All-League Basketball Teams

DCIAA East
Boys' TeamSchoolYearGirls' Team School Year
Raymond FeatherstonH.D. WoodsonSr. LaRonda Graham Eastern Sr.
Marquis GentryBallouSo. Carleeda Green H.D. Woodson Sr.
Phillip HawkinsEasternJr. Jeniece Johnson H.D. Woodson Sr.
Antonio JeniferMcKinleyJr. Tyra Martin Anacostia Sr.
Mark MillineAnacostiaSr. Ronika Ransford H.D. Woodson Jr.
Anthony MyersMcKinleySr. Kiara Rice McKinley Tech Sr.
Dion OwensH.D. WoodsonSr. Diamond Saunders Ballou Jr.
Garrett PutmanMcKinleySr. Saquita Simon McKinley Tech Sr.
Travon SmithAnacostia Sr. POY: Bernisha Pinkett H.D. Woodson Sr.
POY: Donte ThomasBallouJr. POY: Natasia Saunders Ballou Sr.
COY: Eric Brockenberry McKinley COY: Frank Oliver H.D. Woodson
DCIAA West
Boys' TeamSchoolYearGirls' TeamSchoolYear
Lauren Coates T. Roosevelt Jr. Kaylay Becton Cardozo Jr.
Dartanion Lessane Dunbar Sr. Kamisha Harley Cardozo Jr.
Andre Mattison Coolidge Sr. Paris Hicks Wilson Sr.
Vance Roberts Dunbar Jr. Rickia Hicks Wilson Sr.
Clifton Smith Cardozo Jr. Bria Johnson Theodore Roosevelt So.
Chris Tillman Theodore Roosevelt Jr. Samika Lyons Theodore Roosevelt Sr.
Jeremy Underwood Coolidge Jr. Kamisha Saunders Dunbar Sr.
Derrick Washington Coolidge Sr. Keyanna Tate Coolidge So.
Julian Williams Coolidge Jr. Shakena Williams Coolidge Jr.
POY: Rafiel Guthrie Cardozo Sr. POY: Tameka Brown Dunbar
COY: Vaughn Jones Coolidge COY: Jermaine Clark Dunbar
WCSAA East
Boys' TeamSchoolYearGirls' TeamSchoolYear
Steven Blackwell Booker T. Washington Sr. Kevia Brown Booker T. Washington Jr.
Donnell Thomas Booker T. Washington Sr. Tiante Baylor Booker T. Washington Sr.
DeAndre Fletcher Hopsitality So. Kiara Johnson Booker T. Washington Sr.
Rockell Lee-Vaughn Options Fr. Asha Scott Hospitality So.
Justin Winston Ideal So. Christina Pinkney Hospitality Sr.
Louis Trull Maya Angelou-Shaw Jr. Tachelle Phillips Ideal So.
Marcus May Maya Angelou-Shaw Sr. Tatiana Ware Ideal Jr.
Lawrence Milam Hopsitality Jr. POY: Shauntae Miller Young America Works Sr.
POY: Douglas Robinson Ideal Sr. COY: Robert Alston Booker T. Washington
COY: James Blaine Ideal
WCSAA West
Boys' Team School Year Girls' Team School Year
Jamal Quigley IDEA Sr. Tonneka Broadnax Friendship Collegiate Sr.
Harold Herring IDEA Fr. Courtney Lucas Friendship Collegiate So.
Demetrius Begemann Thurgood Marshall Fr. Jaquita Cherry IDEA So.
James Trice Thurgood Marshall Jr. Claudette Cunnningham IDEA Jr.
Gregory Simpson Oak Hill Sr. Starleana Stackhouse Thurgood Marshall Sr.
Stephon Johnson Oak Hill So. Ya'Vondai Covington Thurgood Marshall Jr.
Antonio Wilkerson Cesar Chavez Sr. Sasha Weeler Cesar Chavez Fr.
Aaron Penny Cesar Chavez Sr. POY: Tyesha Elliott Friendship Collegiate Sr.
