Wrestling

First Team

Click below and watch the All-Met wrestling team answer five questions about themselves.

Note: Please upgrade your Flash plug-in to view our enhanced content.

Video: Atkinson & Co.; Design and Development: washingtonpost.com

Coach of the Year

Dan Youngblood, Old Mill: A state champion for the Patriots in 1985, Youngblood guided his alma mater to its first double state title capturing the 4A/3A dual-meet crown for the third time and also winning a record ninth state championship.

Second Team

Weight Name School Year
103Eli BienstockQuince OrchardFr.
112Pat PradaDeMathaJr.
112Rasheim SmithBlakeSr.
119George BillyLake BraddockSr.
125Raymond BorjaHayfieldSr.
130Andrew BannisterBishop McNamaraSr.
135Ron VaughtersOld MillSo.
140Arthur HollandQuince OrchardSr.
145Nick GrinupsWestfieldJr.
152Jeff WilliamsNorthernSr.
160Daniel FissmerStone BridgeSr.
171Nadjitade BadjeSpringbrookSr.
189Austin FallonWestfieldJr.
215Victor NjomoAnnandaleSr.
215Mwanza WalamulumbaMeadeJr.
285Kory GoughLibertySr.

Honorable Mention

103

Greg Flournoy, Fauquier, So.; Aaron Jackson, Bishop McNamara, So.; Anthony Kotoriy, Langley, Jr.; Tito Onyekweli, Eleanor Roosevelt, Fr.; Jake Smith, Robinson, Fr.

112

Kevin Beck, Atholton, Jr.; Maximo Gonzalez, Manassas Park, Jr.; Scott Mantua, River Hill, Sr.; Toby Onyekweli, Laurel, Jr.; Jeremy Ryan, Westfield, Sr.

119

Mike Chen, Churchill, Sr.; Jacob Crawford, Millbrook, Fr.; Eric Dromazos, Osbourn Park, Jr.; Kyle Mason, O'Connell, Sr.; Tim Schwartz, Reservoir, Sr.

125

Chris Butters, Oakton, Jr.; Joe Kidwell, Arundel, Sr.; Dan LeRoy, Centennial, Sr.; Willie Pumphrey, Old Mill, Sr.; Justin Smith, Heritage, Sr.; Lloyd Tenaglia, Chantilly, Sr.

130

Brandon Berling, Westfield, Sr.; Nam Dunbar, O'Connell, Sr.; Guppy Higginbottom, Manassas Park, Sr.; Jenkins Monzey, Georgetown Prep, Jr.; Brian Samuels, Leonardtown, Sr.; Charlie Vannoy, Robinson, Jr.

135

Eric Fessell, Georgetown Prep, Jr.; Kyle Hayden, DeMatha, So.; Conner Miller, Fauquier, Jr.; Roman Perryman, Robinson, Jr.; Peter Tatanish, Urbana, Jr.

140

Mike Howard, Jefferson, Sr.; Neil McGuire, Fauquier, Sr.; Luke Olsen, Stonewall Jackson, Sr.

145

Eric Beverly, Whitman, Sr.; Nick Emison, Colonial Forge, Jr.; Jordan Murphy, Oxon Hill, Sr.; Donny Santiso, Massaponax, Jr.

152

David Fouts, Hereford, Sr.; Josh Lowy, Sherwood, Jr.; Chris Moon, Fauquier, Jr.; Brent Mowry, La Plata, Sr.; David Ray, George Mason, Sr.; David Reck, Colonial Forge, Fr.

160

Steven Fisher, Whitman, Sr.; Christian Kagarise, Colonial Forge, Sr.; Shane Schumack Hayfield, Sr.; Thomas Sillaman, Old Mill, Sr.; Wade Swede, Brentsville, Jr.; Chris Urps, Chesapeake, Jr.

171

Taylor Leighton, Whitman, Jr.; Zane McBride, C.H. Flowers, Sr.; Mike Sillaman, Old Mill, Sr.; Jordan Yost, Fairfax, Jr.

189

Peter Athens, Huntingtown, Sr.; Pat Carey, North County, Jr.; Kenny Clessas, Edison, Sr.; Marcus Hathaway, Robinson, Sr.; Junior Monzey, Georgetown Prep, Jr.; Aaron Norris, Whitman, Sr.

215

Demetri Cox, Colonial Forge, Jr.; Taylor Gload, Hereford, Jr.; Danny Lee, Whitman, Jr.; Billy Nichols, Severna Park, Sr.; Nick Perelli, Mountain View, Sr.

285

Chris Cabe, Chantilly, Sr.; Nigel Cross, Oxon Hill, Sr.; Aaron Hawkins, Old Mill, Sr.

© The Washington Post Company