the bubble

Back court: Byron Ashe, Friendship Collegiate, Jr.; Marcellous Bell, DeMatha, Sr.; Victor Blakey, Friendly, Sr.; Scott Bolen, Sherwood, Sr.; Michael Briscoe, Thomas Stone, Jr.; Nate Britt, Gonzaga, Jr.; Aaron Brown, Meade, Sr.; Anthony Campbell, Georgetown Day, Sr.; Khalen Cumberlander, Coolidge, Sr.; Juwan Cole, Forestville, Sr.; Derrick Colter, Largo, Sr.; Jack Earley, Yorktown, Sr.; Dimitri Gaither, Wilson, Sr.; Agyei Gregory, Gwynn Park, Sr.; Nick Griffin, Magruder, Jr.; Jalen Harris, Gwynn Park, Jr.; Josh Hart, Sidwell Friends, Jr.; Dontae Holloway, C.H. Flowers, Jr.; Patrick Holloway, Paul VI Catholic, Sr.; Dorian Johnson, Herndon, So.; Tiwain Kendley, Eleanor Roosevelt, So.; Kevin Kuteyu, DuVal, Sr.; Jamal Lewis, Sidwell Friends, Sr.; Tre Mouton, North Point, Sr.; Lafayette Nelson, Largo, Sr.; James Robinson, DeMatha, Sr.; Stanford Robinson, Paul VI Catholic, Jr.; Gordon Rogo, McLean, Sr.; Kethan Savage, Episcopal, Sr.; Keith Shivers, Wise, Sr.; Jourdan Stickler, Annapolis, Sr.; Melo Trimble, O'Connell, So.; Jerome West, Spingarn, So.; Dion Wiley, Potomac (Md.), So.; Marquis Wright, North Point, Jr.; Kevin Zabo, Montrose Christian, So.

Front court: Demetric Austin, Springbrook, Sr.; Michael Boland, Georgetown Prep, Sr.; Clifton Cornish, North County, Sr.; Milan Durant, Riverdale Baptist, Sr.; Zach Elcano, Westfield, Sr.; Kavon Glover, Theodore Roosevelt, Sr.; Jerami Grant, DeMatha, Sr.; Greg Graves, Potomac Falls, Sr.; Maurice Jeffers, Coolidge, Sr.; Coleman Johnson, Paul VI Catholic, Sr.; Eric Jones, Spingarn, Sr.; Wayne Langston, Wise, Sr.; Patrick McLaughlin, Herndon, Sr.; Naim Muhammad, North Point, Jr.; Garland Owens, Magruder, Sr.; Brandon Peel, Riverdale Baptist, Sr.; Xavier Richards, Gwynn Park, Sr.; Maxie Stevens, Dunbar, Sr.; Ishmail Wainwright, Montrose Christian, Jr.; John Yoxthimer, Loudoun Valley, Sr.

Mooriah Rowser, St. John's (left)
(Doug Kapustin for The Washington Post)

Girls


FIRST TEAM


F Logan Battle

West Springfield, 5-11, Sr.

Georgetown recruit scored a season-high 28 points in a win vs. W.T. Woodson that keeps the Spartans undefeated vs. Virginia teams.

G Caroline Coyer

Oakton, 5-10, Sr.

Villanova recruit broke the school career assist mark with a 21-point, 7-assist effort vs. Chantilly on Jan. 21.

F Merritt Hempe

Stafford, 6-3, Sr.

Georgia signee continues to dominate Va. AAA Commonwealth District, with totals of 53 points and 32 rebounds in two games last week.

G Faith Randolph

Good Counsel, 5-10, Sr.

Leader of the only unbeaten team in WCAC play had 16 points and 7 assists against Paul VI Catholic. [VIDEO]

G Mooriah Rowser

St. John's, 5-9, Sr.

Memphis signee sparked comeback win at Holy Cross by scoring 10 of Cadets' first 12 points in the fourth quarter.



SECOND TEAM


F Jephany Brown

H.D. Woodson, 6-0, Sr.

Providence signee is averaging 17.5 points and scored 21 points to lead Warriors to a 57-54 win over Moore Catholic (N.Y.).

G Lexi Carpenter

Forest Park, 5-8, Sr.

Dayton signee poured in 39 points Saturday vs. T.C. Williams, upping her scoring average to 24.4 points per game.

F Amanda Fioravanti

Good Counsel, 6-1, Jr.

One of the WCAC's most dominant post players leads the Falcons in both scoring (16.9 points) and rebounding.

G Khadijah Gibson

Wise, 5-8, Sr.

Shifty, aggressive guard has three Division I offers, is averaging 16.1 ppg, and had 27 points vs. Parkdale.

G Lauren Tolson

Frederick, 5-7, Sr.

Committed to Richmond last Tuesday, scored 25 points that night and then had 30 on Thursday for defending Md. 3A champs.

On the bubble

Back court: Lindsay Allen, St. John's, Jr.; Kelila Atkinson, Riverdale Baptist, Sr.; Imani Bailey, Meade, Sr.; Alliyah Berger, Carroll, Sr.; Janae Blount, H.D. Woodson, Sr.; Eliqua Brooks, Wise, Sr.; Essence Brown, Princeton Day, So.; Alexis Carter, Osbourn Park, Sr.; Katherine Coyer, Oakton, Sr.; Dhyamond Crenshaw, St. Stephen's/St. Agnes, Jr.; Keara Finnerty, W.T. Woodson, Jr.; Kate Gillespie, Georgetown Visitation, Sr.; Te'Shya Heslip, Potomac (Va.), Sr.; Janelle Hubbard, Elizabeth Seton, Jr.; Mikal Johnson, Osbourn, Sr.; Kelly Loftus, Mount Vernon, Jr.; Rachel Loube, Calvert, Sr.; Genesis Lucas, Gwynn Park, Jr.; Colleen Marshall, Gaithersburg, Sr.; Breyana Mason, Forest Park, Jr.; Cara Mason, Urbana, Sr.; Taylor McCarley, Holy Cross, Jr.; Katie McCormick, St. Mary's Ryken, Sr.; Gaby Moss, T.C. Williams, Sr.; Paris Nicks, Coolidge, Sr.; Kirstin Norris, Chopticon, Sr.; Kelly Loftus, Mount Vernon, Jr.; Brigette Ocran, Paint Branch, Sr.; Emily Russo, Glenelg, Jr.; Alexis Smith, Calvert, Jr.; Lindsay Spann, Good Counsel, Jr.

Front court: Carla Batchelor, Northwest, Sr.; Lynee Belton, Bullis, So.; Natalie Butler, Lake Braddock, Jr.; Shanea Butler, Surrattsville, Sr.; Tasia Butler, North Point, Jr.; Stephanie Cheney, George Mason, Jr.; Tyra Durrett, Bowie, Jr.; Chaney Forbush, Centreville, Sr.; Nakita Gray, Friendly, Sr.; Johnelle Green, Wilson, Sr.; Jackie Jackson, Gaithersburg, Sr.; Kelly Koshuta, Madison, Fr.; Jasmine Hill, Oakland Mills, Sr.; Jonquel Jones, Riverdale Baptist, Sr.; La'Shaughn Jones, Theodore Roosevelt, Sr.; Chayla Lewis, Friendly, Jr.; Johanna Lopez, Blair, Sr.; Tejahne Malone, Westlake, Sr.; Elizabeth Manner, Oakton, Sr.; Liz McNaughton, Fairfax, Sr.; Lindsay Poss, Poolesville, Sr.; Ruth Sherrill, Edison, Sr.; Murielle Tiernan, Stone Bridge, Jr.

Published Jan. 16, 2012.