Picture: "Broadcast News," "Fatal Attraction," "Hope and Glory," "The Last Emperor," "Moonstruck."

Actor: Michael Douglas, "Wall Street"; William Hurt, "Broadcast News"; Marcello Mastroianni, "Dark Eyes"; Jack Nicholson, "Ironweed"; Robin Williams, "Good Morning Vietnam."

Actress: Cher, "Moonstruck"; Glenn Close, "Fatal Attraction"; Holly Hunter, "Broadcast News"; Sally Kirkland, "Anna"; Meryl Streep, "Ironweed."

Supporting Actor: Albert Brooks, "Broadcast News"; Sean Connery, "The Untouchables"; Morgan Freeman, "Street Smart"; Vincent Gardenia, "Moonstruck"; Denzel Washington, "Cry Freedom."

Supporting Actress: Norma Aleandro, "Gaby -- A True Story"; Anne Archer, "Fatal Attraction"; Olympia Dukakis, "Moonstruck"; Anne Ramsey, "Throw Momma From the Train"; Ann Sothern, "The Whales of August."

Director: Adrian Lyne, "Fatal Attraction"; John Boorman, "Hope and Glory"; Bernardo Bertolucci, "The Last Emperor"; Lasse Hallstrom, "My Life as a Dog"; Norman Jewison, "Moonstruck."

Original Screenplay: Louis Malle, "Au Revoir les Enfants"; James L. Brooks, "Broadcast News"; John Patrick Shanley, "Moonstruck"; Woody Allen, "Radio Days"; John Boorman, "Hope and Glory."

Adapted Screenplay: Tony Huston, "The Dead"; James Dearden, "Fatal Attraction"; Stanley Kubrick, Michael Herr and Gustav Hasford, "Full Metal Jacket"; Mark Peploe and Bernardo Bertolucci, "The Last Emperor"; Lasse Hallstrom, Reidar Jonsson, Brasse Brannstrom and Per Berglund, "My Life as a Dog."

Foreign Language Film: "Au Revoir les Enfants," France; "Babette's Feast," Denmark; "Course Completed," Spain; "The Family," Italy; "Pathfinder," Norway.

Art Direction: Norman Reynolds (art direction) and Harry Cordwell (set direction), "Empire of the Sun"; Anthony Pratt (art) and Joan Woollard (set), "Hope and Glory"; Ferdinando Scarfiotti (art) and Bruno Cesari (set), "The Last Emperor"; Santo Loquasto (art) and Carol Joffe, Les Bloom and George DeTitta Jr. (set), "Radio Days"; Patrizia Von Brandenstein (art) and Hal Gausman (set), "The Untouchables."

Cinematography: Michael Ballhaus, "Broadcast News"; Allen Daviau, "Empire of the Sun"; Phillippe Rousselot, "Hope and Glory"; Vittorio Storaro, "The Last Emperor"; Haskell Wexler, "Matewan."

Costume Design: Dorothy Jeakins, "The Dead"; Bob Ringwood, "Empire of the Sun"; James Acheson, "The Last Emperor"; Jenny Beavan and John Bright, "Maurice"; Marilyn Vance-Straker, "The Untouchables."

Documentary Feature: Callie Crossley and James A. DeVinney, "Eyes on the Prize: America's Civil Rights Years -- Bridge to Freedom 1965"; John Junkerman and John Dower, "Hellfire: A Journey From Hiroshima"; Robert Stone, "Radio Bikini"; Barbara Herbich and Cyril Christo, "A Stitch for Time"; Aviva Slesin, "The Ten-Year Lunch: The Wit and Legend of the Algonquin Round Table."

Documentary Short Subject: Deborah Dickson, "Frances Steloff: Memoirs of a Bookseller"; University of Southern California, "In the Wee Wee Hours ..."; Megan Williams, "Language Says It All"; Lynn Mueller, "Silver Into Gold"; Sue Marx and Pamela Conn, "Young at Heart."

Editing: Richard Marks, "Broadcast News"; Michael Kahn, "Empire of the Sun"; Michael Kahn and Peter E. Berger, "Fatal Attraction"; Gabriella Cristiani, "The Last Emperor"; Frank J. Urioste, "Robocop."

Makeup: Bob Laden, "Happy New Year"; Rick Baker, "Harry and the Hendersons."

Original Score: George Fenton and John Gwangwa, "Cry Freedom"; John T. Williams, "Empire of the Sun"; Ryuichi Sakamoto, David Byrne and Cong Su, "The Last Emperor"; Ennio Morricone, "The Untouchables"; John T. Williams, "The Witches of Eastwick."

Original Song: George Fenton and Jonas Gwangwa, "Cry Freedom," "Cry Freedom"; Franke Previte, John DeNicola and Donald Markowitz, "(I've Had) The Time of My Life," "Dirty Dancing"; Albert Hammond and Diane Warren, "Nothing's Gonna Stop Us Now," "Mannequin"; Harold Faltermeyer, Keith Forsey, Bob Seger, "Shakedown," "Beverly Hills Cop II"; Willy DeVille, "Storybook Love," "The Princess Bride."

Animated Short Film: Eunice Macaulay, "George and Rosemary"; Frederic Back, "The Man Who Planted Trees"; Bill Plymton, "Your Face."

Live Action Short Film: Ann Wingate, "Making Waves"; Jonathan Sanger and Jana Sue Memel, "Ray's Male Heterosexual Dance Hall"; Robert A. Katz, "Shoeshine."

Sound: Robert Knuson, Don Digirolamo, John Boyle and Tony Dawe, "Empire of the Sun"; Bill Rowe and Ivan Sharrock, "The Last Emperor"; Les Fresholtz, Dick Alexander, Vern Poole and Bill Nelson, "Lethal Weapon"; Michael J. Kohut, Carlos DeLarios, Aaron Rochin and Robert Wald, "Robocop"; Wayne Artman, Tome Beckert, Tom Dahl and Art Rochester, "The Witches of Eastwick."

Visual Effects: Dennis Muren, William George, Harley Jessup and Kenneth Smith, "Innerspace"; Joel Hynek, Robert M. Greenberg, Richard Greenberg and Stan Winston, "Predator."