NewsSport by SportSchool DirectoryStatisticsHistoryHigh School Sports FrontSports Front


1991 All-Met Girls Track and Field Team

Tuesday, May 28, 1991

COACH OF THE YEAR
Ronald Jenkins
Wilson
Team won third consecutive Interhigh championship

FIRST TEAM
Keisha Caine
Wilson
Senior
Main Events: 400
Won Interhigh and Bermuda Invitational championships; area best of 55.89

Monica Crittenden
Annandale
Senior
Hurdles
Virginia Northern Region champion in 100 and 300 hurdles; best of 14.49 in 100

Mattie Cymek
Chesapeake
Senior
Discus and shot put
Won Maryland 4A discus (best of 142-10); second in state shot put

Charmene Fields
Central
Senior
Hurdles
Won Maryland 2A state 100 and 300 hurdles; area-best of 44.64 in 300

Elizabeth Fredgren
O'Connell
Junior
High jump
CGAA and Virginia State Catholic champion; area's best jump of 5-8 1/4

Monyetta Haynesworth
Potomac (Va.)
Senior
Hurdles, long jump, triple jump
Va. AAA champ in 100 hurdles (best of 13.88), long (19-4 3/8) and triple jumps (38-3 1/2)

LaKisha Jett
Hammond
Freshman
100, 200 and 400
Won Maryland 2A state championships in 100 (12.14), 200 (25.24) and 400 (56.60)

Kim Johnson
Friendly
Senior
Shot put
Won Maryland 4A championship; area best of 42-5 1/2

Meghan McCarthy
Robinson
Junior
1,600 and 3,200
Three-time outdoor track All-Met; area bests of 4:56.2 in 1,600 and 10:56 in 3,200

Kelly Mercer
T.C. Williams
Junior
800
Virginia AAA state champion; area best of 2:14.8

Tyra Moore
Largo
Junior, long jump, triple jump, 100 hurdles
Maryland 4A champ in long jump (39-11), triple jump (19-3) and 100 hurdles (14.82)

Ebony Robinson
Eleanor Roosevelt
Junior
100 and 200
Repeat All-Met; Maryland 4A champion in 100 (11.7) and 200 (23.9)

HONORABLE MENTION
SPRINTS: Toya Adams, H.D. Woodson; Valentia Alleyne, Mount Vernon; Beverly Chinn, Eleanor Roosevelt; Trina Hines, Bladensburg; Teresa Israel, Paint Branch; Stephanie Leo, Coolidge; Jamila Nortington, Carroll; Erica Radden, Eleanor Roosevelt; Catina Smith, Eleanor Roosevelt; Jennifer Thomas, Largo; Angie Vaughn, Laurel; Sharese White, Eleanor Roosevelt.

HURDLES: Kim Fullmer, South River; Jennifer Harrison, Damascus; Adrienne McCray, North County; Torrey Simmons, Walter Johnson; Kristen Thorne, Bullis.

DISTANCE: Amy Asktin, West Potomac; Kelly Donahoe, Stafford; Aryn Fahey, Chantilly; Kate Galbraith, National Cathedral; Kerri Gray, Oakton; Annie Hobbs, Barrie School; Anne Kirkpatrick, T.C. Williams; Craig Lake, Whitman; Jessica Mikszewski, Potomac School; Maria Mireless, W.T. Woodson; Mayrie Richards, W.T. Woodson; Monica Schultz, Robinson; Lysonia Stewart, Carroll; Nzinga Tull, Banneker.

FIELD EVENTS: Andrea Dritschillo, Whitman; Chrissie Edmundson, West Potomac; Loylita Ennis, Calvert; Amy Ford, Bowie; Jill Hasserbrock, Laurel; Tiombe Hurd, West Potomac; Cynthia Miner, Mount Vernon; Michelle Smith, Old Mill; Shelby Stilwell, Mount Vernon; Debbie Synder, Glenelg.

© Copyright 1991 The Washington Post Company




news | sport by sport | school directory | statistics | history

Go to High School Sports | Go to Sports



 




navigation