The following candidates recently passed the Maryland Bar examination:

Glenn Eliot Abrams, Greenbelt; John Albert Adams, Baltimore; Harry Robert Adler, Columbia; Reid Grayson Adler, Kensington; Lauren Gordon Alexander, Gaithersburg; Mitchell Ira Alkon, Bethesda; Mary Jeanne Anderson, Timonium; Steven Cochario Anthony, Bethesda; Michael Stewart Archer, New Carrollton; Janice Lynn Atkinson, Damascus.

Robert W. Austin, Columbia; Sharon Darlene Bailey, Upperco; William Raymond Bailey, Crofton; Mary Theresa McDonough Baker, Baltimore; Ann Moylan Balcerzak, Columbia; Maryalane Bands, Baltimore; Mary Theresa Barker, the District; Karen Marie Barry, Gaithersburg; Joseph Elliot Baum, Cockeysville; Deborah Ann Baumgartner, Bethesda.

Joyce Kuhn Becker, Baltimore; Edward James Bedford, Baltimore; Madalyn Johns Belanger, Silver Spring; Corey Miles Belobrow, the District; Michael Ralph Bennett, Silver Spring; Robert Scott Benson, Arlington; Hiram Hank Bernstein, Rockville; Bert Black, Baltimore; Clinton R. Black IV, Baltimore; Wincy Harriet Blick, Baltimore.

Steven Terry Blomberg, Gaithersburg; Robert Joseph Bolger Jr., Baltimore; James Alfred Bonifant, Sandy Spring; Julie Bookstein, Baltimore; David Kenneth Bowersox, Westminster; Albert George Boyce, Baltimore; Brian Vincent Boyden, Bethesda; David Alan Boynton, Rockville; Marilyn June Brasier, the District; Sharon Lee Braverman, Baltimore.

William Hunter Bright III, Baltimore; Scott David Britt, Adelphi; Susanne Brogan, Chestertown; Dandridge William Brooke, Baltimore; Clifton Luculus Brown Jr., Greenbelt; Jeanne Ann Brown, Timonium; Lance Owen Brown, Baltimore; Timothy James Brown, Bethesda; Nathaniel Scott Brunner, Baltimore; Elizabeth Jacobs Buechner, Baltimore.

Cynthia Collins Buescher, Baltimore; Sandra Rose Bullington, Largo; Douglas L. Burgess, McDonogh; Delia Anne Burke, Baltimore; John Kirby Burkhardt, Baltimore; Stephen Brian Butler, Chevy Chase; Kathleen Mary Cahill, Baltimore; Robert Edward Cahill Jr., Baltimore; Maurice Ulman Cahn, Chevy Chase; Edgar Ilan Calin, Ellicott City.

Vincent Candiello, Eldersburg; Steven Matthew Caplan, Baltimore; Douglas Arnold Carrese, Potomac; Shaun Francis Carrick, Springfield; Charles Salvatore Carroccio Jr., Rockville; Herman Lee Carter Jr., Pikesville; Jeanne Brona Carter, Columbia; Linda Cheryl Carter, Millersville; Barry Wayne Casanova, Catonsville; Lynn Kimberly Caudle, Rockville.

Ingeborg G. Chaly, Gaithersburg; Thomas Byron Chapman, Chevy Chase; Joseph Barry Chazen, Baltimore; Susan Maria Cherry, Baltimore; Lee Arnold Christen, Arlington; Mary Florence Willis Clarke, Greenbelt; Veronica Marie Clarke, Columbia; Mary Wintz Coffay, Baltimore; Alan Lee Cohen, Columbia; Kenneth Evan Cohen, Baltimore.

Nancy A. Cohen, Baltimore; Maureen Bunny Cohon, Pikesville; Dennis Blaine Collins, Bethesda; Chris Comuntzis, Olney; Lawrence Emerson Conley, Rockville; Anne Bunja Connor, Towson; Andrew Charles Cooper, Baltimore; Elizabeth Holton Corey, Silver Spring; Peter Andreas Cotorceanu, Baltimore; Elliott Cowan, Baltimore.

