CRAFT ART: A Washington Exposition" sponsored by the D.C. Commission on the Arts and Humanities, is taking over schools, libraries and museums this month to show craftwork.

About 125 objects, selected from 981 submitted by 410 Washington artists, will be displayed in the four major shows at the Textile Museum (fiber), the Dupont Center of the Corcoran Gallery (ceramics), the Anne Hathaway Gallery of the Folger Library (metal) and the Washington Project for the Arts (Wood/glass).

The caft entries give an interesting breakdown on how many people are doing what craft inthe area. According to Carolyn Hecker, coordinator of the event, the largest category was fiber art, with 392 pieces entered by 174 artistis. Next came ceramics with 340 by 141 artists; 41 glass objects by glassblowers.

Sal Fiorito is the only glassworker whose entries were accepted. Among the newer fiber craftsmen are Carol Kurtz and Elaine Mendoza, weavers; Catherine Pierce, a soft sculptor; Hildegarde Klene, who uses a hook to make fiber tapestries; and Carol Adcock, who makes felted pieces. Winnie Owens, Richard Mower, Laney Oxman, Rex Brown, Bonnie Collier, Rick Malmgren and Donald Montano are among the new faces in ceramics. David Seagraves, a woodworker, and metalworkers Joan Morgan, Carol Sivats, Jeff NIssley, Abubackarr Yassanh, Jeff Nissley, Abubackarr Yassanh, Abby Goldblatt and Fridl Blumenthal are notable entrants.

Wall tapestries, ceramics, metal, jewelry, sculpture, African beadwork, basket weaving stained glass and woodwork will be included in the exhibits.

Private galleries are also exhibiting crafts, among them Eskimo wallhangings at Franz Bader gallery, (through Christmas) and ceramics by Richard Devore at the Fendrick Gallery (through Nov. 12.)

Even department stores will highlight the special event with craft-oriented window displays.

Here is a partial list of the exhibitions, demonstrations and seminars and the opening dates.

Calendar of Events

November 1

Craft Art Exhibition in Fiber, Textile Museum, 2320 S St. NW. Tuesday-Saturday, 10 to 5, 667-0441 (through Dec. 10)

Craft Art Exhibition in Ceramics, Dupont Center of the Corcoran School of Art, 1503 21st St. NW. Monday-Saturday, 10 to 4. 628-9484 (through Nov. 21).

Craft Art Exhibition in Metal, Anne Hathaway Gallery of the Folger Shakespeare Library, 201 E. Capitol St., Sunday-Saturday, 10 to 4, 546-4800 (through Nov. 21).

Craft Art Exhibition in Wood and Glass, The Washington Project for the Arts, 1227 G St. NW. 10 to 5 Tuesday-Saturday, 347-8304 (through Nov. 30).

Fiber Art, The Washington Women's Arts Center, 1821 G St. NW. Tuesday, Nov. 1, 6 p.m.

Ceramics by Judy Todd, The Touchstone Gallery, 2130 P St. NW. Tuesday-Saturday, 11 to 5; Sunday, noon to 5, 223-6683 (through Nov. 19) Opening reception: Tuesday, Nov. 1, 6-9 p.m.

Wall Tapestries of Lenore Davis, Gallery 4, 115 S. Columbus St., Alexandria, Tuwsday-Saturday, 10 to 5, 548-4600 (through Nov. 30).

Washington Craft Artists, General Services Administration Building Lobby, 18th and F Streets NW. Monday-Friday, 8 to 5, 566-1245 (through Nov. 30).

Craft Art Show, The Indochinese Community Center, (through Nov. 13).

Mixed Media Invitational by members of Torpedo Factory Art Center, Martin Luther King Jr. Memorial Library, 901 G St. NW (through Nov. 30).

Focus on Haitian Crafts, Art, History and Culture, Martin Luther King Jr. Memorial Library (through Nov. 30).

Craftmobile for Preschoolers, Watts Branch Preschool, 62d and Banks Place NE, 10:45 a.m.

Robert Lee Morris' Jewelry as Sculpture, Frederick Gallery, 3059 M St. NW. Monday-Saturday, 10 to 6. 338-4544.

Jewelry of Abuchackarr Yassaneh, Washington World Gallery, 3065 M St. NW. Tuesday-Wednesday, 10 to 6, noon to 9 Thursday and Friday. 338-7414 (through Nov. 30).

November 2

Four Craft Artists, The Madams Organ Art Cooperative, 2318 18th St. NW Tuesday through Sunday. 483-0576 (through Nov. 6) Opening reception: Nov. 2, 7:30-9:30 p.m.

Tapestry Class, The Silver Shuttle, 1301 35th St. NW, three Wednesdays, 7-10 p.m. Fee: Call 338-3789 (Ellen Baum, instructor).

