Week 7

All-Met Watch: Basketball

Trey Porter, Potomac (Va.)
(Richard A. Lipski/For The Washington Post)

Boys


FIRST TEAM


G Sam Briggs (1)

Coolidge, 6-1, Sr.

Scored 31 points, including four three-pointers, in a win over Eastern last week and 28 in a loss to Quality Education.

G Andre Fox (3)

Eleanor Roosevelt, 6-2, Sr.

Fox, who scored 34 in the Raiders' win over High Point this week, averages 20.9 points per game to lead Prince George's 4A.

G Melo Trimble (7)

O'Connell, 6-3, Sr.

The recently-selected McDonald's All-American scored 29 points to lead the Knights past McNamara on Friday.

F Abdulai Bundu (2)

Largo, 6-8, Jr.

Averaging more than 25 points per game, the leading scorer in Prince George's County continues to pile up highlight reel dunks and blocks.

F Paul Rowley (3)

Loudoun Valley, 6-7, Sr.

Versatile William & Mary recruit averaged 25.3 points per game in three Vikings wins last week.



SECOND TEAM


G Luther Anderson (1)

Dunbar, 5-7, Fr.

Freshman has been at his best against the DCIAA's top teams, including a 22-point performance in an upset of McKinley Tech last week.

G Allonzo Trier (5)

Montrose Christian, 6-5, Jr.

Explosive athlete averaged 21.5 points in two wins for the Mustangs last week.

G/F James Palmer (4)

St. John's, 6-7, Sr.

Miami recruit continued his recent strong play with 14 points in a win against Paul VI and a team-high 23 versus Carroll.

F Trey Porter (1)

Potomac (Va.), 6-10, Sr.

George Mason recruit netted a season-high 28 points in Friday's rout of Forest Park for the still-undefeated Panthers.

F Tony Richardson (1)

Dominion, 6-7, Sr.

Scored 22 points and pulled down a school-record 23 rebounds in the Titans' win against Champe on Friday.

On the bubble

Back court: Chief Amoah, Edison, Sr.; Darian Anderson, St, John's, Sr.; Brandon Better, Crossland, Sr.; Trevor Blondin, Battlefield, Sr.; Eric Bowles, W.T. Woodson, Jr.; Randall Broddie, Potomac (Md.), So.; Juan Brown, Annapolis, Sr.; Stephen Brown, Christ Chapel, Sr.; Tre Campbell, St. John's, Sr.; Dio Crumlin, H.D. Woodson, Sr.; Steffen Davis, Maret, Sr.; Ochae Dejeane, North Point, Sr.; Jamal Greenwood, Bullis, Sr.; Byron Hawkins, Clinton Christian, Sr.; Colin Jeffrey, Dominion, Sr.; Dorian Johnson, Herndon, Sr.; Ibrahim Kallon, Wheaton, Sr.; Brandon Kamga, South Lakes, Jr.; Dimone Long II, Wilson, Sr.; Cedric McFadden, St. Andrew's, Sr.; Andrew Robinson, Springbrook, Sr.; Logan Samuels, Potomac School, Sr.; Johnnie Shuler, Theodore Roosevelt, Sr.; Davon Taylor, Central, Sr.; Evan Taylor, Paul VI, Sr.; Justin Vargo, Osbourn, Jr.; Dion Wiley, Potomac (Md.), Sr.; Desi Wiseman, Westlake, Sr.; Danzel Wright, National Collegiate, Sr.; Dontez Young, Gar-Field, Sr.

Front court: Devin Allen, North Point, Sr.; Wanya Allen, Potomac Falls, Jr.; Abe Camara, Einstein, Jr.; Marcus Derrickson, Paul VI, Jr.; Reuban Edwards, Paint Branch, Sr.; Will Gregorits, Lake Braddock, Sr.; Jamall Gregory, Coolidge, Sr.; Randy Haynes, Potomac (Va.), Sr.; Trey Hawkins, Huntingtown, Sr.; David Jones, Old Mill, Sr.; Christian Lutete, McKinley Tech, Sr.; Mamadou Ndiaye, Oakland Mills, Jr.; Daniel Noe, Bishop Ireton, Sr.; Chinanu Onuaku, Riverdale Baptist, Sr.; Joshua Reaves, Paul VI, Jr.; Kyle Reilly, Reservoir, Sr.; Clint Robinson, C.H. Flowers, Sr.; Khiorie Stewart, Broad Run, Sr.; Dominique Tham, Wakefield, Jr.; Charlie Thomas IV, River Hill, Jr.

