Week 6

All-Met Watch: Basketball

Byron Hawkins, Clinton Christian
(Doug Kapustin/For The Washington Post)

Boys


FIRST TEAM


G Allonzo Trier (4)

Montrose Christian, 6-5, Jr.

Standout transfer exploded for 14 of his 23 points in the Mustangs' win against then-No. 14 Maret on Saturday.

G/F James Palmer (3)

St. John's, 6-6, Sr.

Miami recruit scored 24 points, including the decisive three-pointer, in Sunday's double-overtime win against WCAC rival O'Connell.

G/F Joshua Reaves (2)

Paul VI, 6-4, Jr.

Earned Hoophall Classic MVP honors in a win against St. Anthony (N.J.) and scored a season-high 24 points in Friday's win over Good Counsel.

F Jamall Gregory (3)

Coolidge, 6-4, Sr.

Posted 31 points and 14 rebounds against Clinton Christian, then scored 30 points and added 11 boards to help Colts beat Dunbar.

F/C Chinanu Onuaku (3)

Riverdale Baptist, 6-10, Sr.

Louisville recruit posted a double-double with 15 points and 16 rebounds in Saturday's win against Dunbar (Balt.).



SECOND TEAM


G Stephen Brown (1)

Christ Chapel, 5-10, Sr.

Hit nine of 12 field goals to tally 27 points in Saturday's win against VISAA foe Williamsburg Christian.

G Byron Hawkins (1)

Clinton Christian, 6-1, Sr.

Averaged 20.5 points in two wins last week and is shooting 44 percent from three-point range this season.

G Brandon Kamga (1)

South Lakes, 6-4, Jr.

Erupted for a season-high 31 points in the Seahawks' victory against Washington-Lee on Friday.

F Cameron Gregory (1)

St. Stephen's/St. Agnes, 6-8, Sr.

Loyola commit gave IAC foe Bullis all it could handle by scoring a game-high 27 points in a loss on Saturday.

F Christian Lutete (1)

McKinley, 6-3, Sr.

Tied a season high with five three-pointers en route to 27 points during Thursday's win against School Without Walls.

On the bubble

Back court: Marcus Adkison, St. Andrew's, Jr.; Luther Anderson, Dunbar, Fr.; Eric Bowles, W.T. Woodson, Jr.; Robert Bacon, Oakton, Sr.; Trevor Blondin, Battlefield, Sr.; Anthony Broadus, Eastern, Jr.; Randall Broddie, Potomac (Md.), So.; Jon Davis, Clinton Christian, Sr.; Ochae Dejeane, North Point, Sr.; Tristan Easton, Meade, So.; Drake Goddard, Maret, Sr; Austin Hall, Annandale, Jr.; Mike Hamlin, Hylton, Sr.; Deandre Harris, Chantilly, Sr.; Corey Henson, DeMatha, Sr.; Colin Jeffrey, Dominion, Sr.; Dorian Johnson, Herndon, Sr.; Greg Malinowski, Episcopal, Sr.; Raymond Mcleod, Great Mills, Sr.; Andrew Robinson, Springbrook, Sr.; Logan Samuels, Potomac School, Sr.; Johnnie Shuler, Theodore Roosevelt, Sr.; Anthony Tarke, Gaithersburg, Jr.; Davon Taylor, Central, Sr.; Melo Trimble, O'Connell, Sr.; Justin Vargo, Osbourn, Jr.; Dion Wiley, Potomac (Md.), Sr.; Michael Wilkerson, Anacostia, Sr.; Desi Wiseman, Westlake, Sr.; Danzel Wright, National Collegiate, Sr.

Front court: Wanya Allen, Potomac Falls, Jr.; Abdulai Bundu, Largo, Jr.; Marcus Derrickson, Paul VI, Jr.; Travis Fulgham, Broad Run, Sr.; Joe Hampton, DeMatha, So.; David Jones, Old Mill, Sr.; Mamadou Ndiaye, Oakland Mills, Jr.; Daniel Noe, Bishop Ireton, Sr.; Demonte Ojinnaka, Blake, Sr.; Kyle Reilly, Reservoir, Sr.; Clint Robinson, C.H. Flowers, Sr.; Paul Rowley, Loudoun Valley, Sr.; Tyler Scanlon, Paul VI, So.; Quadree Smith, Potomac (Md.), Sr.; Khiorie Stewart, Broad Run, Sr.; Charlie Thomas IV, River Hill, Jr.; Micah Till, Wise, Sr.; Andre Walker, Bullis, Sr.

Jonquanae Cole, Paul VI
(Katherine Frey/The Washington Post)

Girls


FIRST TEAM


G Amari Carter (5)

St. John's, 5-7, Sr.