November 3

African Beadwork Exhibition, The Museum of African Art, 31 A St. NE, Monday-Friday, 11 to 5, noon to 5 Saturday and Sunday. 547-7424.

One-of-a-kind sawdust-fired pots by Carol Ridker, The Design Store, 1258 Wisconsin Ave, NW, Monday-Friday, 10 a.m. to 9 p.m., Saturday and Sunday 1 to 6.337-5800 (through Nov. 12).

Craftmobile for Preschoolers, Hillcrest Preschool, 32d and Denver Streets SE, 9:30 a.m.

Craftmobile for Preschoolers, Fort Stanton Preschool, 17th and Erie Streets SE, 10&45 a.m.

November 4

Urs: A One-person Pottery Show, A.D. Smull Gallery, 10419 Armory Ave., Kensington, Wednesday-Saturday, 11 to 5.946-6262 (through Nov. 26).

Christmas Bazzar, St. SoPhia Orthodox Church, 36th Street and Massacushetts Ave. NW, 11 to 9.333-4730 (through Nov. 6).

Pottery Demonstration by Bill Hall, capitol View Library, Central Avenue and 50th Street SE, 1:30-3:30 p.m. 727-1337.

November 5

American Crafts Council Regional Advisory Committee Reception, Glen Echo Park, 7:30 p.m., 232-6792.

Outdoor Crafts Fair, Streets for People, Gallery Place Mall, F Street between 9th and 7th Streets NW, noon to 5.462-4018.

Workshops at the Field, Field School, 2126 Wyoming Ave. NW, 10 to 4.234-5331.

Jewelry Demonstration by members of The Brass Ring, Capitol View Library, Central Avenue and 50th Street SE., 10:30 a.m.-12:30 p.m. 727-1337.

Norwegian Tapestry Demonstration by Carol Bitner and Leather Demonstration by Barbara Hillerman, Fort Davis Library, Alabama Avenue and 37th Street SE, 1 to 3.727-1349.

November 6

American Crafts Council Mini-Workshops, Glen Echo Park, 10 to 4.492-6282 or 232-6792.

Making Molds for Ceramic Multiples by Bill Suworoff, Smithsonian Resident Association Program, 10 to 4. Fee: call 381-6722 (2-day workshop, continued Nov. 13).

Hungarian Festival, Pilgrim Hall, Franciscan Monastery, 1400 Quincy St. NW, 10 to 5.593-9164.

November 7

Bolivian Highland Weaves by Adele Cahlander, The Christian Reformed Church of Washington, 5911 New Hampshire Ave. NE, 9:30 to 3:30. Fee: call 291-9324 (3-day workshop, continued Nov. 9 and 11, sponsored by the Potomac Craftsmen).

Craftmobile for Preschoolers, Eliot Preschool, 18th and C Streets NE, 10 a.m.

Jewlery making Demonstration, Eliot Jr. High School, 18th Street and Constitution Avenue NE, 9 to 10 a.m., 724-4665.

Stained Glass Artisans of Maryland Exhibition, Chevy Chase Library, 8005 Connecticut Ave., 9 a.m. to 9 p.m. Monday through Thursday, 9 a.m. to 5 p.m. Friday and Saturday (through Nov. 19), 656-0494.

November 8

Making Molds for Ceramic Multiples by Bill Suworoff, Smithsonian Resident Association, 10 to 4, Fee: call 381-6722 (2-day workshop, continued Nov. 15).

Weaving Demonstration by Rebecca A.T. Stevens, Northeast Library, Maryland Avenue and 7th Street NE, 3:30-5. 727-1365.

Craft Film Program for Young People, Georgetown Library, Wisconsin Avenue and R Street NW, 4 p.m. 727-1353.

Collage Demostrations for Senior Citizens by Shelia Crider, Fort Davis Library, Alabama Avenue and 37th Street SE, 1:30-3:30. 727-1349.

November 9

Craftmobile for Preschoolers, North Michigan Park Preschool, 13th and Emerson NE, 10 a.m.

Award-winning Films of the 2d International Craft Film Festival, Renwick Gallery, 17th Street and Pensylvania Avenue NW. 11 a.m. and 1:30 p.m. 381-5811 (two-hour program of six films - call for schedule and titles).

Student Show, The Dimock Gallery, Lower Lisner Auditorium, 21st and H Streets NW, Monday-Friday, 10 to 5.

November 10

Ceramics of Grace Spring, Spectrum Gallery, 3033 M St. NW. 10 to 5.333-0954.

Special demonstration of techniques, 1 p.m.

