Week 5

All-Met Watch: Basketball

Dion Wiley, Potomac (Md.)
(John McDonnell/The Washington Post)

Boys


FIRST TEAM


G Davon Taylor (1)

Central, 6-1, Sr.

Netted a season-high 33 points in the Falcons' rout of Fairmont Heights, upping his season average to 25.1 points per game.

G Melo Trimble (5)

O'Connell, 6-3, Sr.

Recorded 31 points, including five three-pointers in a win against St. Mary's Ryken, then scored 25 in Saturday's loss to nationally ranked Rainier Beach (Wa.)

G Danzel Wright (1)

National Collegiate, 5-10, Sr.

Averaged 41.3 points in three wins this week, including a career-high 54 points on 10 three-pointers in a victory against Thurgood Marshall.

G/F Dion Wiley (2)

Potomac (Md.), 6-5, Sr.

Maryland recruit averaged a team-high 26 points per game in a pair of Wolverine victories last week.

F Jamall Gregory (2)

Coolidge, 6-4, Sr.

Recorded his eighth double-double of the season with 20 points and 12 rebounds in Tuesday's win against School Without Walls.



SECOND TEAM


G Trevor Blondin (1)

Battlefield, 6-1, Sr.

The Bobcats' all-time leading scorer tied a season-high with 28 points in Friday's victory against Osbourn Park.

G Logan Samuels (1)

Potomac School, 6-1, Sr.

After scoring 18 points in an upset of Maret, produced a season-best 27 points to help the Panthers defeat Episcopal on Thursday.

G Joe Hampton (1)

DeMatha, 6-7, So.

Versatile big man held his own against nationally ranked St. Joseph (N.J.), scoring a team-high 23 points in Sunday's victory.

F Paul Rowley (3)

Loudoun Valley, 6-7, Sr.

William & Mary recruit went off for a season-high 36 points in Tuesday's win against Heritage and is now averaging 21.6 points per game.

F Charlie Thomas IV (2)

River Hill, 6-7, Jr.

Scored 26 points in a double-overtime win over Marriotts Ridge, then had 29 points and 12 rebounds Friday in a win against Douglass.

On the bubble

Back court: Marcus Adkison, St. Andrew's, Jr.; Robert Bacon, Oakton, Sr.; Kenneth Beckham, Dunbar, Sr.; Anthony Broadus, Eastern, Jr.; Randall Broddie, Potomac (Md.), So.; Juan Brown, Annapolis, Sr.; Stephen Brown, Christ Chapel, Sr.; Marcus Brumsey Jr., Edison, Sr.; Steffen Davis, Maret, Sr.; Ochae Dejeane, North Point, Sr.; Kevin Dorsey, Paul VI, Jr.; Tristan Easton, Meade, So.; Drake Goddard, Maret, Sr; Austin Hall, Annandale, Jr.; Josh Hardy, Clarksburg, Sr.; Byron Hawkins, Clinton Christian, Sr.; Dorian Johnson, Herndon, Sr.; Jason Jolly, Stone Bridge, Jr.; Greg Malinowski, Episcopal, Sr.; Corey Martin, North County, Sr.; Raymond Mcleod, Great Mills, Sr.; Mike Morsell, St. John's, Sr.; James Palmer, St. John's, Sr.; Marcquise Reed, Capitol Christian, Sr.; Andrew Robinson, Springbrook, Sr.; Johnnie Shuler, Theodore Roosevelt, Sr.; Bruce Spruell, Arundel, Jr.; Allonzo Trier, Montrose Christian, Jr.; Justin Vargo, Osbourn, Jr.; Desi Wiseman, Westlake, Sr.

Front court: Wanya Allen, Potomac Falls, Jr.; Abdulai Bundu, Largo, Jr.; Marcus Derrickson, Paul VI, Jr.; Travis Fulgham, Broad Run, Sr.; Cam Gregory, St. Stephen's/St. Agnes, Sr.; Randy Haynes, Potomac (Va.), Sr.; Trey Hawkins, Huntingtown, Sr.; Christian Lutete, McKinley Tech, Sr.; Mamadou Ndiaye, Oakland Mills, Jr.; Demonte Ojinnaka, Blake, Sr.; Chinanu Onuaku, Riverdale Baptist, Sr.; Trey Porter, Potomac (Va.), Sr.; Joshua Reaves, Paul VI, Jr.; Quadree Smith, Potomac (Md.), Sr.; Micah Till, Wise, Sr.; Andre Walker, Bullis, Sr.

Jenna Green, Centreville
(Richard A. Lipski/For The Washington Post)

Girls


FIRST TEAM


G/F De'Janae Boykin (3)

C.H. Flowers, 6-2, Jr.

