NewsSport by SportSchool DirectoryStatisticsHistoryHigh School Sports FrontSports Front


1995 All-Met Girls Track and Field Team

Thursday, June 1, 1995; Page J05

ATHLETE OF THE YEAR
Suziann Reid
Eleanor Roosevelt
Senior
Won 4A 100 and 400. Penn Relays outstanding female performer.

COACH OF THE YEAR
Mike Dobson
Centreville
Wildcats to AAA Northern Region outdoor title and to indoor regional, state titles

FIRST TEAM
Alysia Barton
Woodbridge
Sophomore
Virginia AAA Northwestern Region champion in 100 hurdles (area-best time of 14.40)

Stacey Carpenter
Hylton
Senior
Won 800 at T.C. Williams meet in 2:12.46. Indoor All-Met as junior and senior

Wilsa Charles
Queen Anne
Junior
Outstanding performer of PVAC meet. Area's second-best times in 100 and 200

Felicia Cooksey
Mount Vernon
Junior
Area's second-best high jump of 5-8. Virginia AAA indoor high jump champion

Sally Glynn
Walter Johnson
Junior
Repeat champion in 1,500 at Penn Relay. Maryland state record holder in 3,200

Destyne Jones
Centreville
Junior
Area's best in long (20-4 1/2) and triple (40-2 1/4) jumps. Second in long jump at Penn Relays

Jackie Kerr
Jefferson
Sophomore
Virginia AAA Northern Region champion in 1,600 with time of 4:57.14

Kristy Martin
Robinson
Junior
Virginia AAA Northern Region discus champion (area best of 144-5)

Connie McKnight
Robinson
Senior
Va. AAA No. Region 300 hurdles champion. Area-best time of 43.37. Will run at Virginia

Michelle Mundey
H.D. Woodson
Junior
Repeat All-Met. Area's second-best time in 100-meter hurdles of 14.2

Kristen Nicolini
Annapolis
Senior
Md. state record holder in 1,600 (4:46.2). Class 4A champion in 800, 1,600 and 3,200

GIRLS HONORABLE MENTION
SPRINTS: Voneka Bennett, Hayfield; Adelle Chenier, Wilde Lake; Debbie Dunn, Fairmont Heights; Shakara Grant, Wheaton; Natalie Johnson, Paint Branch; Kym Morehouse, Howard; Donna Mullings, Howard; Suzette Mullings, Howard; Amber Robinson, Eleanor Roosevelt; Alexis Simmons, Wilson; Yvette White, Wilson; Sirena Williams, Central (Md.).

HURDLES: Jessica Ainsley, Courtland; Ilana Finley, Einstein; Doris Garba, Eleanor Roosevelt; Leigh Hancil, Fairmont Heights; Cecily Gallup, Whitman; Martise Moore, Old Mill.

MIDDLE DISTANCE: Stephanie Anderson, Central (Md.); Tonya Hobson, T.C. Williams; Clara Moulton, Courtland; Jennifer Ratliff, Brentsville.

DISTANCE: Valerie Echevarria, Brentsville; Jen Gruia, Paul VI; Laura Heiner, Centreville; Mary Kirsch, Georgetown Visitation; Heather Murray, West Potomac.

FIELD EVENTS: Janel Beckham, Jefferson; Laura Borland, Leonardtown; Stacy Briscoe, Chopticon; Lakeisha Brown, High Point; April Byrd, West Potomac; Shelby Cannon, Centreville; Chandra Curtis, Chopticon; Jamese Downing, West Potomac; Erica Fabien, Herndon; Angie Jackson, North Stafford; Mona Jackson, Howard; Nana Jeffrey-Idun, Wheaton; Jennifer Johnson, Oakland Mills; Caitlyn King, Lake Braddock; Thera Larson, Westlake; Michelle Nichols, James Monroe; Vicki Osinga, Damascus; Cathy Porter, Old Mill; Jessica Read, Broad Run; Alease Tate, Gar-Field; Jennifer Walker, Jefferson; Kristen Wimbrow, Old Mill.