Basketry Demonstration by Mary Jo Bowman, Chevy Chase Library, Connecticut Avenue near McKinley Street NW. 4 to 5:30. 727-1341.

Pottery Demonstration by D. Dale Clayton-Morrison, Washington Highlands Library, Atlantic Street and South Capitol SW. 1:30-3:30 p.m. 727-1393.

November 11

Fiber Art Now; An International View, lecture by Michelle Lester, George Washington University, 7:30 p.m., Fee: call 232-6792.

Craftmobile for Preschoolers, Petworth Preschool, 8th and Taylor Streets NW, 10 a.m.

Pottery Demonstration for Senior Citizens by Bill Hall, Capitol View Library, Central Avenue and 50th Street SE, 1:30-3:30 p.m. 727-1337.

Pottery Demonstration for Senior Citizens for Jacqueline Gikow, Watha Daniel Library, 8th Street and Rhode Island Avenue NW. 10 to noon. 727-1228.

Spinning Demonstration by Virginia Tyson, West End Library, 24th and L Streets NW. 2 to 4.

November 12

Design and Color: Basic for Textiles, by Michelle Lester, George Washington University, 10 to 4 pm. Fee: call 232-6792. (2-day workshop, continued Nov. 13, sponsored by the American Crafts Council, D.C.)

Nontraditional Metalwork by Marci Zelmanoff, Catholic University, 10 to 4. Fee: call 232-6792 (sponsored by the American Crafts Council, D.C.)

Porcelain Constructions by Jack Earl, Montgomery College, 10 to 4. Fee: call 232-6792 (2-day workshop, continued Nov. 13, sponsored by the American Crafts Council, D.C.)

Bobbin Lace by Brigita Fuhrmann, Metropolitan Memorial United Methodist Church, 10 to noon. Fee: call 291-9324 (sponsored by the Potomac Craftsmen).

Ceramics by Taiko Coto, 2605 P Street NW, noon to 8. 338-2780 (also Nov. 13.)

Earth Crafts Exhibit and Sale, Washington Ethical Society, 7750 16th Street NW, noon to 5.882-6650.

Stained Glass Demonstration by Helena Kedda and John Coleman, Chevy Chase Library, 8005 Connecticut Ave., 1 to 4.656-0494.

Weaving Demonstration by Doramay Keasby, Takoma Park Library, 5th Street and Cedar Streets NW. 10 to noon. 727-1385.

November 13

Spinning Workshop by Lois Vann, The Silver Shuttle, 1301 35th Street NW, 9:30 to 4:30. Fee: call 338-3789.

Ceramics by Taiko Goto (see Nov. 12)

Earth Crafts Exhibit and Sale (see Nov. 12)

Reception to meet Harvey Littleton, Craftsmen of Chelsea Court, 2549 Virginia Ave. NW. (Watergate East), 1 to 6. 337-6650. Exhibition of Littleton's work through Nov. 23.

November 14

The Contemporary Studio Glass Movement (with Emphasis on the European Scene) by Harvey Littleton, The Renwick Gallery, 17th Street and Pennsylvania Avenue NW. 8 p.m. 381-5811.

Macrame Demonstration, Eliot JUnior High School, 18th Street and Constitution Avenue NE. 9 to 10 a.m. 724-4665.

Clay Community Night, Walter Johnson High School.

November 15

Needleart '77, The Art Barn, 2401 Tilden St. NW. Tuesday-Friday 10&30 to 2:30, Saturday-Sunday 10 to 4. (through November ).

Craft Art Professional Seminars for Craft Artists, Martin Luther King Jr. Memorial Library, 901 C St. NW. 9 a.m. to 10 p.m. 724-5613 (call for complete schedule of seminar series).

Craftmobile for Preschoolers, Montana Preschool, 1624 Montana Terrace NE, 9:30 a.m.

Craftmobile for Preschoolers, Arboretum Preschool, 24th and Rand Place NE, 10&a.m.

November 16

Tablet Weaving Workshop by Ruth Katz, Smithsonian Resident Association Program, 10 to 4. Fee: call 381-6722.

Award-winning Films of the 2d International Craft Film Festival, The Renwick Gallery, 17th Street and Pennsylvania Avenue NW. 11 a.m. and 1:30 p.m. 381-5811 (two-hour program of five films - a different program than presented on Nov. 9 and 23. Call for schedules and titles.)

Macrame Demonstration by Ardyth Davis, R.L. Christian Library, 1007 H St. NE, 4 p.m. 727-1347.

November 17

Weaving Projects Workshop by Lois Brant, 7728 Viceroy Street, Springfield, 7:30-9:30 p.m. Fee: 291-9324 (four-session workshop, meets once a month).

Craft Mobile for Preschoolers, Takoma Park Preschool, 3d and Van Buren Streets NW, 9:30 a.m.