POY: Markee Mazyck Cesar Chavez Sr. COY: Tesha Nixon Cunningham Friendship Collegiate
COY: Darryl Singleton Cesar Chavez
Anne Arundel
Boys' Team School Year Girls' Team School Year
Brendan Bald Severna Park Sr. Ashley Davis Arundel Sr.
Brandon Belt Southern Jr. Simone Egwu Arundel Sr.
Justin Kuntz Glen Burnie Jr. Cierra Lucas Old Mill Sr.
Auraum Nuiriankh Arundel Sr. Sheronne Vails Arundel Jr.
Marvin Pinkney Old Mill Sr. Jasmine Wills Southern Sr.
Howard
Boys' Team School Year Girls' Team School Year
Macgyver Biniak Howard Sr. Brianna Bradford Reservoir Sr.
Julius Fambro Long Reach Sr. Brittany Bowen Mount Hebron Sr.
Matt Robinson Atholton Jr. Shantrel Oliver River Hill Jr.
Leo Rogers Hammond Sr. Alicia Seelaus River Hill Sr.
Gionni Williams Oakland Mills Sr. Molly Speicher Centennial Sr.
POY: Chris Baker Hammond Sr. Nyree Williams Howard Sr.
COY: Jim Albert Atholton COY: Teresa Waters River Hill
Montgomery 4A
Boys' Team School Year Girls' Team School Year
Ryan Frazier Blake So. Chelsea Craig Wootton Sr.
Chase Hicks Churchill Sr. Danielle Douglas Blake Sr.
Mac Kennedy Quince Orchard Jr. Faye Dunston Blake Sr.
Nash Oh Walter Johnson Sr. Deven Green Northwest Sr.
Jamal Olasewere Springbrook Sr. Jessica Kramer Quince Orchard Sr.
Jeremy Williams Springbrook Sr. Kara Marshall Gaithersburg So.
Montgomery 3A/2A/1A
Boys' Team School Year Girls' Team School Year
Kevin Baker Poolesville Jr. Tarik Hislop Paint Branch Sr.
George Fountain Kennedy Jr. Jessie Kaufman Damascus Jr.
Jordan Goodman Seneca Valley So. Brene Moseley Paint Branch So.
Ed Hall Paint Branch Sr. Khalilah Quigley Paint Branch Sr.
Bruce Massey Seneca Valley Sr. Bria White Bethesda-Chevy Chase Jr.
Jerome Seagers Bethesda-Chevy Chase Jr. Kelsey Wolfe Seneca Valley Jr.
MVAL Antietam
Boys' Team School Year Girls' Team School Year
Justin Stone Brunswick Sr. Brynn Amone Boonsboro
Marcus Hall Brunswick Sr. Kylie Late Catoctin Sr.
Kyle Crist Clear Spring Sr. Katie Sprecher Smithsburg So.
Michael Warrenfeltz Williamsport Sr. Kelly Beard Williamsport Sr.
Derek Szabados Catoctin Jr. Sara Rishell Smithsburg So.
Cody Englehart Clear Spring Jr. Emma Dalton Boonsboro Sr.
Marissa Luipersbeck Smithsburg Sr.
Andrea Baum Clear Spring Sr.
MVAL Chesapeake
Boys' Team School Year Girls' Team School Year
Jonathan Thomas Tuscarora Sr. Ashleigh Fossett Urbana Sr.
David Birnie North Carroll Sr. Jessica Musselman Linganore Sr.
Kevin Sowers Urbana Jr. Caitlin Bach North Carroll Jr.
Tee Talley Tuscarora Jr. Brittany Bryant Tuscarora Sr.
Zack Cooper Urbana Sr. Chardae Harris Urbana Sr.
Brad Hickman Urbana Sr. Cynthia Ruiz North Carroll
Shea Fisher Thomas Johnson Sr. Mari Kordell Urbana So.
Dwayne Jenkins Thomas Johnson Sr. Alyssa Semones Westminster So.
MVAL Piedmont
Boys' Team School Year Girls' Team School Year
Donald Dawson Frederick Sr. Kirksten Mitchell North Hagerstown Sr.
D.J. Whiten Frederick Sr. Alyssa Oursler Middletown Sr.
Brent Bell North Hagerstown Sr. LaRae Allen North Hagerstown Sr.
