Boys' Basketball

First Team

Click below and watch the All-Met boys' basketball team answer five questions about themselves.

Note: Please upgrade your Flash plug-in to view our enhanced content.

Video: Atkinson & Co.; Design and Development: washingtonpost.com

Coach of the Year

Tom Crowell, Springbrook: Longtime coach guided the Blue Devils to a 27-0 record, their second consecutive Maryland 4A championship and the area’s No. 2 ranking. Has a record of 89-12 in four seasons at the Silver Spring school. Previously coached 11 years at Wheaton, three at Northwest and four at Sherwood. Also an assistant football coach at Good Counsel, he previously was the head football coach at Sherwood for three seasons, guiding the Warriors to one state final appearance.

Second Team

Position Name School Year
G Javorn Farrell Riverdale Baptist Sr.
G Given Kalipinde Episcopal Sr.
G Kendall Marshall O'Connell Jr.
F Tristan Spurlock Word of Life Sr.
G Markel Starks Georgetown Prep Jr.

Third Team

Position Name School Year
F Isaiah Armwood Montrose Christian Sr.
G Quinn Cook DeMatha So.
G Naji Hibbert DeMatha Sr.
G Edward Jenkins T.C. Williams Sr.
G Rashad Whack Bishop McNamara Sr.

Fourth Team

Position Name School Year
G/F Jerrelle Benimon Fauquier Sr.
G Lasan Kromah Eleanor Roosevelt Sr.
G A.J. Thomas Friendly Sr.
G Derrick Thomas St. John's Sr.
G Donte Thomas Ballou Jr.

Honorable Mention

DeAndre Albritton, Dominion, Sr.; Kwasi Amponsah, Gar-Field, Sr.; Jonathan Arledge, KIMA, Jr.; Derrell Armstrong, Chopticon, Sr.; Francis Ashe, Eleanor Roosevelt, Sr.; Chris Baker, Hammond, Sr.; Brendan Bald, Severna Park, Sr.; Raven Barber, Paul VI Catholic, Sr.; Stephen Battle, Thomas Stone, Jr.; Rashad Beam, Lackey, Sr.; Colin Beatty, DuVal, Sr.; Delonta Boyd, Wise, Sr.; Joe Bushrod, Loudoun County, Sr.; Eitan Chemerinski, Jewish Day, Sr.; Recardo Gaddy, Good Counsel, Sr.; Grandy Glaze, St. John's Catholic Prep, So.; Jeremy Glover, Flint Hill, Sr.; David Golladay, Wise, Sr.; Jordan Goodman, Seneca Valley, So.; Nick Groce, St. Mary's-Annapolis, Sr.; Rafiel Guthrie, Cardozo, Sr.; Ed Hall, Paint Branch, Sr.; Marcus Hebron, Laurel, Sr.; Chase Hicks, Churchill, Sr.; Darian Hooker, Maret, Sr.

Skylar Jones, Mount Vernon, Jr.; Chris Kearney, Westfield, Sr.; Justin Kuntz, Glen Burnie, Jr.; Cedrick Lindsay, Gonzaga, Jr.; Jawuan Lockhart, Flint Hill, Sr.; John Manning, Chantilly, So.; Bruce Massey, Seneca Valley, Sr.; Justin May, Chantilly, Sr.; P.J. Miller, Potomac School, Sr.; Keith Mitchell, Hylton, Sr.; Dominic Morra, Lake Braddock, Sr.; Anthony Myers, McKinley, Sr.; Auraum Nuiriankh, Arundel, Sr.; Marvin Pinkney, Old Mill, Sr.; Raphael Putney, Woodbridge, Sr.; Marcus Rouse, DeMatha, Sr.; Kendal Smith, Thomas Stone, Jr.; Stephen Stepka, W.T. Woodson, Sr.; Jonathan Thomas, Tuscarora, Sr.; Keith Thomas, Gwynn Park, Sr.; Timmone Whatley, Douglass, So.; Bryan Wilson, Riverdale Baptist, Sr.; Darren Wiseman, Potomac (Md.), Sr.; Percy Woods, Crossland, Sr.

© The Washington Post Company