Week 2

All-Met Watch: Basketball

Chinanu Onuaku, Riverdale Baptist


(Toni L. Sandys/The Washington Post)

Boys


FIRST TEAM


G Walter Broddie (1)

Potomac (Md.), 6-2, So.

Picked up the slack for injured teammate Dion Wiley, scoring 28 points on an assortment of shots in Saturday's loss to O'Connell.

G Jon Davis (1)

Clinton Christian, 6-2, Sr.

Serving as the Eagles' primary ballhandler, the DePaul commit tallied 30 points in Saturday's win against Captiol Christian.

G Allonzo Trier (3)

Montrose Christian, 6-3, Jr.

Scored 26 of his 36 points in the second half of the Mustangs' win against nationally ranked Findlay Prep (Nev.) in Saturday's Tarkanian Classic action.

G Melo Trimble (3)

O'Connell, 6-3, Sr.

Dropped a team-high 25 points to rally the Knights for a victory Saturday against a strong Potomac (Md.) team.

F/C Chinanu Onuaku (2)

Riverdale Baptist, 6-10, Sr.

Louisville recruit averaged 12.7 points and 13.7 rebounds in three wins for the Crusaders last week.



SECOND TEAM


G Robert Davis (2)

Marriotts Ridge, 6-0, Sr.

Area's leading scorer notched 62 points in two games last week while eclipsing the 1,000-point career mark.

G/F Dorian Johnson (1)

Herndon, 6-4, Sr.

Hornets' leading scorer exploded for 14 of his 20 points in the fourth quarter of Friday's win against rival South Lakes.

G Dimone Long II (1)

Wilson, 6-1, Sr.

Led the Tigers to two straight victories, including a 31-point outburst with seven three-pointers in a win over Ballou last week.

G/F Joshua Reaves (1)

Paul VI, 6-4, Jr.

Averaged a team-high 15.3 points in the Panthers' three wins at the City of Palms Classic to help advance them to Monday's title game.

F Towner Hale (1)

Marshall, 6-4, Sr.

Continued impressive start to the season by scoring 27 points in Thursday's victory against Falls Church.

On the bubble

Back court: Chief Amoah, Edison, Sr.; Darian Anderson, St. John's, Sr.; Kenneth Beckham, Dunbar, Sr.; Eric Bowles, W.T. Woodson, Jr.; Aaron Briggs, Bullis, Sr.; Juan Brown, Annapolis, Sr.; Tre Campbell, St. John's, Sr.; Steffen Davis, Maret, Sr.; Kevin Dorsey, Paul VI, Jr.; Jason Friedman, Sandy Spring Friends, Sr.; Spencer Hatcher, Briar Woods, Sr.; Randy Haynes, Potomac (Va.), Sr.; Corey Henson, DeMatha, Sr.; Evonte Hill, Surrattsville, Sr.; Re'Quan Hopson, Wakefield, Sr.; Jason Jolly, Stone Bridge, Jr.; Brandon Kamga, South Lakes, Jr.; Greg Malinowski, Episcopal, Sr.; Corey Martin, North County, Sr.; Raymond Mcleod, Great Mills, 6-1, Sr.; James Palmer, St. John's, Sr.; Andrew Robinson, Springbrook, Sr.; Johnnie Shuler, Theodore Roosevelt, Sr.; Marcus Smith, Meade, Sr.; Khiorie Stewart, Broad Run, Sr.; Danzel Wright, National Collegiate, Sr.

Front court: Wanya Allen, Potomac Falls, Jr.; Malik Brown, North Point, So.; Leroy Butts, Clinton Christian, Jr.; Abdulai Bundu, Largo, Jr.; Chris Craft, Westlake, Sr.; Marcus Derrickson, Paul VI, Jr.; Will Gregorits, Lake Braddock, Sr.; Jamall Gregory, Coolidge, Sr.; Thomas Jackson, Cardozo, Jr.; Sam Miller, Gonzaga, Jr.; Mamadou Ndiaye, Oakland Mills, Jr.; Demonte Ojinnaka, Blake, Sr.; Taron Oliver, Riverdale Baptist, Jr.; DeWayne Owens, Ballou, Jr.; Kyle Reilly, Reservoir, Sr.; Paul Rowley, Loudoun Valley, Sr.; Quadree Smith, Paul VI, Sr.; Dominique Tham, Wakefield, Jr.; Micah Till, Wise, Sr.; Charlie Thomas IV, River Hill, Jr.; Dion Wiley, Potomac (Md.), Sr.

