News Home Page
 Nation
 World
 Metro
 Business
 Washtech
Sports
Redskins
Area Pro Teams
Colleges
High Schools
Winter All-Mets
- Basketball
- Ice Hockey
- Boys' Swimming
- Girls' Swimming
. Boys' Track
- Girls' Track
- Volleyball
- Wrestling
- All-Met History
Leagues and Sports
Columnists
Features
Galleries
Live Online
Sports Index
 Style
 Education
 Travel
 Health
 Home & Garden
 Opinion
 Weather
 Weekly Sections
 News Digest
 Classifieds
 Print Edition
 Archives
 Site Index
Help
 
All-Met All-Mets
Front row (left to right): Shane Stroup (River Hill), Tim Riley (Suitland). Second row: Paul Young (Oxon Hill), Richard Smith (South Lakes), David Sullivan (Centreville), Steve Huntzinger (Robinson). Third row: Phil Gaeta (Oakton), Bryan Steele (Gaithersburg), Craig Gallimore (Lake Braddock), Marco Aguilar (Wilson). Back: Josh Allen (Eleanor Roosevelt), Coach Nathaniel Laney (Oxon Hill). Not pictured: Bobby Lockhart (Handley). (Kevin Clark - The Washington Post)

First Team |  Athlete of the Year |  Coach of the Year   Honorable Mention


Athlete of the Year
Richard Smith, South Lakes, Sr.
Ran the fastest time in the nation in the 1,000 meters (2 minutes 28.18 seconds), winning the event at the Virginia AAA meet. A former relay teammate of last year's Athlete of the Year, Alan Webb, Smith also won the 500 at the Virginia AAA Northern Region meet and the 800 at the Nike Indoor Classic.



Coach of the Year
Nathaniel Laney, Oxon Hill
After finishing second in the Prince George's County and Maryland 4A/3A East Region championships, Laney's Clippers won their first state indoor track championship with a dramatic, come-from-behind victory in the 4x400-meter relay. The Clippers had top-five finishes in nine different events at the state meet.



First Team
Marco Aguilar, Wilson, Jr.
DCIAA champion in the 300 and 500 helped the Tigers win first league title since 1990.

Josh Allen, Eleanor Roosevelt, Sr.
Maryland 4A/3A champion in the 55 was part of the fifth-fastest 4x200 relay team in high school history.

Phil Gaeta, Oakton, Sr.
Northern Region champ in the 1,000 meters ran area's fastest time in the 1,600 (4 minutes 15.33 seconds).

Craig Gallimore, Lake Braddock, Jr.
Ran nation's fifth-fastest time (7.42) and broke Olympian Allen Johnson's school record in 55 hurdles.

Steve Huntzinger, Robinson, Jr.
Clinched Virginia AAA shot put title with nation's fifth-longest shot put (59 feet 9 inches).

Bobby Lockhart, Handley, Sr.
Eight-time All-Met won Virginia AA 1,600 and 3,200 meter titles for second straight year.

Tim Riley, Suitland, Sr.
Won the Prince George's County and Maryland 4A/3A championships in the 800 meters.

Ron Richards, Hayfield, Sr.
Virginia AAA Northern Region champion in the 55 (6.48) and runner-up in 300 (36.15) and 500 (1:06.82). Placed eighth in 55 and 300 at states.

Bryan Steele, Gaithersburg, Sr.
Won Maryland 4A/3A title in the 500 and was third in the 400 at the National Scholastic Indoor meet.

Shane Stroup, River Hill, Sr.
Maryland 3A/2A champion in the 1,600 was also Howard County champ in 500, 800 and 1,600.

David Sullivan, Centreville, Sr.
Virginia AAA pole vault champion was also among Northern Region's best in hurdles, high jump and long jump.

Paul Young, Oxon Hill, Sr.
Maryland 4A/3A champion in the 300 anchored come-from-behind leg of 4x400 relay that clinched state title.



Honorable Mention
Ivan Anderson, Wilson, Sr.; Daniel Bailey, Centreville, Soph.; Ronnie Beard, Frederick, Sr.; Mike Brown, Annapolis, Sr.; Adam Casey, DeMatha, Sr.; Ivan Crago, Bowie, Sr.; Nick Crumpton, Langley, Sr.; Brian DeVaul, Arundel, Sr.; Nathan Dixon, Patuxent, Sr.; Andre Felton, Oxon Hill, Sr.; Ryan Gore, Leonardtown, Sr.; Korey Gross, Lake Braddock, Sr.; Larry Hawkins, Gwynn Park, Sr.; Willie Jones, Calvert, Sr.; Christo Landry, Jefferson, Sr.; Derek Liggins, Gar-Field, Jr.; Vaclav Malek, Walter Johnson, Sr.; James McClelland, Dunbar, Sr.; Izudin Mehmedovic, Oakland Mills, Sr.; James Mullaly, Mount Hebron, Sr.; Ivann Parker, Potomac, Jr.; Devon Porteous, Ballou, Sr.; Joe Robinson, Potomac, Jr.; Matt Sanders, Mount Hebron, Jr.; Sammy Sesay, Eleanor Roosevelt, Sr.; Reynold Smith, Forest Park, Jr.; Deyon Williams, Suitland, Jr.; Rashaad Woodard, Bullis, Jr.



© Copyright 2002 The Washington Post Company
 

 
SEARCH:


Search Options
Site Search