Patricia Ann Cox, Huntingtown; Donald Lee Craig, Catonsville; Sondra Harrison Crain, Owings Mills; Jay Heyward Creech, Shady Side; Ernest Albert Crofoot, Baltimore; Jeanne M. Crouse, Ellicott City; John Morris Cunningham, Silver Spring; Miriam Juliette Cutler, Bethesda; Jay Alan Dackman, Baltimore; Wilbur D. Dahlgren, Baltimore.

Lani Loboudger Daniels, College Park; Dimitri George Daskalopoulos, Baltimore; George Franklin David IV, Baltimore; Nancy L. Davis-Loomis, Annapolis; Samuel J. DeBlasis II, Ft. Washington; David Alan Deckelbaum, Arlington; James Henry DeGraffenreidt Jr., Baltimore; Joanne Dekker, Silver Spring; Margaret Louise Demedis, Huntingtown; Brian Charles Denton, Baltimore.

John Savas Deros, Baltimore; Richard Bruce Desser, Baltimore; Ronald Steven Deutsch, Silver Spring; Paul Joseph DiPiazza, Arlington; Nancy Christine Doerr, Baltimore; Diana Dawn Donahue, Lexington Park; Thomas Leo Doran, Charleston, W.Va.; Philip H. Dorsey III, Leonardtown; Teresa Rees Dosek, Crofton; David Charles Douglas, Baltimore.

Robert Stephen Downs, Laurel; Thomas Patrick Downs, Greenbelt; Thomas Patrick Dulany, Westminster; Ann Elizabeth Dunlap, Baltimore; Christopher John Eastridge, Perryville; Bruce Carl Eddy, Silver Spring; Meryl Lea Kahle Eddy, Baltimore; Barry Allen Edelberg, Silver Spring; James Ernest Edwards Jr., Havre de Grace; Lawrence Jay Eisenberg, New York, N.Y.

Howard A. Eisenhardt, Cleveland Heights, Ohio; Lori Joy Eisner, Baltimore; Robert Wyatt Emerson, Baltimore; Richard Rollin Epple Jr., Catonsville; Kathleen Anne Evans, Columbia; Norman R. Evans Jr., the District; Hubert Welsh Farrell, Columbia; Amram Hillel Feldman, the District; Salvatore Fili, Baltimore; Lisa Ann Fillmore, Pikesville.

Michael Earl Fine, Baltimore; Philip Frank Finelli Jr., Bethesda; Michael Jay Finifter, Baltimore; Kurt James Fischer, Ellicott City; Mark Flanigan, Annapolis; Kathleen Marie Flynn, Glen Arm; Sheila Footer, Silver Spring; John Neil Fox Jr., Columbia; Michael Joseph Fradkin, Baltimore; Steven Richard Freeman, Timonium.

Susan Meyers Friedman, the District; Jay Robert Fries, Towson; Hans Froelicher IV, Annapolis; Eleanor Leila Miller Frucci, Silver Spring; Herman Eugene Funk Jr., Cockeysville; Mark Edward Futrovsky, Silver Spring; David Hardt Gamble, Damascus; Clifford John Gannett, Bowie; Johnny Ray Garza, Elkton; Geoffrey Stetson Gavett, Bethesda.

James Allen Gede Jr., Upperco; Rand Lewis Gelber, Gaithersburg; Arthur M. Gelman, Rockville; Jonathan Michael Genn, Chevy Chase; Lois Allene Fenner Giles, Westminster; Jeffrey Gerard Gilmore, Richmond; Karen Janette Gintling, Boulder, Colo.; Anthony J. Girandola, Severna Park; Robert William Glowinski, Silver Spring; Scott Douglas Goetsch, Baltimore.

Barbara Gail Golden, Silver Spring; Linda Arlene Golden, Cumberland; Barry Marc Goldman, Baltimore; Eric Frank Goldman, Baltimore; Judith Rose Goldman, Silver Spring; Gail Ilene Goldner, Baltimore; Idie Regina Goldsmith, Baltimore; Brian Scott Goodman, Baltimore; Lewis Stephen Goodman, Baltimore; Larry Andrew Gordon, Potomac.

