Week 7

All-Met Watch: Basketball

Matt Bonds, North Point
(John McDonnell/The Washington Post)

Boys


FIRST TEAM


F Matt Bonds

North Point, 6-4, Sr.

Scored 29 points in Wednesday's win against Calvert, upping his scoring average to 22.5 points over the last four games.

G Michael Briscoe

Thomas Stone, 6-2, Sr.

Scored 34 points Friday in the Cougars' 76-63 win against McDonough to eclipse 1,000 points for his career.

G Aquille Carr

Princeton Day, 5-7, Sr.

Area's leading scorer at 26.6 points a contest led the Storm with 27 points in a 95-85 win vs. Coolidge Saturday.

F Kris Jenkins

Gonzaga, 6-6, Sr.

Villanova recruit scored 27 points, including the game-winning free throws in a 69-68 win vs. rival Paul VI Tuesday.

G/F Dion Wiley

Potomac (Md.), 6-4, Jr.

Scored the final four points from foul line in Friday's OT win over Gwynn Park, to finish with 18 points, 12 rebounds and 6 steals.



SECOND TEAM


G Zach Coffman

Heritage, 6-1, Jr.

Coffman exploded for a season-high 32 points to lead Heritage in a 77-70 upset of previously undefeated Loudoun Valley Friday.

G Isaac Fleming

National Christian, 6-3, Sr.

Has emerged of late to average 25.7 points and 10 rebounds, including a 28-point, eight-rebound outing against Princeton Day.

C Chinanu Onuaku

Riverdale Baptist, 6-10, Jr.

Posted 11 points and 15 rebounds in a win over Takoma Academy and 12 points and 16 rebounds vs. Friendship Collegiate.

G Andrew Robinson

Springbrook, 6-4, Jr.

Averaged 23.7 points in three games last week, including a season-high 29 points in Monday's 63-52 win over Sherwood.

F Quadree Smith

Paul VI, 6-7, Jr.

Scored the game-winning tip-in to cap a 13-point, 16-rebound performance in the Panthers' 55-53 win against St. John's.

On the bubble

Back court: Robert Bacon, Oakton, Jr.; Kenneth Beckham, Dunbar, Jr.; Trevor Blondin, Battlefield, Jr.; Randall Broddie, Potomac (Md.), Fr.; Will Ferguson, Herndon, Sr.; Nick Griffin, Magruder, Sr.; Josh Hart, Sidwell Friends, Sr.; Stephan Jiggets, McNamara, Sr.; Apronti Jones, Wilson, Jr.; Calvin Lovitt, Central, Sr.; Corey Martin, North County, Jr.; Marcus Murray, Kennedy, Sr.; Omari Ringgold, Centennial, Sr.; Marquis Roberson, Surrattsville, Sr.; Justin Senou, Richard Montgomery, Sr.; Devin Shuler, Bell, Jr.; Johnnie Shuler, Theodore Roosevelt, Jr.; Delaszo Smith, Annapolis, Sr.; Anthony Thompson, Bullis, Sr.; Melo Trimble, O'Connell, Jr.; Ishmail Wainright, Montrose Christian, Sr.; Mike Warren, Theodore Roosevelt, Sr.; J.R. Washington, Stonewall Jackson, Sr.; Marquis Wright, North Point, Sr.

Front court: Tavon Alexander, Theodore Roosevelt, Sr.; BeeJay Anya, DeMatha, Sr.; Brandon Boykin, Ballou, Sr.; Leroy Butts, O'Connell, So.; Korey Cooley, Coolidge, Sr.; Marcus Derrickson, Paul VI, So.; Randy Haynes, Potomac (Va.), Jr.; Donovan Jordan, Woodbridge, Sr.; David Kadiri, Coolidge, Sr; Christian Lutete, McKinley, Jr.; Jovon Miller, Loudoun Valley, Sr.; Naim Muhammad, North Point, Sr.; Paul Rowley, Loudoun Valley, Jr.; Alex Sotomayor, Watkins Mill, Sr.; Khiorie Stewart, Broad Run, Jr.; Mark Williams, Montrose Christian, Sr.

Zoe Beard-Fails, Georgetown Day
(Toni L. Sandys/The Washington Post)

Girls


FIRST TEAM


G Lindsay Allen

St. John's, 5-7, Sr.

