NewsSport by SportSchool DirectoryStatisticsHistoryHigh School Sports FrontSports Front


1996 All-Met Gymnastics Team

Thursday, May 30, 1996

GYMNASTS OF THE YEAR
Merritt Noble
Herndon
Senior
4-time All-Met. After breaking both ankles last spring, returned to win Virginia AAA Northern Region title and state balance beam.

Jay Nardelli
Centreville
Junior
Former Olympic Development Program participant twice broke Virginia all-around record (best of 57.3). Sixth all-around in Class I Junior Elite championships.

COACHES OF THE YEAR
GIRLS
Michael Cooper
Lake Braddock
Led undefeated Bruins to second straight Virginia title.

BOYS
Bryan Zuber
Severna Park
Baltimore policeman's team won Anne Arundel title.

GIRLS FIRST TEAM
Gillian Cote
James Monroe
Sophomore
Virginia champion on floor and uneven bars.

Chevonne Davis
Stonewall Jackson
Senior
Virginia AAA Northwestern Region champion.

Cara Dougherty
Robinson
Freshman
Second in Virginia and Northern Region all-around.

Christina Jones
Lake Braddock
Junior
Led Bruins to second consecutive state title.

Karen Newhard
Arundel
Senior
Anne Arundel champion, undefeated in all-around.

Mariam Pourshoushtari
Walter Johnson
Junior
Montgomery beam, floor and all-around champion.

Chrissy Samwell
Quince Orchard
Sophomore
Montgomery runner-up led unbeaten team to county title.

BOYS FIRST TEAM
Tim Mangan
W.T. Woodson
Senior
3-time All-Met, unbeaten on pommel horse in 4 seasons.

Bryan McNulty
West Springfield
Junior
Virginia Northern Region floor exercise champion.

Eric Peterson
Broadneck
Sophomore
Anne Arundel champ won high bar, vault, rings, floor exercise.

HONORABLE MENTION
GIRLS: Lori Bernia, Broadneck; Katie Bolac, Gaithersburg; Sabrina Buchsbaum, Langley; Shelley Distad, Arundel; Kristen Douhan, North Stafford; C.C. Fisher, Herndon; Kristi Franklin, Courtland; Jackie Garcia, South Lakes; Chrissy Janis, Stafford; Colleen Mentzer, Loudoun Valley; Melissa Motowylak, Lake Braddock; Haven Musashe, Jefferson; Libby Smith, Chantilly; Jill Tobias, Lake Braddock; Kirsten Thompson, Broad Run; Adrienne Weatherly, Springbrook; Shannon Ward, Lake Braddock; Renee Woods, Park View.

BOYS: Adam Barkley, Chantilly; Jeff Bernia, Broadneck; Lance Hancock, W.T. Woodson; Sean Hill, Centreville; Greg Klingler, Arundel; Nick Mongillo, Madison; Jon Shellem, South Lakes; Will Stokes, Old Mill

© Copyright 1996 The Washington Post Company




news | sport by sport | school directory | statistics | history

Go to High School Sports | Go to Sports



 




navigation