Craftmobile for Preschoolers, Barnard Preschool, 4th and Decatur Streets, NW, 10:45 a.m.

Stained Glass Demonstration by members of the Stained Glass Artisans of Maryland, Chevy Chase Library, 8005 Conneciticut Ave., 7-8:30 p.m. 656-0494.

November 18

A Restrospective Review of Work by Ralph Bacerre, slide-lecture at Montgomery College, 8 p.m. Fee: call 881-2255.

Mixed-media Craft Show (work of young people and adults), Chevy Chase Community Center, Connecticut Avenue and McKinley Street NW. 8 to 10 p.m. 363-2440.

Pottery Demonstation, Georgetown Library, Wisconsin Avenue and R. Street NW. 4 p.m. 727-1353.

November 19

Ralph Bacarra Workshohop, Montgomery College, 10 to 4 p.m. Fee: call 881-2255 (sponsored by Eagle Ceramics, The American Hand, and Montgomery College).

Wet-forming Leather by Marcie Lloyd, 10 to 4. Fee: call 232-6792 (two-day workshop, continued Nov. 20, sponsored by the American Crafts Council, D.C.)

Fibers and Dye Chemistry by Evelyn R. Warner, University of Maryland, 10 to 4. Fee: call 232-6792 (two-day workshop, continued Nov. 20, sponsored by the American Crafts Council, D.C.)

American Indian Fashion: The Old and The New, Via Cambaro Gallery, 416 11th St. SE, 2 to 5. Fee: call 547-8426 (fashion show and traditional Indian food as might have been served at the first Thanksgiving).

Craft Art Exhibition in Fiber Walk-Through by B. J. Adams, Textile Museum, 2320 S St. NW. Fee: call 381-6722 (sponsored by the Smithsonian Residents Associate Program), The Museum of African Art, 316-318 A St. NE.

Mixed-media Craft Show (see Nov. 18) 10 to 5.

Stained Glass Demonstration by members of the Stained Glass Artisans of Maryland, Chevy Chase Library, 8005 Connecticut Ave., 1 to 4. 656-0404.

One-person Ceramic Show of Meija L. Hay, Southeast Library, 7th and D Streets SE. (through November).

November 20

American Indian Fashion: The Old and the New (see Nov. 19).

How to Prepare a Slide Presentation by Steve Uzell, Smithsonian Resident Associate Program, 10 to 4. Fee: call 381-6722.

Ceramics of Ralph Bacarre. The American Hand, 2904 M St. NW. 965-3273.

November 21

Leather-working Demonstration, Eliot Junior High School, 18th Street and Constitution Avenue NE, 9 to 10 a.m. 724-4665.

Craftmobile for Preschoolers, Lafayette Preschool, 33d and Patterson Streets NW, 9:30 a.m.

Craftmobile for Preschoolers, Bancroft Preschool, 18th and Newton Streets NW, 10:45 a.m.

Picture-book Puppets Demonstration, Georgetown Library, Wisconsin Avenue and R Street NW, 4 p.m. 727-1353.

November 22

Craft Art Professional Seminars for Craft Artists (see Nov. 15).

Craftmobile for Preschoolers, Park View Preschool, Warder Street and Princeton Place NW, 10 a.m.

November 23

Award-winning Films of the 2d International Craft Film Festival, (see Nov. 9).

November 26

Christmas Show (Printed silks and wools by Thom Field; Porcelain and earthenware by David Feild), 4311 Cathedral Avenue NW. 11 to 7 p.m. 244-8688.

November 27

Christmas Show of Thom and David Feild (see Nov. 26).

November 28

Stained Glass Demonstration, Eliot Junior High School, 18th Street and Constitution Avenue NE. 9 to 10 a.m. 724-4665.

Celebration: A One-person Fiber Show by Helen Turkish Looft, Fibre Workshop, Torpedo Factory Art Center, Alexandria, Tuesday-Friday, 10 to 4. Saturday 11 to 5, Sunday 1 to 5. (through Dec. 26).

Bazaar, Bazaar, Group Show by members of the Fibre Workshop, Torpedo Factory Art Center, Alexandria, Same hours as shown (through Jan. 16).

November 29

Craft Art Professional Seminars for Craft Artists (see Nov. 15).

November 30

Student Craft Show, Eliot Junior High School, 18th Street and Constitution Avenue NE. 9 to 3. 724-4665.

7th Annual Artists and Artisans Show featuring ceramics of Friar Jerry Movenac, Dapuchin College, 4121 Harawood Ave. NE, 6 to 9 p.m. 529-2188 (through Dec. 4).

Award-winning Films of the 2d International Craft Film Festival, (see Nov. 16).