TOP GIRLS PERFORMANCES
ALL RUNNING EVENTS IN METERS
100: 1, Suziann Reid, Eleanor Roosevelt, 11.3*; 2, Wilsa Charles, Queen Anne, 11.6*; 3, tie, Amber Robinson, Eleanor Roosevelt, Natalie Johnson, Paint Branch and Kym Morehouse, Howard, 11.8*.

100 high hurdles: 1, Alysia Barton, Woodbridge, 14.40; 2, Martise Moore, Old Mill, 14.2*; 3, Connie McKnight, Robinson, 14.44.

200: 1, Reid, Eleanor Roosevelt, 24.27; 2, Charles, Queen Anne, 24.1*; 3, Johnson, Paint Branch, 24.3*.

300 low hurdles: 1, McKnight, Robinson, 43.37; 2, Leigh Hancil, Fairmont Heights, 43.97; 3, Doris Garba, Eleanor Roosevelt, 44.09.

400: 1, Reid, Eleanor Roosevelt, 53.24; 2, Shakara Grant, Wheaton, 54.35; 3, Debbie Dunn, Fairmont Heights, 54.5.

800: 1, Kristen Nicolini, Annapolis, 2:10.1; 2, Stacey Carpenter, Hylton, 2:12.46; 3, Sally Glynn, Walter Johnson, 2:12.5.

1,500: 1, Sally Glynn, Walter Johnson, 4:29.98; 2, Nicolini, Annapolis, 4:44.01; 3, Jen Gruia, Paul VI, 4:55.50.

1,600: 1, Kristen Nicolini, Annapolis, 4:46.2; 2, Glynn, Walter Johnson, 4:51.2; 3, Jackie Kerr, Jefferson, 4:57.14.

3,200: 1, Glynn, Walter Johnson, 10:24.77; 2, Nicolini, Annapolis, 10:29.22; 3, Laura Heiner, Chantilly, 10:50.36.

400 relay: 1, Eleanor Roosevelt (Amber Robinson, LaTia Holloman, Ola Sesay, Reid), 46.62; 2, Howard, 47.21; 3, H.D. Woodson, 47.48.

800 relay: 1, Eleanor Roosevelt (Amber Robinson, LaTia Holloman, Doris Garba, Reid), 1:38.0; 2, Howard, 1:40.9; 3, H.D. Woodson, 1:41.3.

1,600 relay: 1, Eleanor Roosevelt (Garba, Robinson, Evelynn Samms, Reid), 3:43.97; 2, Fairmont Heights, 3:53.38; 3, Wilson, 3:55.40.

3,200 relay: 1, Hylton (Heather Hanscom, Jenny Reese, Jennifer Vrobel, Carpenter), 9:31.2; 2, T. C. Williams, 9:31.76; 3, Chantilly, 9:31.90. High jump: 1, Nana Jeffrey-Idun, Wheaton, 5 feet 9; 2, tie, Felicia Cooksey, Mount Vernon, Kristen Wimbrow, Old Mill and Mona Jackson, Howard, 5-7.

Long jump: 1, Destyne Jones, Centreville, 20-4 1/2; 2, April Byrd, West Potomac, 18-9; 3, Shelby Cannon, Centreville, 18-7 1/2.

Triple jump: 1, Jones, Centreville, 40-2 1/4; 2, Byrd, West Potomac, 39-5 1/2; 3, Jamese Downing, West Potomac, 38-10.

Shot put: 1, Alease Tate, Gar-Field, 40-6; 2, LaKeisha Browne, High Point, 40-1; 3, Kristy Martin, Robinson, 39-8 1/4.

Discus: 1, Martin, Robinson, 144-5; 2, Michelle Nichols, James Monroe, 129-11; 3, Janel Beckham, Jefferson, 125-7 1/4.

* Hand-Timed

© Copyright 1995 The Washington Post Company




news | sport by sport | school directory | statistics | history

Go to High School Sports | Go to Sports



 




navigation