Statewide

Democrats

Governor-Lieutenant Governor

Blair Lee III, Steny H. Hover

Walter S. Orinsky, Ronald N. Young

Theodore Venetoulis, Ann Stockett

Harry Hughes, Samuel W. Bogley

Francis (Bill) Burch, Joseph Anastasi

Attorney General

Stephen H. Sachs

Walter G. Finch

Jon F. Osler

Richard D. Byrd

Comptroller

Louis L. Goldstein

Republicans

Governor-Lieutenant GOvernor

Louise Gore, Samuel A. Culotta

J. Glenn Beall Jr., Aris T. Allen

Carlton G. Beall, Francis Porter

Ross Z Pierpont, Raymond J. Krul

Attorney General

Edward L. Blanton Jr.

Warren K. RIch.

Comptroller

Richard L. Andrews

Donald Devine Congress

Democrats

1st District

Joseph D. Quinn

Michael E. Foley

2nd District

Clarence D. Long

Howard S. Gates

3rd District

Barbara A. Milkulski

Morgan L. Amaimo

4th District

Sue F. Ward

Frank B. McClanahan

John Griffin

5th District

Davis J. Tomasin

Gladys N. Spellman

6th District

Goodloe E. Byron

Dan Rupli

7th District

Parren J. Mitchell

Edward J. Makowski

8th District

George W. Benns

Alfred Muller

Michael P. Barnes

Robert J. Roosevelt

Brinton Dillingham

Republicans

1st District

Robert E. Bauman

2nd District

Lawrence L. Mays

[WORD ILLEGIBLE]M. McKnight

4th District

Marjorie S. Holt

5th District

William A. Albaugh

Frederick C. Taylor

Saul J. Harris

6th District

Melvin Perkins

8th District

Newton I. Steers Jr. Assembly

Prince George's County

Democrats

Senate-21st District

Leonard I. Colodny

Arthur Dorman

George A. Leathers Jr

Charles Wood

Sebate-22nd District

Claire R. Bigelow

Thomas C. Neal

John J. Garrity

Frances P. O'Hare

Senate-23rd District

William J. Goodman

Thomas P. O'Reilly

Senate-24th District

Leo Green

Edward T. Conroy

Senate-25th District

Tommie Broadwater

Decatur W. Trotter

Senate-26th District

B.W. Mike Donovan

Senate-27 District

Peter A. Bozick

Senate-28th District

Thomas V. Mike Miller Jr.

House-21st District

William W. Herndon

Kay G. Bienen

William R. Reading

Pauline H. Menes

Andrew O. Mothershead

James A. Forsyth

M. Neals Jacobs

House-22nd District

Thomas J. Mooney

Anthony Cicoria

Mildred Harkness

Richard A. Palumbo

Eleanor A. Cortze

Charles J. Sullivan Jr.

House-23rd District

David Bird

Frank B. Pesci Sr.

Bernard A. Osterman

Robert L. Colgan

Marion M. Hoffman

Earl L. Martin

Robert S. Redding

Perry O. Wilkinson Jr.

Harold J. Magruder

House-24th District

Bruce McIntire

F. Anthony McCarthy

Charles J. Ryan

Gerald F. Devlin

Richard R. Pilski

House-25 District

Evelyn D. Arrington

Fred Price Jr.

Lillian Lewis

Nathaniel Exum

Francis J. Santangelo Sr.

Sylvania W. Woods Jr.

Maria R. Turner

House-26 District

Alexander D. Reid

Paul J. James

Frank J. Broschart

Shirley Mohr

Frank J. Ragione

John J. Williams

Lorraine M. Sheehan

Dennis C. Donaldson

Harry L. Durity

Francis W. White

House-27th District

Frederick Charles Rummage

Frank J. Komenda

Charles S. Blumenthal

Ronald C. Hill

Enid J. Smith

House-28th District

John W. Wolfgang

Joseph F. Vallario Jr.

William R. McCaffrey

Darlene Z. White

Republicans

Senate-21st District

Julia Brown

Senate-23rd District

Richard Anthony Blancato

Joseph A. Aukward

Senate-25th District

Joseph M. Parker

Senate-28th District

Theodore Higier

Ray Velasquez

House-21st District

Christopher T. Connolly

M. Jean Speicher

House-22nd District

David H. Elliott

Virgil L. Bowers

House-23rd District

Ana Bartash

Joseph R. Provencal

House-24th District

Alan K. Virta

Audrey E. Scott

House-26th District

John Simpson

House-27th District

Richard Iannucci

Gloria C. Colbert

House-28th District

Willaim P. Crandall

Ella E. Ennis

James G. Panor

Rodney G. Sisk Montgomery County

Democrats

Senate - 14th District

James Clark Jr.

Monroe Burk

Lawrence L. Warren

Senate - 15th District

Laurence Levitan

Senate - 16th District

Joseph D. Gebhardt

Ann T. Ozer

Senate - 17th District

E. Frank Shore

Senate - 18th District

Margaret C. Schweinhaut

Charles A. Docter

Senate - 19th District

C. Lawrence Wiser

Sidney Kramer

Senate - 20th District

Victor L. Crawford

Frank L. Pichini Jr.

