2010 Winter All-Met Team

    SPORTS:

  • First
  • Relay teams
  • Honorable mention
  • Coach

Note: Please upgrade your Flash plug-in to view our enhanced content.

Select a player to view video
Name School Year
Lorraine Graham C.H. Flowers Sr.
Sophie Chase Lake Braddock Fr.
Olivia Ekponé Northwest Jr.
Brelyn Finley C.H. Flowers Sr.
Ariel Karabinus Osbourn Park Sr.
Desereé King Oxon Hill Sr.
Thea LaFond Kennedy Sr.
Riley Louden Falls Church Sr.
Genamarie McCant Robinson So.
Adenike Pedro Elizabeth Seton Sr.
Aurieyall Scott Eleanor Roosevelt Sr.
Amina Smith Patuxent Sr.
Event School Runners Time
4x200 Elizabeth Seton Ambrosia Iwugo, Adenike Pedro, Asha Roper, Briana Young 1:41.47
4x400 Robinson Audrey Barry, Liz Roberson, Jensen Smith, Genamarie McCant 3:57.10
4x800 Lake Braddock Sophie Chase, Liana Epstein, Kelly Hagan, Casey Lardner 9:19.90
Name School Year
Teju Adewole Good Counsel Jr.
Lauren Allam Chesapeake Sr.
Dominique Anderson Dunbar Sr.
Katie Bannon Centreville Sr.
Angela Bonham Dunbar Sr.
Shavon Briscoe North Point Sr.
Taylor Butler Oxon Hill Sr.
Daquanya Byrd-West Westlake Jr.
Afia Charles Eleanor Roosevelt Sr.
Megan Clark Hayfield So.
Kaitlyn Davis Mountain View Sr.
Britt Eckerstrom Northwest Jr.
Jessica Gass Leonardtown Sr.
Dominique Graham McLean Sr.
Myah Hicks Edison Jr.
Corryn Hurrington C.H. Flowers Sr.
Amira Idris C.D. Hylton Jr.
Ambrosia Iwugo Elizabeth Seton Sr.
Mercedes Jackson Huntingtown Jr.
Amirah Johnson Eleanor Roosevelt Jr.
Paige Kvartunas West Springfield Sr.
Hannah Lowery Stafford Fr.
Charlise Morgan Largo Sr.
Evann Slaughter Oxon Hill Sr.
Ekundayo Sogbesan Forestville Sr.
Alex Straton Oakton Sr.
Alexis Stroman Bishop McNamara Jr.
Katherine Walker Brooke Point Sr.
Katie Wolf Churchill Sr.
COACH OF THE YEAR

Robert Youngblood, Damascus

An expert motivator in his 12th year as girls’ coach, he led a team that finished fourth in the county, but won the region title and came within a point of the state championship.

© The Washington Post Company