Joe Mattei North Hagerstown Sr. Shernise Disney Walkersville So.
Jason Chase South Hagerstown Sr. Alex Silva South Hagerstown Jr.
Shane Santell South Hagerstown Sr. Krysten Grossnickle Walkersville Jr.
Jordan Dixon Walkersville Sr. Kashay Barnes Frederick Sr.
Scott Morris Walkersville Jr. Rachel Johnson Frederick
Prince George's 4A
Boys' Team School Year Girls' Team School Year
Francis Ashe Eleanor Roosevelt Sr. Olivia Applewhite Eleanor Roosevelt Sr.
Colin Beatty DuVal Sr. Nikia Gorham C.H. Flowers Sr.
Delonta Boyd Wise Sr. Elashier Hall Eleanor Roosevelt Sr.
David Golladay Wise Sr. Leondra King Parkdale Sr.
Marcus Hebron Laurel Sr. Jasmine McIntosh Bowie Sr.
Lasan Kromah Eleanor Roosevelt Sr. Morgan Pope-Addison Wise Sr.
COY: O.J. Johnson Wise
Prince George's 3A/2A/1A
Boys' Team School Year Girls' Team School Year
Brandon Ford Gwynn Park So. BreAnna Gross Surrattsville Jr.
A.J. Thomas Friendly Sr. Endia Hill Surrattsville Sr.
Keith Thomas Gwynn Park Sr. Jessica Lyons Largo So.
Brabden Waters Forestville Sr. Marketta Salley Central Sr.
Timmon Whatley Douglass So. Chanae Shorter Surrattsville Sr.
Da'Ron Wiseman Potomac Sr. Cierra Washington Fairmont Heights So.
Percy Woods Crossland Sr.
COY: Rob Garner Friendly
SMAC
Boys' Team School Year Girls' Team School Year
Kendal Smith Thomas Stone Jr. Shamara Adams Great Mills Sr.
Stephen Battle Thomas Stone Jr. Jonel Barnes Calvert Sr.
Rashad Beam Lackey Sr. Shanice Goree Westlake Jr.
Jaris Alleyne North Point Sr. Kaula Jacks Huntingtown So.
Dustin Jones Northern Jr. Shawnese Taylor Great Mills Sr.
POY: Derrell Armstrong Chopticon Sr. POY: Robyn Parks North Point Jr.
COY: Dale Lamberth Thomas Stone COY: Keith Spencer North Point
AAA Cardinal
Boys' Team School Year Girls' Team School Year
Keith Mitchell Hylton Sr. Danni Jackson Forest Park Sr.
Darrell Patterson Hylton Sr. Kyana Jacobs Potomac (Va.) Jr.
Raphiael Putney Woodbridge Sr. Marian Brooks Woodbridge Sr.
Justin Burrell Potomac Jr. Kelly Hartwell Gar-Field Jr.
Jeremiah Johnson Gar-Field Jr. Teshya Heslip Hylton Fr.
Dominique Goodwin Potomac Sr. Gerda Gatling Forest Park Sr.
POY: Kwasi Amponsah Gar-Field Sr. Quiana Kizer Potomac (Va.) Sr.
COY: Andy Gray Gar-Field POY: Danni Jackson Forest Park Sr.
COY: Rebecca Tillett Forest Park
AAA Cedar Run
Boys' Team School Year Girls' Team School Year
Stephen Yates Liberty Sr. Kyani White Stonewall Jackson Jr.
Andrew Brookins Osbourn Park Jr. Selina Mann Battlefield Sr.
James Robinson Battlefield Sr. Rachel Gordon Osbourn Park Jr.
Django DeGree Loudoun Valley Jr. Joy Caracciolo Stonewall Jackson So.
Darren Warren Stonewall Jackson Jr. Kelly Hamner Osbourn Park Jr.
Joey Geary Fauquier Sr. Jessica Mullen Loudoun Valley Sr.
POY: Jerelle Benimon Fauquier Sr. Jazmon Gwathmey Liberty Jr.
COY: Wayne Brizzi Fauquier POY: Kyani White Stonewall Jackson Jr.