House - 14th District

Josel Chasnoff

Charles V. Kirchman

House - 15th District

Jerry H. Hyatt

Anthony Patrick (Tony) Puca

James M. Metcalf

Judith C. Toth

Jay S. Bernstein

William P. Anderson

House - 16th District

Marilyn Goldwater

John X. Ward

Nancy K. Kopp

House - 17th District

Robert Anthony Jacques

Brian E. Barkley

Charles E. Schmidt

Joseph E. Owens

John W. Tower

Paul McGuckian

James G. Kolb

Jennie M. Forehand

House - 18th District

David L. Scull

Myra B. Rosen

Charles F. Kirkley

Donald B. Robertson

Stephen Hotsko

Patricia R. Sher

House - 19th District

Eugene J. Zander

Lucille Maurer

Helen L. Koss

Be Be Bailey

Idamae Garrott

Dennis Cochran

House - 20th District

Alexander Bolling Bell

Sheila Ellis Hixson

Ida G. Ruben

Melvin Forbes

Diane Kirchenbauer

Stewart Bainum Jr.

Republicans

Senate - 15th District

John Henry Hiser Jr.

George E. Sauer

Senate - 16th District

Howard A. Denis

Senate - 17th District

Albert N. Nunn

Senate - 18th District

Donald H. Dalton

House - 14th District

Linda Wood

John H. Harman

Thomas R. Falcinelli

House - 15th District

Robin Ficker

Thomas S. Fess

Thomas H. Williams

Eduardo Wolle

House - 16th District

Graham B. Weaver

John T. Perrin

Constance A. MOrella

House - 17th District

Eleanore Arn

Luiz Simmons

House - 18th District

Daniel J. Boyle

Lavelle Merritt

Stephen W. Hodgkins

John Dean

Lorenza D. Simmons

House - 19th District

Mary S. Akerley

Herbert Stone Rosenberg

House - 20th District

Quinn Scamahorn Local

Prince George's County

Democrats

County Executive

John Eugene Sellner Sr.

John Lee Ball Jr.

Winfield M. Kelly Jr.

Vincent Goodsell

Council-At-Large

Arthur B. Haynes

Horace J. Hillsman

Harold D. Figard

Sue V. Mills

Wilbert R. Wilson

Francis B. Francois

Sarah Ada Koonce

Wanda C. Brown

David G. Hartlove Jr.

John A. Lally

Deborah Ragland Marshall

Floyd E. Wilson Jr.

Lawrence B. Daniel

Council-District I

Frank P. Casula

Janet C. Prochazka

Council-District II

Parris N. Glendening

Council-District III

Betty G. Burnett

Gerard T. McDonough

Robert O'Connor

Council-District IV

Dorothy Will Thomas

Ann Landry Lombardi

Kathleen M. Barker

Council-District V

William B. Amonett

State's Attorney

Arthur A. Marshall Jr.

Register of Wills

Callie Mae Hetfron

Judge of Orphan's Court

C. Philip Nichols Jr.

Mary T. O'Hare

Steven I. Platt

Clerk of The Circuit Court

Norman L. Pritchett

Sheriff

Donald E. Eisinger

janies V. Aluisi

Lester G. Humphries Jr.

Republicans

County Executive

Dale D. Everett

Lawrence J. Hogan

Martin Aragona

Council-At-Large

Darrell R. Clearwater

Ann Shoch

Melissa L. Martin

John Burcham

Norris Sydnor

Helen Gullett

Council-District I

Thomas Reynolds

Council-District II

John M. Lindsay

Council-District III

Sylvester Vaughns

Council-District IV

Charles L. Elliott

Council-District V.

Janet N. Maus Montgomery County

Democrats

County Executive

Charles W. Gilchrist

Royce Hanson

John L. Menke

Council-At-Large

Thomas N. Hamilton

Mable Granke

Nathan L. Wilansky

Scott Fosler

Sally P. Kanchuger

Rose Crenca

Council-District I

Helen Strang

Neal Potter

Council-District II

Ruth Spector

Council-District III

Alvain Theodore Schneyer

Esther P. Gelman

Council-District IV

W. William Whitacre

Michael L. Gudis

Jane Ann Moore

Council-District V

Elizabeth L. Scull

State's Attorney

Andrew L. Sonner

Daniel J. Cassidy

Sheriff

Ellsworth Bainum Naylor

Bunny Johansen Galladora

John D. Lammers

James A. Young

Ruth K. Vurek

Clerk of the Circuit Court

Howard M. Smith

Register of Willis

Rosalie A. Reilly

Ellen E. Bitely

Republicans

County Executive

Gerald G. Warren

Richmond M. Keeney

Albert Ceccone

Council-At-Large

Taft Holland

Malcolm Lawrence

Bert Cumby

Mirek J. Dabrowski

Council-District I

Jacqueline D. Simon

Council-District II

Robert E. Brennan

Council-District III

Richard L. Bogley

A Chester Flather Jr.

Council-District IV

Vincent A. Butler

Barrie S. Ciliberti

Council-District V

Barbara A. Bailey

Joseph L. Pavlock Sr.

State's Attorney

Kathryn Diggs Williams

Sheriff

Miles R. Daniels