2010 Fall All-Met: Girls' cross-country

Hannah Lowery

Stafford / So.

Lowery scored the Indians' lone goal in a Virginia AAA field hockey semifinal loss and, less than 24 hours later, bounced back from the disappointment of that defeat to win the individual state cross-country title in a personal-best 17:41. She won five invitationals this season, setting two course records along the way, and captured Commonwealth District and Northwest Region titles, all while maintaining a rigorous academic schedule as a Governor's School student.

Anna Bosse

Walter Johnson / Sr.

Was fourth at the Montgomery County championships and runner-up at the Maryland 4A meet.

Sophie Chase

Lake Braddock / So.

Was eighth at Foot Locker South (17:31) after finishing a close second at the Virginia AAA championships.

Carolyn Hennessey

Herndon / Sr.

Concorde District champion finished fourth at the Virginia AAA meet and third at the Northern Region meet.

Myah Hicks

Edison / Sr.

Won the Glory Days Grill Invitational (18:28) before dominating the Virginia AAA National District championships.

Sarah McCarthy

O'Connell / Sr.

Won the WCAC title in a meet-record 19:52. Was runner-up at the Virginia Independent Schools championship.

Savanna Plombon

Thomas Johnson / Sr.

Captured the Maryland 4A North title before placing third at states. Finished 14th at Nike Cross Nationals Southeast.

Anna Ryba

Whitman / Jr.

Was runner-up at Georgetown Prep Classic before capturing the Montgomery County, 4A West and 4A state titles.

COACH OF THE YEAR Stephen Hays

Whitman

The 11th-year coach patiently brought the Vikings along and, by season's end, had them believing they could be champions. They rewarded Hays with a postseason sweep when they captured the Montgomery County title, Maryland 4A West championship and the Bethesda school's first state title since 1992.

Second team

Player School Yr.
Camille Bouvet Walter Johnson Sr.
Abbey Daley Clarksburg So.
Britt Eckerstrom Northwest Sr.
Shaina Manuel Colonial Forge Jr.
Stephanie Marzen Jefferson Jr.
Alexandra Phillips Whitman Jr.
Natalie Young Forest Park Jr.

Honorable mention

Isabel Amend, Washington-Lee, Jr.; Charde Barnes, Bowie, So.; Emily Blagg, O'Connell, Jr.; Grace Carr, Georgetown Visitation, Jr.; Nicole Carter, Battlefield, So.; Hannah Christen, Lake Braddock, Fr.; Jodie Clouser, Severna Park, Jr.; Stephanie Crane, Broadneck, Sr.; Mackenzie Davis, Mountain View, Jr.; Julia Estrada, George Mason, So.; Ava Farrell, Bethesda-Chevy Chase, Jr.; Alyse Gibson, Reservoir, Sr.; Bailey Kolonich, Lee, Fr.; Jessica Miles, Langley, So.; Lilly Moore, Colonial Forge, So.; Michelle Nelson, Severna Park, Jr.; Devin Nihill, O'Connell, So.; Emma Nowak, Osbourn, So.; Eronmwon Oviasogie, H.D. Woodson, Sr.; Morgan Price, Brentsville, Sr.; Kathryn Scully, Holton-Arms, Sr.; Anna Stone, Madison, So.; Sarah Jane Underwood, West Potomac, Jr.; Rachel Yep, Mount Hebron, So.; Leanne Young, River Hill, Jr.

Team selected by The Post's Carl Little | Photos by Toni L. Sandys/The Washington Post

© The Washington Post Company