Robert Alvin Gordon, Baltimore; Carl William Gore, Cockeysville; William Parkison Gotschall, Falls Church; Sharon Engleberg Gottlieb, Potomac; Christopher Ellis Grant, Owings Mills; Michael Bryan Green, Baltimore; Paul Andrew Green, Gaithersburg; Irving Greenberg, Arlington; Arie David Greenspon, Baltimore; Stephen Bernard Groh, McLean.

Richard Jay Hackerman, Baltimore; Sandra Elaine Hamilton, Cheverly; William Kemper Hammond, Glen Burnie; Karen Marie Hanchett, Baltimore; Michael David Hankin, Baltimore; Paul Joseph Hanley, Towson; Rosemary Harlinski, Baltimore; Ellen Harrison, Annapolis; William Miles Harter Jr., the District; Nina Rivers Hawes, Kingsville.

Arnold Vincent Hawkins, Baltimore; John Taylor Hearn, Baltimore; Christopher John Heffernan, the District; Carmen Dorotea Hernandez, Beltsville; Bruce Martin Herschlag, Manning, S.C.; Lois Ann Katz Hess, Belleville, Ill.; John Christopher Heubeck, Baltimore; William Dean Highcove, Towson; Donna Bernay Hill, Columbia; Ronny Mark Hochberg, Baltimore.

Steven Haber Hofberg, Rockville; Michael Harris Hoffman, Annapolis; Robert Allan Hoffman, Baltimore; Judith Anne Hoggan, Gaithersburg; Rebecca Jean Holtz, Baltimore; Elizabeth Carroll Honeywell, Baltimore; Frederick Hilton Hoover Jr., Hagerstown; Linda Ann Horoschak, Baltimore; Nancy Jane Horrom; Baltimore; Craig Turner Horsman, Berlin.

Edmund Joseph Hosmer, the District; Donald Gregory Howard, Baltimore; Elmer Culbertson Hulen, Potomac; Steven George Hull, Monkton; Susan Claire Hurwitz, Arnold; Edward James Hutchins Jr., Edgewood; Gregory Gerald Injeian, Severna Park; James Vincent Impara, Rockville; Neil David Intrater, Bethesda; Andrew McKeever Irving, Takoma Park.

Dwight David Jackson, Landover; Bruce David Jacobs, the District; Robert Elliot Jacobson, Baltimore; Julie Chapin Janofsky, Baltimore; Catherine Smink Jenkins, Gaithersburg; Jane Jenkins, Brookeville; Jane Louise Jensen, Baltimore; Milton Dale Jernigan II, Lanham; Edward Richard Jeunette Jr., Baltimore; Barbara Cottman Job, Baltimore.

James A. Johnson, Arnold; Ilene A. Kahn, Baltimore; Kevin Bruce Kamenetz, Owings Mills; Sheila Kaplan, the District; Steven David Keller, Baltimore; William Edward Kelly, the District; Liane Catherine King, Kensington; Penelope Sue King, Odenton; Patrick Sean Kirwan, Baltimore; Susan Joy Klein, Baltimore.

William Henry Klumpp Jr., Baltimore; Karen Sue Koenig, Baltimore; Lori Susan Konovitz, the District; Judith Ann Kralec, Phoenix; Joel Aaron Kramer, Pasadena; Mary Morton Kramer, Pasadena; Albert Thomas Krehely Jr., Edgewood; Allan Neil Krinsman, Takoma Park; Lars Bo Kristiansen, Baltimore; Franklin W. Kronenberg, Silver Spring.

Sharon Ann Kroupa, Baltimore; Mary Maddox Krug, Dunkirk; Michael Vincent Kuhn, Annapolis; Janet Rossum Lages, Phoenix; Margery Sullivan LaMar, Annapolis; Patricia McHugh Lambert, Baltimore; Elena Betty Langan, Baltimore; Steven Yale Lasover, Baltimore; Michael Gerard Leahy, Severna Park; Diane Orlick Leasure, Columbia.