COY: Nsonji White Stonewall Jackson
AAA Commonwealth
Boys' Team School Year Girls' Team School Year
Cameron Anderson Albemarle Jr. Marina Fox Stafford Sr.
Derek Mosley Mountain View Sr. Samoana Ingram North Stafford Sr.
Michael Phillips Riverbend Sr. Taylar Wells Mountain View Jr.
Jamal Wilson Stafford Jr. Player of the Year: Marquel Davis Stafford Jr.
POY: Matt Darnell North Stafford Sr. POY: Meredyth Frye Riverbend Sr.
COY: Steve Spicer Stafford COY: Julie Hinckley Stafford
AAA Concorde
Boys' Team School Year Girls' Team School Year
Warren Denny Centreville Jr. Lauren Burford Fairfax Jr.
Isaac Johnson Herndon Sr. Phyllis Martin Herndon Jr.
John Manning Chantilly So. Erin McGartland Oakton Sr.
Justin May Chantilly Sr. Samantha Partonen Robinson Jr.
Kabel Moody Fairfax Sr. Shelby Romine Westfield Jr.
POY: Chris Kearney Westfield Sr. Zora Stephenson Oakton So.
COY: Jim Smith Chantilly Kate Vennergrund Centreville Sr.
POY: Shelby Romine Westfield Jr.
COY: Fred Priester Oakton
AAA Liberty
Boys' Team School Year Girls' Team School Year
Derek Baker Langley Sr. Audrey Dotson Langley So.
Peter Brosnan Mclean Sr. Melissa Gallo W.T. Woodson Jr.
Will Clarkson Madison Sr. Erin Kavanagh Madison Jr.
Omi Ogolo James Madison Sr. Danielle Landry Madison Sr.
Travis Williams South Lakes Sr. Kelcyn Manurs South Lakes Sr.
POY: Stephen Stepka W.T. Woodson Sr. Rachel Warrick Langley Sr.
COY: Travis Hess Langley POY: Kelcyn Manurs South Lakes Sr.
COY: Christy Scott South Lakes
AAA National
Boys' Team School Year Girls' Team School Year
Robert Coleman Mount Vernon Sr. LaNia Charity Yorktown Sr.
Johnathan Ford Wakefield Sr. Myisha Goodwin Edison Jr.
Antonio Harris Jr. Stuart Jr. Janae Jackson Mount Vernon Sr.
Simon Kilday Yorktown Sr. Tracy King Mount Vernon Jr.
Raymond Watson Stuart Sr. Jalinda Venable Mount Vernon Jr.
POY: Skylar Jones Mount Vernon Sr. Shante Waller Washington-Lee Jr.
COY: Alfonso Smith Mount Vernon POY: Myisha Goodwin Edison Jr.
COY: Terry Henderson Mount Vernon
AAA Patriot
Boys' Team School Year Girls' Team School Year
Allen Stalp Annandale Sr. Simone Antwi South County So.
Frank Holloway Jr. Lee Sr. Khalia Boston T.C. Williams Sr.
T.J. Wilson Hayfield Sr. Sam Landers West Springfield Sr.
Ryan Yates T.C. Williams Jr. Priscilla Moseh Lee Sr.
POY: Edward Jenkins T.C. Williams Sr. April Robinson West Springfield Fr.
POY: Dominic Morra Lake Braddock Sr. POY: Tierra Ruffin-Pratt T.C. Williams Sr.
COY: Julian King T.C. Williams COY: Chrissy Kelly South County
AA Battlefield
Boys' Team School Year Girls' Team School Year
Dominic Aldridge Chancellor Sr. Rickeeta Gorham King George Jr.
Quartez Carter Spotsylvania Sr. Connie Harrison-Lewis James Monroe Sr.
Lamar Giggetts Courtland Sr. Karina Monroe Courtland Sr.
Mo Safren Eastern View Sr. Courtney White Eastern View Sr.
Luke Sellers Courtland Sr. POY: Bilnita Armstead James Monroe Sr.
POY: Josh Hairston Courtland Jr. COY: Julian Bumbrey James Monroe
COY: J.T. Nino Courtland
AA Dulles
Boys' Team School Year Girls' Team School Year
DeAndre Albritton Dominion Sr. Brittany Batts Loudoun County So.