Carter averaged 18.5 points per game in a pair of WCAC wins, including a dominant performance in a blowout of then-No. 2 Elizabeth Seton.

G Jillian Dunston (1)

Holy Cross, 5-10, Sr.

Hit seven three-pointer and finished and finished with 30 points in a win over Bullis last week, the Tartans' sixth straight victory.

G Myia Fletcher (1)

Potomac (Md.), 5-6, Sr.

Fletcher dropped 46 points in a win over Central, an impressive encore to her 37-point performance against them earlier this season.

G Auteaonna Gilmore (2)

Capitol Christian, 5-8, Sr.

Gilmore scored 22 points and grabbed six rebounds to lead her team to a 54-52 upset of No. 1 Riverdale Baptist last week.

F Mariah Leonard (3)

Broad Run, 5-11, So.

Posted 25 points and 16 rebounds against Briar Woods and followed that with a 28-point, 22-board game against Robinson.



SECOND TEAM


G Alexis Jackson (1)

Meade, 5-8, Jr.

Nearly had a triple-double Friday in a win over North County, finishing with 18 points, 12 rebounds and nine assists.

G/F De'Janae Boykin (4)

C.H. Flowers, 6-2, Jr.

Continues to churn out double-doubles for the Jaguars, and averaged 26.5 points in two impressive wins over Wise and DuVal.

F Nicole Floyd (5)

Stonewall Jackson, 6-2, Sr.

The Wake Forest recruit scored 30 points in the Raiders' 82-51 win over Osbourn on Friday.

C Jonquanae Cole (1)

Paul VI Catholic, 6-4, Jr.

Cole has scored in double figures in seven straight games, including a 20-point performance in a key win over Good Counsel last week.

C Daijha Thomas (4)

Calvert, 6-2, Sr.

In a dominant week, the versatile center averaged 23.5 points in wins over Chopticon and Great Mills last week.

On the bubble

Back court: Kaneshia Afi, Old Mill, So.; Brooke Basinger, Woodgrove, Sr.; Talley Britt, Holy Child, Sr.; Marshauna Butler; Bowie, Sr.; Shanea Butler, Westlake, So.; Tashina Cardwell, Gwynn Park, Sr.; Tykera Carter, T.C. Williams, Sr.; Kaila Charles, Eleanor Roosevelt, So.; Kiara Colston, Paint Branch, Sr.; Takayla Ellis; Gwynn Park, Sr.; Alexis Gray, Georgetown Visitation, So.; Daisa Harris, Paint Branch, Jr.; Breonn Hughey, Capitol Christian, Sr.; Chloe Jackson, Riverdale Baptist, Sr.; Jenna Green, Centreville, Sr.; Alexia Johnson, Broad Run, Sr.; Natalie LaPlaca, Northern, So.; Maia Lee, McLean, Sr.; Camden Musgrave, Elizabeth Seton, Sr.; Kylie Murphee, Fairfax, Sr.; Teyjah Oliver, Huntingtown, So.; Tyaira Priest, Chopticon, Sr.; Chania Ray, Riverdale Baptist, Sr.; Marta Sniezek, National Cathedral, Jr.; Kieche White, Friendship Collegiate, So.; Jasmine Whitney, Paul VI, So.; Octavia Wilson, Eleanor Roosevelt, Fr.

Front court: Sheri Addison, Wootton, Jr.; Rhamat Alhassan, Holy Cross, Sr.; Lynee' Belton, Bullis, Sr.; Sydney Biniak, Howard, Sr.; Jordyn Brown, Southern, Sr.; Kobe Chaney, South River, Jr.; Kennedi Colcolugh, Arundel, So.; Arnelle Collins, Freedom-South Riding, Sr.; Nicole Enabosi, Jr.; Janessa Fauntroy, Gaithersburg, Sr.; Jessica Harris, Edison, Sr.; Rennie Harrison, Episcopal, Sr.; Marie Hatch, Whitman, So.; Kelly Koshuta, Madison, Jr.; Alexys Long, Largo, Jr.; Zelor Massaquoi, Reservoir, Sr.; Beverly Ogunrinde, Pallotti, Sr. Tolu Omokore, Eleanor Roosevelt, Jr.; Maggie Phillips, Loudoun County, Sr.; Samantha Porter, Mount Vernon, Sr.; Kelli Prange, Damascus, Sr.; Abigail Rendle, South Lakes, Sr.; Rachel Vander Kolk, Severna Park, Sr.; Alexus Willey, Westlake, So.; Mercedes Suarez, Wilson, Sr.

Published Jan. 27, 2014.