Fifty high school students in this region are among the 1,800 winners nationwide of National Merit $2,000 Scholarships, the National Merit Scholarship Corp. announced.

This year, a total of 5,800 merit scholarships are being awarded. Business-sponsored scholarships were announced April 10. An additional 2,600 college-sponsored scholarships will be announced in May.

The most recent winners here include: Maryland:

Erica W. Wu, Bethesda, Walt Whitman High School, Bethesda.

Jeffrey D. Schulden, Bowie, Queen Anne School, Upper Marlboro.

Cathryn L. Carson, Chevy Chase, National Cathedral School, Washington.

Thoby J. Lawrence, Chevy Chase, Bethesda Chevy Chase High School, Bethesda.

John A. Overdeck, Columbia, Wilde Lake High School, Columbia.

Elizabeth Blanchard, Ellicott City, Howard High School, Ellicott City.

Mark Stamminger, Gaithersburg, Thomas S. Wootton High School, Rockville.

John J. Helmsen, Kensington, Good Counsel High School, Wheaton.

Sharon B. Wilder, Laurel, Eleanor Roosevelt High School, Greenbelt.

Steve K. Chad, Potomac, Winston Churchill High School, Potomac.

Kevin M. Douglas, Potomac, Gonzaga College High School, Washington.

Marla P. Grossman, Potomac, Winston Churchill High School, Potomac.

Jennifer K. Lee, Potomac, Winston Churchill High School, Potomac.

Martin B. Stemmler, Potomac, The German School, Potomac.

Grace Chang, Rockville, Rockville High School, Rockville.

Sanford B. Gruenfeld, Rockville, Rockville High School, Rockville.

Kathryn A. Sargeant, Rockville, Rockville High School, Rockville.

Susan M. Scafidi, Rockville, Rockville High School, Rockville.

John P. Sullivan, Rockville, Thomas S. Wootton High School, Rockville.

Linda C. Ulrich, Rockville, Charles W. Woodward High School, Rockville.

Andrew D. Selee, Silver Spring, Sidwell Friends School, Washington.

Peter S. Shawhan, Silver Spring, Springbrook Senior High School, Silver Spring.

Jae D. Roh, Temple Hills, Oxon Hill Senior High School, Oxon Hill.

Bevan N. Das, Upper Marlboro, Eleanor Roosevelt High School, Greenbelt.

John E. Marler, Upper Marlboro, Oxon Hill Senior High School, Oxon Hill. District

Jeremy C. Bates, Washington, Phillips Exeter Academy, Exeter, N.H.

Brent H. Edwards, Washington, Saint Albans School, Washington. Virginia

Amy V. Argetsinger, Alexandria, St. Agnes School for Girls, Alexandria.

William V. Franks, Alexandria, Thomas Jefferson High School, Alexandria.

Ronald E. Hohauser, Alexandria, Thomas Jefferson High School, Alexandria.

James E. Rosenfeld, Alexandria, West Potomac High School, Alexandria.

Michael E. Rosenfeld, Alexandria, West Potomac High School, Alexandria.

Kenneth C. Chern, Annandale, W. T. Woodson High School, Fairfax.

Nathaniel T. Connally, Arlington, Yorktown High School, Arlington.

Eric J. Gaaserud, Arlington, Washington Lee High School, Arlington.

Jeremy D. Mayer, Arlington, Washington Lee High School, Arlington.

Elisabeth Stambaugh, Arlington, Washington Lee High School, Arlington.

Oscar Y. Wu, Burke, Robert E. Lee High School, Springfield.

Eugene P. Kennedy, Fairfax, Fairfax High School, Fairfax.

John C. Moghtader, Falls Church, St. Stephen Episcopal School, Alexandria.

Nicole Sanderson, Falls Church, Congressional School, Falls Church.

Mark D. Holtz, Great Falls, Langley High School, McLean.

Jonathan P. Weiss, Great Falls, Landon School, Bethesda.

Angela M. DiPietro, McLean, McLean High School, McLean.

Meredith R. Golomb, McLean, Madeira School, Greenway.

David A. Martin, Reston, St. Anselms Abbey School, Washington.

Matthews G. Rightmire, Reston, Herndon High School, Herndon.

Raymond P. LeBeau, Sterling, Broad Run High School, Ashburn.

Keith D. Kessler, Vienna, James Madison High School, Vienna.

William F. Seng, Vienna, St. Anselms Abbey School, Washington.