Kevin Bartnick Potomac Falls Sr. Kim Bell Briar Woods Jr.
Joe Bushrod Loudoun County Sr. Kelsey Buchanan Freedom Jr.
Marcus Freeman Park View Sr. Kendra Holmes Loudoun County Jr.
Kevin McGaughey Broad Run Jr. Meixandra Porter Freedom Sr.
D3 POY: DeAndre Albritton Dominion Sr. D3 POY: Meixandra Porter Freedom Sr.
D4 POY: Joe Bushrod Loudoun County Sr. D3 POY: Kendra Holmes Loudoun County Jr.
D3 COY: Steve Douglas Dominion D3 COY: Jason Eldredge Freedom
D4 COY: John Costello Broad Run D4 COY: Kevin Reed Loudoun County
AA Northwestern
Boys' Team School Year Girls' Team School Year
Danziel Cartwright Handley Sr. Courtni Green Millbrook Fr.
Matt Johnson James Wood Sr. Heather Armel James Wood Sr.
Tylon Raynor Handley Sr. Keyla Baltimore Brentsville Jr.
Clayton Rodney Millbrook Sr. Erin Drumheller Handley So.
Vance Washington Handley Sr. Lacey Harris Millbrook Jr.
POY: Vance Washington Handley Sr. POY: Courtni Green Millbrook Fr.
D3 COY: Tommy Dixon Handley D3 COY: Debby Sanders Millbrook
D4 COY: Garland Williams Sherando D4 COY: Rob Weaver Brentsville
A Bull Run
Boys' Team School Year Girls' Team School Year
Jerel Carter Madison County Sr. Nicole Mitchell George Mason Jr.
Logan Terrell Madison County Sr. Jenna Smoot Strasburg Jr.
Joel Chandler George Mason Sr. Che Brown Manassas Park Jr
Zach Shiley Clarke County Sr. Kim Kenny George Mason Sr.
Brandon Livingston Manassas Park Sr. Jaclyn Ayers Strasburg Sr.
POY: Jerel Carter Madison County Sr. POY: Nicole Mitchell George Mason
COY: Tim Taylor Madison County COY: LaBryan Thomas George Mason
Delaney, Division 1
Boys' Team School Year Girls' Team School Year
Jeff Byrd Wakefield Sr. Toni Cataldi Highland Sr.
Pat Hanberry Highland Jr. Shendi Josephs Highland Sr.
Pat Kelly Highland Jr. Ella Miller Highland Sr.
Djuro Majstorovic Fredericksburg Chr. Jr. Mimi Myers Seton (Va.) Sr.
Igor Popovic Fredericksburg Chr. Jr. Hattie Nguyen Tandem Friends Jr.
Mike Salomon Seton Sr. Sarah Sewell Seton (Va.)
Vincent Thibodeau Randolph Macon Sr. Marie Shaughnessy Highland
Eric Wilson Wakefield Sr. Kai Washington Tandem Friends Sr.
Delaney, Division 2
Boys' Team School Year Girls' Team School Year
Trey Blackson Quantico Jr. Meredith Bell Quantico
Matt Mahoney Tandem Friends So. Brittney Brisco Quantico
Matt Safarik Fredericksburg Ac. Jr. Isabelle Easthem Wakefield C.D.
Andrew Smith Wakefield CD Jr. Rebecca Fleming Randolph-Macon
Kris Spicer Quantico Jr. Courtney Hoffman Fredericksburg Ac.
Paige McDermott Fredericksburg Ac.
Elida Opitz Wakefield C.D. Sr.
Kalie Plasier Randolph-Macon So.
MISAL
Boys' Team School Year Girls' Team School Year
James Abbott Lab School Jr. Brittany Amaker Grace Brethren-Waldorf Sr.
Artie Bell Wash. Christian Jr. Ashley Bradshaw SEED Sr.
Chris Caldwell Calverton School Sr. Zamica Gage Model Jr.
Ezra Feldman Yeshiva Sr. Ashley Harris Hyde Sr.