Princess Aghayere, South Lakes
(Mark Gail/The Washington Post)

Girls


FIRST TEAM


G Ariana Freeman (2)

Paul VI, 5-11, Sr.

Freeman led the Panthers to a pair of wins in her first two games back from injury, including a 22-point outing against Good Counsel.

G Marta Sniezek (2)

National Cathedral, 5-7, Jr.

Sneizek, who is averaging an area-best 28.9 points per game, scored 32 points in a win over Holton-Arms last week.

F De'Janae Boykin (5)

C.H. Flowers, 6-2, Jr.

Boykin continues to turn in 20-point, 20-rebound performances night in and night out for the Jaguars, who have won six straight.

F Kelly Koshuta (2)

Madison, 6-2, Jr.

With back-to-back 20-point outings including 29 points in a rout of Yorktown, Koshuta is averaging 23.5 points per game.

G Kelli Prange (4)

Damascus, 6-4, Sr.

George Washington signee has led the Swarmin' Hornets to eight straight wins, including a 23-point performance in a win over Churchill last week.



SECOND TEAM


G Nicole Fleck (1)

Whitman, 5-4, Sr.

Had her best offensive showing of the season in a over Poolesville last week, hitting five three-pointers en route to 16 points.

G Myia Fletcher (2)

Potomac (Md.), 5-6, Sr.

Responsible for more than half of the Wolverines' points this season, and her 23.5 points per game lead all Prince George's County scorers.

F Princess Aghayere (1)

South Lakes, 6-1, Jr.

Posted her seventh double-double of the season as she pulled down 17 rebounds and 15 scored points in a bounce-back win against Fairfax.

F Kennedi Colcolugh (1)

Arundel, 6-0, So.

Recorded 29 points and 12 rebounds in a loss to Meade, then finished with 30 and 10 in a win against Southern.

G Lynee Belton (3)

Bullis, 6-3, Sr.

The McDonald's All-American led the Bulldogs to two wins last week, including a 20-point, 14-rebound performance against Stone Ridge.

On the bubble

Back court: Kaneshia Afi, Old Mill, So.; Marshauna Butler, Bowie, Sr.; Shanea Butler, Westlake, Sr.; Amari Carter, St. John's, Jr.; Tykera Carter, T.C. Williams, Sr.; Kaila Charles; Eleanor Roosevelt, So.; Kiara Colston, Paint Branch, Sr.; Kareema Conteh, Parkdale, Sr.; Juanita Craig, Seneca Valley, Sr.; Jillian Dunston, Holy Cross, Sr.; Demeya Felder, Freedom-South Riding, Sr.; Auteaonna Gilmore, Capitol Christian, Sr.; Jada Graves, Edison, So.; Alexis Gray, Georgetown Visitation, So.; Jenna Green, Centreville, Sr.; Takayla Ellis, Gwynn Park, Sr.; Daisa Harris, Paint Branch, Jr.; Chloe Jackson, Riverdale Baptist, Sr.; Maggie McLean, Blair, Sr.; Amber Mixon, Forest Park, Sr.; Camden Musgrave, Sr.; Kholby Oliver, McNamara, Jr.; Lilly Paro, Holy Child, So.; Chania Ray, Riverdale Baptist, Sr.; Kieche White, Friendship Collegiate, So.

Front court: Sheri Addison, Wootton, Jr.; Jordyn Brown, Southern, Sr.; Jonquanae Cole, Paul VI, Jr.; Arnelle Collins, Freedom-South Riding, Sr.; Nicole Enabosi, Good Counsel, Jr.; Janessa Fauntroy, Gaithersburg, Sr.; Nicole Floyd, Stonewall Jackson, Sr.; Ashanti Freeland, Gwynn Park, Sr.; Rennie Harrison, Episcopal, Sr.; Alexys Long, Largo, Jr.; Mariah Leonard, Broad Run, So.; Zelor Massaquoi, Reservoir, Sr.; Anna Mitchell, Centennial, Jr.; Beverly Ogunrinde, Pallotti; Tolu Omokore; Eleanor Roosevelt, Jr.; Gina Seifert, Northern, So.; Mercedes Suarez, Wilson, Sr.; Daijha Thomas, Calvert, Sr.; Sarah Tierney, Georgetown Visitation, Sr.; Rachel Vander Kolk, Severna Park, Sr.

Published Feb. 3, 2014.