NEW YORK -- The PublicBroadcasting Service was the biggest winner in this year's Emmy Awards for news and documentaries, winning 11 of 37 awards.

CBS won 10 awards, ABC nine and NBC six at the National Academy of Television Arts and Sciences' annual awards ceremony Tuesday night.

NBC News does not participate in the contest, but individuals at NBC News are allowed to submit entries on their own, said Bill McAndrew, a network spokesman.

NBC's "1986" program won three awards, as did the "CBS Evening News With Dan Rather" and ABC's "20/20."

A syndicated show, "Cape Horn: Waters of the Wind," won one Emmy. All shows judged were broadcast in 1986.

Many award categories had more than one winner because the shows were judged against a standard of excellence rather than against one another, according to the academy.

The winners:

Outstanding Coverage of a Single Breaking News Story (program): "Pan Am Flight 73 Hijack," ABC's "Nightline"; "Philippines: Two Inaugurations -- Marcos Driven Out and the New Country," ABC's "Nightline."

Outstanding Coverage of a Single Breaking News Story (segment): "Reykjavik, Iceland," "CBS Evening News With Dan Rather"; "Challenger Memorial Service," "NBC News Special Report."

Outstanding Background Analysis of a Single Current Story (program): "Holy War, Holy Terror," PBS' "Frontline"; "The Vanishing Family -- Crisis in Black America," "CBS Reports."

Outstanding Background Analysis of a Single Current Story (segments): "Prison AIDS," ABC's "Jimmy Breslin's People"; "By His Father's Hand:The Zumwalts," ABC's "20/20."

Outstanding Investigative Journalism (program): "MIAs -- The Story That Would Not Die," ABC's "20/20."

Outstanding Investigative Journalism (segment): "Helicopter Dangers," "CBS Evening News With Dan Rather"; "The McMartin Preschool," CBS' "60 Minutes."

Outstanding Interview-Interviewer(s) (program): "The Burger Years," "CBS News Special."

Outstanding Interview-Interviewer(s) (segment): "Charles Manson," "CBS News Nightwatch"; "A Promise," NBC's "1986."

Outstanding Coverage of a Continuing News Story (program): "Sue the Doctor?," PBS' "Frontline."

Outstanding Coverage of a Continuing News Story (segment): "Ticket to Nowhere," ABC's "20/20"; "Racism," "CBS Evening News With Dan Rather."

Special Classification for Outstanding Program -- Individual Technical Achievement (program): "The Philippines: Life, Death and Revolution," NBC's "Today Show."

Special Classification for Outstanding Program -- Individual Technical Achievement (segment): "Walden Pond," "ABC News Liberty Weekend"; "Shot in Hollywood," NBC's "1986."

Outstanding Informational, Cultural or Historical Programming (program): "The Global Assembly Line," PBS; "With Horowitz in Moscow," "CBS Sunday Morning"; "Before Stonewall," PBS.

Outstanding Informational, Cultural or Historical Programming (segment): "East Africa: Changing," ABC's "Good Morning America."

Outstanding Individual Achievement in News and Documentary Programming (writers): Mary Lou Teel, "We've Grown Accustomed," "CBS Sunday Morning"; Richard Gerdau, Linda Ellerbee and Ray Gandolf, "Halloween 1938," ABC's "Our World."

Outstanding Individual Achievement in News and Documentary Programming (director): Robert Gardner, "The Courage to Care," PBS; Sharon Sopher, "Witness to Apartheid," PBS.

Outstanding Individual Achievement in News and Documentary Programming (cinematographer): Hugh Miles, "Nature Kingdom of the Ice Bear, Part I, The Frozen Ocean," PBS.

Outstanding Individual Achievement in News and Documentary Programming (researcher): Andrea Weiss, "Before Stonewall: The Making of a Gay and Lesbian Community," PBS.

Outstanding Individual Achievement in News and Documentary Programming (electronic camera persons/videographers): Mark Falstad, "Big Gamble in Atlantic City," "CBS News Special."

Outstanding Individual Achievement in News and Documentary Programming (sound: audio sweetening): Kenneth Love and Norman Andrews, sound recordists, "Realm of the Alligator -- A National Geographic Special," PBS.

Outstanding Individual Achievement in News and Documentary Programming (tape editor): Tressa Anne Verna, "1986 -- The Great Race," NBC; Ed Delgado, Don Wahlberg and Charles Chinn, "Wasted -- Just Say No," NBC.

Outstanding Individual Achievement in News and Documentary Programming (film editors): Barry Nye, "Realm of the Alligator -- A National Geographic Special," PBS.

Outstanding Individual Achievement in News and Documentary Programming (graphic design): John Andrews, Judd Pillot and Todd Ruff, graphic design and electronic graphics, "Adam Smith's Money World," PBS.

Outstanding Individual Achievement in News and Documentary Programming (music): John Scott, music director, "Cape Horn: Waters of the Wind -- The Cousteau Society," syndicated