Christopher Heyward Jericho Christian Sr. Blessing Hayes SEED Fr.
Johnny Jenkins Hyde Sr. Kara Kinyanjui Grace Brethren-Waldorf So.
Cameron Moore Lanham Christian Fr. Jess Selby Calverton School Jr.
Aaron Ottey Chelsea School Sr. Dana Straub Spencerville Sr.
Jordan Small Wash. Christian Sr. Tonisha Lee Lanham Christian Sr.
Danny Washington SEED Jr. Ashley Walker Jericho Christian Jr
PVAC
Boys' Team School Year Girls' Team School Year
Johnny Carpenter St. Anselm's Sr. Andrea Jones Grace Brethren-Clinton Jr.
Alex Roppolo Field Sr. Briel Knowlton Covenant Life Fr.
Doug Spetalnick Washington International Jr. Ann Marie McPherson Oakcrest Sr.
Edmond Wright Queen Anne Sr. Elena Milder McLean School Jr.
POY: Eitan Chemerinski Jewish Day Sr. Bridget Wilkins Washington Waldorf Sr.
WCAC
Boys' Team School Year Girls' Team School Year
Quinn Cook DeMatha So. Akilah Bethel Holy Cross So.
Recardo Gaddy Good Counsel Sr. Marissa Brock St. John's Jr.
Erick Green Paul VI Catholic Sr. Michea Bryant McNamara Jr.
Naji Hibbert DeMatha Sr. Kelly Horvath O'Connell Sr.
Cedrick Lindsay Gonzaga Jr. Dymond James St. John's Sr.
Rashad Whack McNamara Sr. Symone Lyles Good Counsel Sr.
Derrick Thomas St. John's Sr. Tyuanna Marshall E. Seton Jr.
Tyler Thornton Gonzaga Jr. Alex Stelfox E. Seton Sr.
Talib Zanna McNamara Sr. Natasha Thames Holy Cross Sr.
POY: Ian Hummer Gonzaga Sr. POY: Katie Sheahin Good Counsel Sr.
COY: Steve Turner Gonzaga COY: Tom Splaine Good Counsel


IAC
Boys' Team School Year
Darion Atkins Landon So.
Jack Hamilton St. Stephen's/St. Agnes Jr.
Hakeem Harrison St. Albans So.
Given Kalipinde Episcopal Sr.
Tex McClinton Bullis Sr.
Robert Olson Georgetown Prep Sr.
Daniel Rubin Landon Jr.
Yao Sithole Episcopal Sr.
Markel Starks Georgetown Prep Jr.
Christian Webster Landon Sr.
MAC
Boys' Team School Year
Brian Freeman Potomac School Sr.
Jeremy Glover Flint Hill Sr.
Chris Herlihy Flint Hill Sr.
Darian Hooker Maret Sr.
Max Keenan Georgetown Day Sr.
Jamal Lewis Sidwell Friends Fr.
Jawuan Lockhart Flint Hill Sr.
P.J. Miller Potomac School Sr.
Michael Russ St. James Sr.
Alexander Zurn St. Andrew's Sr.
ISL AA
Girls' Team School Year
Alex Aust Bullis Sr.
Sequoia Austin Holton-Arms Jr.
Taylor Baskin National Cathedral Sr.
Bridget Coakley Georgetown Visitation Jr.
Logan Frederick Flint Hill Sr.
Kristen Haley Georgetown Visitation Jr.
Elizabeth Hyde Stone Ridge Jr.
Breanna Jones Episcopal Sr.
Nicole Krusen Georgetown Visitation Jr.
Courtney Overholt Flint Hill Jr.
ISL A
Girls' Team School Year
Nikki Azzara St. Andrew's Jr.
Darian Bridgers Georgetown Day Jr.
Claire Devaney St. Andrew's So.
Moni Fabunmi Georgetown Day Jr.
Taylor Hilton Sidwelll Friends Sr.
Sally Marx Georgetown Day Jr.
Claire Mattox Potomac School Jr.
Tiffany Minor Maret So.
Taylor Stewart Sidwell Friends Sr.
Danielle Williams St. Stephen's/St. Agnes Sr.

© The Washington Post Company
=