Tolu Omokore, Eleanor Roosevelt and De'Janae Boykin, C.H. Flowers
(Jonathan Newton/The Washington Post)

Girls


FIRST TEAM


G Amari Carter (2)

St. John's, 5-7, Jr.

The dynamic Carter scored 28 points (11-12 FT) to lead the Cadets to a hard-fought 61-54 win over Holy Cross on Friday.

G Kaila Charles (1)

Eleanor Roosevelt, 6-0, So.

Charles is averaging 17.25 points per game and took over late in the Raiders' close game with Bowie.

G Marta Sniezek (1)

National Cathedral, 5-6, Jr.

Sneizek (30 ppg) has led her team to three straight wins, including a four three-pointer, 34-point performance against Sidwell Friends.

F De'Janae Boykin (3)

C.H. Flowers, 6-2, Jr.

Boykin, one of the area's most talented all-around players, is averaging 22.5 points per game for the undefeated Jaguars.

C Nicole Floyd (3)

Stonewall Jackson, 6-2, Sr.

Floyd had her best week of the season to date, averaging 28.5 points in blowout wins over Potomac (Va.) and Osbourn Park.



SECOND TEAM


G Jenna Green (1)

Centreville, 5-6, Sr.

Savy guard is scoring 18 points per game and has the Wildcats out to a 7-0 start.

G Daisa Harris (1)

Paint Branch, 5-5, Jr.

Harris, who can play point or off the ball, averaged 23.5 points per game in wins over Quince Orchard and Sherwood last week.

G Zellor Massaquoi (1)

Reservoir, 5-7, Sr.

Had three double-doubles in three nights last week, averaging 23 points and 14 rebounds in a loss to Howard and wins over Mt. Hebron and Centennial.

F Kelly Koshuta (1)

Madison, 6-2, Jr.

One of best forwards in the area, Koshuta scored 36 points in a win over Marshall and is averaging 24.9 points per game.

F/C Tolu Omokore (1)

Eleanor Roosevelt, 6-0, Jr.

Averaging 18 points and more than 15 rebounds a game for the Raiders, and is emerging as a nearly unstoppable force on the boards.

On the bubble

Back court: Kaneshia Afi, Old Mill, So.; Daysha Adams, Kennedy, Sr.; Brooke Basinger, Woodgrove, Jr.; Amy Berglund, West Springfield, Sr.; Kenyatta Butler, Carroll, Jr.; Marshauna Butler, Bowie, Sr. Whitney Carmac, Poolesville, Sr.; Julia Collins, River Hill, Sr.; Kiara Colston, Paint Branch, Sr.; Takayla Ellis, Gwynn Park, Sr.; Breonn Hughey, Capitol Christian, Sr.; Alexis Jackson, Meade, Jr.; Chloe Jackson, Riverdale Baptist, Sr.; Stacey Koutris, Good Counsel, Sr.; Lindsay Oblitey, Paul VI, Sr.; Tyaira Priest, Chopticon, Sr.; Britani Stowe, St. John's, Sr.; Sarah Tierney, Georgetown Visitation, Sr.; Kieche White, Friendship Collegiate, So.

Front court: Sheri Addison, Wootton, Jr.; Rhamat Al-Hassan, Holy Cross, Sr.; Brittany Anderson, Centennial, Sr.; Jordyn Brown, Southern, Sr.; Kennedi Colcolugh, Arundel, So.; Nicole Enabosi, Good Counsel, Jr.; Ariana Freeman, Paul VI, Sr.; Rennie Harrison, Episcopal, Sr.; Anna Mitchell, Centennial, Jr.; Beverly Ogunrinde, Pallotti, Sr.; Debbie Olawuye, Blair, Sr.; Maggie Phillips, Loudoun County, Sr.; Daijha Thomas, Calvert, Sr.; Rachel Vander Kolk, Severna Park, Sr.

Published Dec. 23, 2013.