All-Met: Spring 2009

Boys’ Lacrosse

First Team

Click below and watch the All-Met boys’ lacrosse team answer three questions about themselves.

Note: Please upgrade your Flash plug-in to view our enhanced content.

Video: Atkinson & Co.; Design and Development: washingtonpost.com

Coach of the Year

Earl Brewer, Langley: In his 15th season with the Saxons, Brewer guided Langley to an 11-1 regular season, the sixth Liberty District title of his tenure and the program's first Northern Region championship.



Second Team

Pos. Player School Yr.
G Ryan Brant DeMatha Sr.
G Derek Kegerreis Chantilly Sr.
G Peter Spaulding Calverton Sr.
D Matt Miller Notre Dame Sr.
D Garrett Swankowski Loudoun Valley Jr.
M Patrick Brennan St. Mary’s Ryken Sr.
M Pat Cotter Georgetown Prep Sr.
M Alex Jones Severn Sr.
A Nick Doub St. Mary’s-Annapolis Sr.
A Matt Gregoire South River Sr.
A Billy Gribbin Georgetown Prep Sr.
A David Solomon St. Stephen’s/St. Agnes So.

Honorable Mention

Goalie

Conor Baucum, Gonzaga, Sr.; Adam Cohen, Severn, Sr.; Galen Kuney, Langley, Sr.; Dan Schonfeld, Marriotts Ridge, Sr.

Defense

Tracy Armstrong, Forest Park, Jr.; Tristan Dellar, Potomac School, Jr.; Drew Foard, Severn, Jr.; Steve Gombos, Chantilly, Sr.; Tom Hart, Landon, Sr.; Justin Nouhra, O'Connell, Sr.; Chris Peterson, Flint Hill, Sr.; Ed Reed, South Lakes, Sr.; Thomas Robinson, Langley, Jr.; Greg Tabb, Georgetown Prep, Sr.

Midfield

Culver Bradbury, Huntingtown, Sr.; Sean Dacey, Loudoun Valley, Sr.; Chris Daddio, Loudoun Valley, Jr.; Alex Devlin, Langley, Sr.; Sean Fitzgerald, Arundel, Sr.; Stefan Kowalski, Jefferson, Sr.; Jamie Lowe, Urbana, Sr.; David Mann, Landon, Sr.; Mark McNeill, St. Mary's-Annapolis, Jr.; Daniel McNulty, Robinson, Sr.; Alex Nieves, Notre Dame, Sr.; Mike Noblit, Osbourn Park, Sr.; Chris Pappalardo, Bethesda-Chevy Chase, Sr.; Kevin Righi, Paul VI , Sr.; Tim Sanders, Broad Run, Sr.; Sean Taylor, Georgetown Prep, Sr.; Andy Will, Bullis, Sr.

Attack

Harrison Chaires, Centennial, Sr.; Andrew Cordia, St. Stephen's/St. Agnes, Sr.; Will Cybulski, Madison, Jr.; Hunter DeButts, Episcopal, Jr.; Will Garrett, Highland, Sr.; Lee Goehring, Potomac School, Sr.; Aedan Herman, Colonial Forge, Sr.; Britt Hoover, Battlefield, Sr.; Sam Jones, Severna Park, Sr.; Derek Maltz, Stone Bridge, Jr.; Brendan McCann, Highland, Jr.; Ned Parker, North Stafford, Sr.; Mike Poiter, Spalding, Sr.; James Shuler, Flint Hill, Jr.; Kyle Williams, Marriotts Ridge, Sr.

© The Washington Post Company