Averaged more than 25 points and 17 rebounds per game in two convincing wins for the No. 10 Jaguars last week.

G Kaila Charles (3)

Eleanor Roosevelt, 6-0, So.

Leads the No. 3 Raiders in scoring, and has poured in 19 points or more in nine of the Raiders' 12 wins so far this season.

G Alexis Gray (1)

Georgetown Visitation, 5-6, So.

Stepped up to deliver a career game in a win over Bullis, hitting seven-three pointers en route to 36 points.

G Camden Musgrave (2)

Elizabeth Seton, 5-9, Sr.

The cat-quick Musgrave hit three three-pointers and scored 19 points to help the Roadrunners upset then-No. 2 Paul VI.

F Nicole Floyd (4)

Stonewall Jackson, 6-2, Sr.

Returning All-Met is averaging 21 points per game and broke the 1,000-career points milestone in a win over Patriot on Friday.



SECOND TEAM


G Auteaonna Gilmore (1)

Capitol Christian, 5-8, Sr.

Old Dominion recruit has led the Warriors to two straight wins, including a 21-point, 8-rebound performance against Life Center (N.J.) last week.

G Jenna Green (3)

Centreville, 5-6, Sr.

William & Mary recruit used strong ball-handling to separate herself from defenders for a 20-point outing against Oakton -- her eighth this season.

F Lynee' Belton (1)

Bullis, 6-2, Sr.

Coming off an injury, the Duke signee scored 20 points and grabbed 17 rebounds in her season debut against Georgetown Visitation.

F Mariah Leonard (3)

Broad Run, 5-11, So.

Added two more double-doubles this week, including a 31-point, 24-rebound effort against Loudoun County.

F/C Jordyn Brown (3)

Southern, 6-1, Sr.

Scored 26 points at Old Mill, then finished with 20 points, 14 rebounds, three assists, three steals and four blocks against Severna Park.

On the bubble

Back court: Kaneshia Afi, Old Mill, So.; Alexis Ali, Briar Woods, Fr.; Karigan Awkward, Oakland Mills, Sr.; Amy Berglund, West Springfield, Sr.; Marshauna Butler; Bowie, Sr.; Tashina Cardwell, Gwynn Park, Sr.; Amari Carter, St. John's, Jr.; Tykera Carter, T.C. Williams, Sr.; Jenna Collins, River Hill, Sr.; Kiara Colston, Paint Branch, Sr.; Takayla Ellis; Gwynn Park, Sr.; Demeya Felder, Potomac (Va.), So.; Myia Fletcher, Potomac (Md.), Sr.; Chloe Jackson, Riverdale Baptist, Sr.; Caitlin Jensen, South Lakes, Sr.; Misha Jones Battlefield, Jr.; Samantha Krumbhaar, North County, Jr.; Amber Mixon, Forest Park, Sr.; Teyjah Oliver, Huntingtown, So.; Tyaira Priest, Chopticon, Sr. Chania Ray, Riverdale Baptist, Sr.; Abigail Rendle, South Lakes, Sr.; Marta Sniezek, National Cathedral, Sr.; Alexis Stubblefield, Gar-Field, Jr.; Tatianna Torres, Edison, Sr.; Dominique Walker, Watkins Mill, Jr.; Ashley White, Osbourn Park, So.; Kieche White, Frienship Collegeiate, So.; Octavia Wilson, Eleanor Roosevelt, Fr.; Nicole Zubovich, Freedom-South Riding, Sr.

Front court: Isabella Alarie, National Cathedral, So.; Kennedi Colcolugh, Arundel, So.; Jonquanae Cole, Paul VI, Jr.; Arnelle Collins, Freedom-South Riding, Sr.; Nicole Enabosi, Good Counsel, Jr.; Rennie Harrison, Episcopal, Sr.; Kelly Koshuta, Madison, Jr.; Stacey Koutris, Good Counsel, Sr.; Alexys Long, Largo, Jr.; Zelor Massaquoi, Reservoir, Sr.; Anna Mitchell, Centennial, Jr.; Tolu Omokore, Eleanor Roosevelt, Jr.; Maggie Phillips, Loudoun County, Sr.; Samantha Porter, Mount Vernon, Sr.; Kelli Prange, Damascus, Sr.; Mercedes Suarez, Wilson, Sr.; Daijha Thomas, Calvert, Sr.; Rachel Vander Kolk, Severna Park, Sr.; Alexus Willey, Westlake, Soph.; Avery Witt, Whitman, Sr.

Published Jan. 20, 2013.