Cynthia Louise Leppert, Baltimore; Martin Joel Levine, Kensington; Georgia Lee Lewis, Baltimore; Thomas Stephen Lewis, Columbia; Toni Sue Lifshotz, Owings Mills; Mitchell Ira Linde, Bethesda; Robert Mark Loftin, Baltimore; Valerie Watkins Loftin, Baltimore; William Paul Lopriore Jr., Rockville; Heinrich Joseph Losemann Jr., Butler.

Robert Stephen Lynch, Bel Air; Mark Allen MacDougall, Catonsville; Ann MacNeille, Baltimore; John Thomas Madden Jr., Baltimore; Renee Janet Magnant, Falls Church; Judy Kepner Maistrellis, Annapolis; Pamela Mallas, Baltimore; James E. Malone, Glen Burnie; Paul Joseph Maloney, Chevy Chase; Deborah L. Marcus, Reisterstown.

Laurence Alan Marder, Atlanta, Ga.; Zell Richard Margolis, Baltimore; Victor Peter Markuski Jr., Crofton; John Marshall, Silver Spring; Michael Lawrence Marshall, Baltimore; Patricia Ann Mathias, Baltimore; Bruce Edward Matter, Rockville; James Allen Mayhew, Baltimore; Carroll Louise McCabe, Beltsville; Michael Lee McCampbell, Cockeysville.

Patricia Anne McCauley, Ellicott City; Thomas Jeffrey McCausland, Silver Spring; Thomas Charles McCloud, Bowie; Jeffrey Patrick McEvoy, Baltimore; Robert Alan McFarland, Frederick; Linda Anne McGill, Seabrook; Brian McMenamin, Alexandria; Peter Joseph McNamara, Baltimore; David Michael Meadows, Baltimore; Karen Ann Mehl, Arlington.

Michelle Susan Meier, Agana, Guam; Matthew Peter Mellin, Annapolis; Stephanie Lynn Melnicove, Bethesda; Marc Howard Messing, Baltimore; William Kenneth Meyer, Takoma Park; Jeffrey Lucas Michael, Baltimore; Barbara Louise Miller, Arlington; Jeffrey A. Miller, Baltimore; Marleen Bleich Miller, Baltimore; Joan Soellner Minchew, Ellicott City.

Douglas Bennett Mishkin, the District; Joseph Franklin Mitchell, Hollywood; Shelby Felice Mitchell, Bethesda; Paul Aldo Molinar, Baltimore; Archibald Roger Montgomery IV, Baltimore; Deborah Black Moore, Baltimore; Melissa Maynard Moore, Baltimore; Michael Robert Morrissette, Hollywood; Jerold Alan Moses, Baltimore; Timothy Michael Mulligan, Chevy Chase.

Terry Allen Myers, Hagerstown; John Louis Nantz, the District; Jay Alan Nathanson, Arlington; Julia Christian Neal, Baltimore; Howard Lawrence Nelson, the District; Kurt Allen Nelson, Baltimore; Christopher Wayne Nicholson, Baltimore; Richard Phillip Nockett, Chevy Chase; Harold Douglas Norton, Severna Park; Lynne Loomis Norton, Marriottsville.

Rocco Craig Nunzio, Bethesda; Debbie J. O'Bryan, Baltimore; Kevin Trent Olszewski, Bel Air; James Edward Oltman Jr., Baltimore; Thomas Francis O'Neil III, Baltimore; Michael Joseph O'Neill, Severna Park; John Riggs Orrick Jr., Bethesda; Suzanne Matt O'Shea, the District; Matthew DeWitt Osnos, Greenbelt; Theresa Lynn Osterman, Glenwood.

David Seth Ostrow, Baltimore; Albert David Pailet, Bethesda; Jeffrey Curtis Palkovitz, Baltimore; Donald Eugene Pallett, Annapolis; Lauren Michele Parker, Glen Burnie; Robin Taylor Parsons, Baltimore; Robert Embert Payne, Hyattsville; Richard Brian Pazornik, Baltimore; Bernard Adalbert Penner, Baltimore; Una Maria Perez, Glyndon.