Allen had perhaps her best offensive week of the season, averaging 22.5 points in wins over Bishop Ireton and Elizabeth Seton.

G Tasia Butler

North Point, 6-1, Sr.

After leading her team to a blowout win over Calvert, Butler made sure there was no letdown against Westlake, scoring 24 points.

F Janessa Fauntroy

Gaithersburg, 5-10, Jr.

After scoring 25 points vs. Quince Orchard last Tuesday, Fauntroy scored 15 in a win over Paint Branch on Friday.

F Nicole Floyd

Stonewall Jackson, 6-2, Sr.

Floyd (19.6 point per game) has led Stonewall Jackson to 10 straight victories. She scored 30 vs. Osbourn Friday.

G Genesis Lucas

Gwynn Park, 5-6, Sr.

Has sparked the Yellow Jackets to 10 straight wins and had 20 points, nine assists and eight rebounds in Tuesday's 71-51 win at Douglass.



SECOND TEAM


F Zoe Beard-Fails

Georgetown Day, 6-2, Sr.

Led her team in wins over Stone Ridge (15 points, 11 rebounds) and Sidwell Friends (18 points, six rebounds) last week.

F Ariana Freeman

Paul VI, 5-11, Jr.

Freeman had one of her best games of the season in a 78-38 victory over O'Connell Friday, scoring 26 points.

G Nadiya Holley

Ballou, 5-6, Jr.

Holley came up big in a win over Anacostia last week, scoring 11 of her 14 points in the second half to keep her team in the DCIAA hunt.

F Kelli Prange

Damascus, 6-4, Jr.

Prange has totaled 50 points in three straight wins, and has the Swarmin' Hornets poised for a late-season run.

G Marta Sniezek

National Cathedral, 5-6, So.

Sniezek, who leads the region is scoring (28.8 points per game), scored 36 points in a solid nonconference win over Maret last week.

On the bubble

Back court: Erin Blaine, H.D. Woodson, Sr.; Kiara Colston, Paint Branch, Jr.; Keara Finnerty, W.T. Woodson, Sr.; Jasmin Dancy, Springbrook, Sr.; Auteaonna Gilmore, Riverdale Baptist, Jr.; Jenna Green, Centreville, Jr.; Dazia Hall, Bullis, Sr.; Janee Harris, Crossland, Jr.; Jessica Harris, Freedom-Woodbridge, Jr.; Jasmine Hill, Surrattsville, Sr.; Amanda Hinton, Stonewall Jackson, Sr.; Janelle Hubbard, Elizabeth Seton, Sr.; Chloe Jackson, Riverdale Baptist, Jr.; Renee Kydd, Suitland, Sr.; Kelly Loftus, Mount Vernon, Sr.; Mia Lloyd, Forest Park, So.; Breyana Mason, Forest Park, Sr.; Kylie Murphree, Fairfax, Jr.; Ty Priest, Chopticon, Jr.; Christian Roberts, T.C. Williams, Sr.; Keena Samuels, Largo, Sr.; Daria Simmons, Eleanor Roosevelt, Sr.; Morgan Smiley, Anacostia, Sr.; Lindsey Spann, Good Counsel, Sr.; Marlena Tremba, Paul VI Catholic, Sr.

Front court: Jules Abruzzo, Westfield, Sr.; Rhamat Alhassan, Holy Cross, Jr.; Lynee Belton, Bullis, Jr.; Amy Berglund, West Springfield, Jr.; Marshauna Butler, Bowie, Jr.; Natalie Butler, Lake Braddock, Sr.; Jordyn Brown, Southern, Jr.; Janay Carter, Friendly, Sr.; Amanda Fioravanti, Good Counsel, Sr.; Jonae' Guest, Potomac (Va.), Sr.; Elizabeth Manner, Oakton, Sr.; Lisa Murphy, McLean, Sr.; Amber Porter, Potomac (Va.), Sr. Abigale Rendle, South Lakes, Jr.; Jade Scaife, Spalding, Sr.; Maya Singleton, Riverdale Baptist, Sr.; Mercedes Suarez, Wilson, Jr.; Daijha Thomas, Calvert, Jr.; Tori Oliver, St. John's, Sr.; Caira Washington, Georgetown Day, Sr.; Taleah Williams, Suitland, Sr.

Published Feb. 4, 2012.