All-Met: Winter 2008-09

Girls' Basketball

First Team

Click below and watch the All-Met girls' basketball team answer five questions about themselves.

Note: Please upgrade your Flash plug-in to view our enhanced content.

Video: Atkinson & Co.; Design and Development: washingtonpost.com

Coach of the Year

Fred Priester, Oakton: Priester led the smallish, star-less, depth-challenged Cougars to a 30-1 record, the Northern Region title and a Virginia AAA runner-up finish ó the programís fourth state appearance in nine years. He adjusted the teamís style this season to a faster pace, had two freshmen and a sophomore on the floor much of the time, and molded the team into one of the top free throw shooting (70.5 percent) and three-point shooting (190 made) squads in the area. Priesterís teams have gone 347-59 in 15 seasons at Oakton and 477-163 overall. Oakton finished No. 5 in the final Post rankings.

Second Team

Position Name School Year
F Olivia Applewhite Eleanor Roosevelt Sr.
C Robyn Parks North Point Jr.
G Bernisha Pinkett H.D. Woodson Sr.
F Natasha Thames Holy Cross Sr.
F Nyree Williams Howard Sr.

Third Team

Position Name School Year
G Myisha Goodwin Edison Jr.
C Tierra Hawkins Riverdale Baptist Jr.
F Khalilah Quigley Paint Branch Sr.
F Sheronne Vails Arundel Jr.
G Kyani White Stonewall Jackson Jr.

Fourth Team

Position Name School Year
G Brianna Bradford Reservoir Sr.
G Marquel Davis Stafford Jr.
G Danielle Douglas Blake Sr.
F Erin McGartland Oakton Sr.
G Kelsey Wolfe Seneca Valley Jr.

Honorable Mention

Shamara Adams, Great Mills, Sr.; Simone Antwi, South County, So.; Bilnita Armstead, James Monroe, Sr.; Sequoia Austin, Holton-Arms, Jr.; Akilah Bethel, Holy Cross, So.; Brittany Bowen, Mount Hebron, Sr.; Darian Bridgers, Georgetown Day, Jr.; Janay Brinkley, Spalding, Jr.; Tamika Tameka Brown, Dunbar, Sr.; Kelsey Buchanan, Freedom-South Riding, Jr.; Lauren Burford, Fairfax, Jr.; Tiara Butler, North Point, Jr.; Bridget Coakley, Georgetown Visitation, Jr.; Caroline Coyer, Oakton, Fr.; Ashley Davis, Arundel, Sr.; Shavonne Duckett, Lackey, Sr.; Ashleigh Fossett, Urbana, Sr.; Meredyth Frye, Riverbend, Sr.; Gerda Gatling, Forest Park, Sr.; Nikia Gorham, C.H. Flowers, Sr.; Carleeda Green, H.D. Woodson, Sr.; Courtni Green, Millbrook, Fr.; Deven Green, Northwest, Sr.; Taylor Hilton, Sidwell Friends, Sr.; Kendra Holmes, Loudoun County, Jr.; Kelly Horvath, O'Connell, Sr.

Leanne Hug, Severn, Sr.; Dymond James, St. John's, Sr.; Jazzmine Johnson, Riverdale Baptist, Jr.; Andrea Jones, Grace Brethren, Jr.; Alissa Kain, Loudoun County, Jr.; Leondra King, Parkdale, Sr.; Tracy King, Mount Vernon, Jr.; Nicole Krusen, Georgetown Visitation, Jr.; Sam Landers, West Springfield, Sr.; Ciarra Lucas, Old Mill, Sr.; Symone Lyles, Good Counsel, Sr.; Jessica Lyons, Largo, So.; Kelcyn Manurs, South Lakes, Sr.; Jasmine McIntosh, Bowie, Jr.; Nicole Mitchell, George Mason, Jr.; Karina Monroe, Courtland, Sr.; Brene Moseley, Paint Branch, So.; Shantrel Oliver, River Hill, Jr.; Alyssa Oursler, Middletown, Sr.; Morgan Pope-Addison, Wise, Sr.; Shelby Romine, Westfield, Jr.; Natasia Saunders, Ballou, Sr.; Dionna Scott, Freedom-South Riding, So.; Alicia Seelaus, River Hill, Sr.; Chanae Shorter, Surrattsville, Sr.; Molly Speicher, Centennial, Sr.; Alex Stelfox, Elizabeth Seton, Sr.; Cierra Washington, Fairmont Heights, So.; Danielle Williams, St. Stephen's/St. Agnes, Sr.

© The Washington Post Company