2011-12 Winter All-Met

Wrestling

Second team

Name School Yr.
106 Steven Simpson DeMatha Fr.
113 Brant Leadbeter Northern Jr.
120 Tony Farace Oakland Mills Sr.
126 Michael Hayes Colonial Forge Sr.
132 Daniel Sanchez Georgetown Prep Jr.
138 Hunter Sutton Churchill So.
138 Santiago Valdez Robinson Sr.
145 Eric Hoffman Northern Jr.
152 Kevin Johnson Forest Park Sr.
160 Austin Wenzlaff Tuscarora (Md.) Sr.
170 Troy Murtha Georgetown Prep Jr.
182 Elad Covaliu Walter Johnson Sr.
182 Spencer Neff Good Counsel Jr.
195 Logan Jackson Stafford Sr.
220 Ali Ali Musa Annandale Sr.
285 Jason Johnson River Hill Sr.

Honorable mention

106: Tommy Aloi, Forest Park, Jr.; Zach Hensley, Oakland Mills, Jr.; Jonny Lopez, Mountain View, Sr.; Wallace Smith, Thomas Stone, So.; Morgan Way, Urbana, Fr.

113: Chris Halkos, Pallotti, Sr.; Matt Raines, Fauquier, Fr.; Anthoney Savage, Tuscarora (Va.), So.; Jake Vosburgh, St. Mary's Ryken, Fr.

120: Eli Bienstock, Quince Orchard, Sr.; Thierno Diallo, DuVal, Jr.; Robert Dooley, Madison, Sr.

126: Collin Alley, South River, Jr.; Matt Kelly, Good Counsel, So.; Bennett Payne, Fauquier, Sr.; Zack Pilkington, Patuxent, Sr.

132: Nick Frank, Urbana, Jr.; Dennis Gustafson, Forest Park, Jr.; Henry Majano, Wakefield, Sr.

138: Derek Arnold, Westfield, Jr.; Charlie Banaszak, Bethesda-Chevy Chase, Jr.; Cole Graves, Spalding, Jr.; Antwan Reddick, DuVal, Jr.

145: Matthew Gancayco, Patuxent, So.; Jonathan Goodwin, Hammond, Sr.; Michael Sprague, Georgetown Prep, So.

152: Logan Breitenbach, Spalding, So.; Tito Onyekweli, DeMatha, Sr.; Matt Wax, Tuscarora (Md.), Sr.; Batchka Zulkhuu, Potomac Falls, Sr.

160: Ryan Forrest, South Lakes, Sr.; Bryce Pappas, St. Mary's-Annapolis, So.; Brett Stein, South County, Jr.

170: Aaron Perez, Springbrook, Sr.; Jason Willoughby, John Paul the Great, Sr.

182: Ray Geier, Paul VI Catholic, Sr.; Alpha Jalloh, Annapolis Area Christian, Sr.; Joe Rimel, Urbana, Sr.; D.J. Smith, Spalding, Sr.; Tyler Young, Freedom-South Riding, Sr.

195: Brandon Ballard, North County, Sr.; Mark Garrity, Colonial Forge, Sr.; Logan Kirby, River Hill, So.

220: Jacob Benedict, River Hill, Sr.; Tommie Boozer, Eleanor Roosevelt, Sr.; Pat Hyde, North County, Sr.

285: Jon Boarman, La Plata, Sr.; Jake Pinkston, Robinson, So.; Ryan Schneider, Georgetown Prep, Sr.; Sean Twigg, Glenelg, Jr.

Player bios by Eric Detweiler and Greg Schimmel - The Washington Post.
Published April 5, 2012.