Linda Susan Perlman, Silver Spring; Arthur Glenn Perry Jr., Glen Burnie; Brian Earl Peters, Baltimore; Jerri Ann Peyton, Baltimore; Lynette Michelle Phillips, Baltimore; Robert Wayne Pierce, Bel Air; Sara Clark Pierson, Baltimore; Susan Jean Platt, Baltimore; Bruce Martin Plaxen, Silver Spring; Robert Ronald Poisson, Hyattsville.

Susan Ann Poling, Silver Spring; Joseph Philip Pons Jr., Bel Air; David Maydole Porter, Baltimore; Mark Leslie Potter, Baltimore; Clayton J. Powell Jr., Baltimore; Keith L. Powell, Baltimore; Eileen Elizabeth Powers, Hyattsville; David Harrison Pratt, Mount Airy; Robert Jenkins Proutt, Towson; Nancy Jill Rabin, Gaithersburg.

Jackwelyn Raley-King, Bowie; Franz Richard Rassman, the District; Gerald K. Ray, Baltimore; Harvey Jay Reed, Ruxton; Lawrence F. Regan Jr., Kensington; Ellen Judith Reich, Charleston, W. Va.; Randi Faythe Reichel, Baltimore; Jonathan Steven Resnick, Baltimore; Sharon Lynn Rhodes, Baltimore; Mary Thompson Rice, La Plata.

Alan M. Rifkin, Randallstown; Harry Martin Rifkin, Baltimore; Marie Theresa Riordan, Bethesda; Michael Kaleel Rizk, Rockville; Amy Bernstein Robertson, Greenbelt; Allan T. Robes, Pasadena; Jon Jeffrey Robinson, Glen Burnie; Jeff Wayne Rosen, the District; Mitchell Barry Rosenfeld, Greenbelt; Scott Thomas Rosenman, Baltimore.

David Rosenthal, Rockville; Robert Lloyd Roth, Towson; Saundra C. Rothstein, Owings Mills; Bruce Mark Rubenstein, Baltimore; Mitchell Rubenstein, Potomac; Ronald B. Rubin, the District; Matthew Blair Ruble, Baltimore; Lois Ina Rudo, Baltimore; Mary Foote Rupp, Greenbelt; Peter Rustin, the District.

John Randolph Rutledge, Severna Park; David Charles Ryan, Silver Spring; Edward Michael Ryan, Silver Spring; James Anthony Ryan, Glen Burnie; Thomas James Ryan, Baltimore; Susanne Beth Sable, Gaithersburg; Ruth Salomy-Algazi, Baltimore; William Anthony Saltysiak, Baltimore; Patricia A. Sameth, Baltimore; Sally Samuel, Baltimore.

David Bernard Saslaw, Bladensburg; Janet Alane Savrin, East Meadow, N.Y.; Barry Wayne Sawtelle, Silver Spring; Robert Bacon Scarlett, Towson; Sarah Ruth Vitsick Schabes, Baltimore; Brett Michael Schaffer, Baltimore; Douglas Meyer Scheller, Baltimore; Barbara Sue Schlachman, Baltimore; William Howard Schladt, Chevy Chase; Whitney Lawrence Schmidt, Rumson, N.J.

Paul Josiah Schwab III, Baltimore; Patricia Anne Schwartz, Columbia; Edwin Dante Scorza, Takoma Park; Lisa Stearman Segel, Columbia; Jeffrey H. Seibert, Stevenson; David Seidl, Relay; Stephen Lee Selby, Sykesville; David Samuel Sellman, Baltimore; Elizabeth A. Sensue, Hermine, Pa.; Clifford Jay Shapiro, the District.

Dennis Leon Sharp, Cheverly; Donna Patricia Shearer, Baltimore; Kathryn Kay Shearin, Laurel; Murray Lee Sherman, Baltimore; Deborah Green Shortridge, Reisterstown; Robert Samuel Thomas Shreve, Chestertown; Marilyn Caplan Siegel, Baltimore; Jeffrey Jonathan Silver, Baltimore; William Addison Simmons, Silver Spring; Mary Josephine Simpson, Forestville.

Denise Margaret Noonan Slavin, Columbia; Maxine Isa Sloane, Rockville; Claire Ann Smearman, Cockeysville; Henry Albert Smith III, Baltimore; Judith Ritchey Smith, Baltimore; Michael Patrick Smith, Baltimore; Sharon Deniese Smith, Baltimore; Jeffrey R. Snyder, Randallstown; Sarah Follmer Snyder, Baltimore; Alice Ann Sobel, Baltimore.

Linda J. Soldo, Chevy Chase; Gerald Solomon, Seabrook; Kenneth Franklin Spence III, Baltimore; Nancy S. Spritz, Baltimore; Ronald Mark Spritzer, Baltimore; Mitchell H. Stabbe, the District; Carolyn Starks, Baltimore; Betty Ann Stemley, Baltimore; Douglas Garth Stephenson, Clarksburg; Ruth Camalier Sterling, Leonardtown. Catherine Ann Stevens, Baltimore; Norman Raymond Stone III, Baltimore; Patricia DuVall Storch, Columbia; Audrey Kuh Straight, Takoma Park; Michael Robert Strauss, Bethesda; Joseph Peter Suntum, Baltimore; Peter Alan Susser, Silver Spring; John R. Sutherland, Ellicott City; Kenneth Bruce Tabach, Silver Spring; Bruce Fraser Taub, Baltimore.

Dane Edward Taylor, Cumberland; Andrea Karen Thompson, Baltimore; Dexter MacArthur Thompson Jr., New Castle, Del.; William Stanley Tostanoski, Baltimore; James Grant Touhey Jr., Knoxville, Tenn.; Lois M. Traub, Baltimore; Teresa Gayle Troy, Germantown; Keith Richard Truffer, Baltimore; Raymond Gerard Truitt, Catonsville; William Roger Truitt, Crofton.

Dorothy June Gottfredsen Turi, Greenbelt; John Charles Turi, Greenbelt; Mitchell Albert Tyner, Takoma Park; Steven Goldsborough Tyler, Baltimore; Kathy S. Tyson, Arlington; Jackson Gilbert Upton, Prince Frederick; Eileen Ann Ursic, Baltimore; William van Berg, Rockville; Douglas James Van Hook, Silver Spring; Jacklin Bruner VanMechelen, Baltimore.

Benjamin Vaughan, Rockville; Katherine Anne Veazey, Silver Spring; Paul William Virtue, Ellicott City; Martin Ernest Von Lindenberg, Baltimore; Darlene Ann Vorachek, the District; Jo Anne Wade, Columbia; Leonard Bruce Wade, Salisbury; Mary Susan Waggoner, Baltimore; Harry Martin Walsh, Jr., Easton; James Henry Wannamaker III, Baltimore.

Thomas Joseph John Ward III, Towson; William Walter Ward, Arlington; Rebecca Anne Jackson Warren, Baltimore; Warren Nelson Weaver, Baltimore; Rand David Weinberg, Baltimore; Charles Robert Weiner, Baltimore; Lynn Miller Weiskittel, Baltimore; Mindy Roberta Weiss, Silver Spring; Shirley Harriet Weiss, Potomac; Catherine Elizabeth Wenzing-Frazee, Baltimore.

Stephen Francis White, Baltimore; David Owen Whitman, Baltimore; Susan Rochelle Whitman, Baltimore; Susan Ellis Wild, Takoma Park; Phillip Leo Wise, Highland; Stanley Chester Wisniewski, Columbia; Clinton David Wolcott, the District; Timothy Griffing Wolf, Columbia; Robin Mae Wolman, Baltimore; Charles Robert Wolpoff, Baltimore.

Joyce L. Wright, Columbia; Martha Jayne Wright, Baltimore; Sharon Paulette Wyatt, Baltimore; Drake C. Zaharris, Towson; Rachel Enid Zelkind, Baltimore; David Edward Zerhusen, Silver Spring; Richard Craig Zeskind, Pikesville.