STATEWIDE

GOVERNOR/LT. GOVERNOR

Democrat

Frederick M. Griisser Jr. (Gov.)

Sanford M. Abrams (Lt. Gov.)

William Donald Schaefer (Gov.)

Melvin A. Steinberg (Lt. Gov.)

Republican

Ross Z. Pierpont (Gov.)

Lloyd W. Reynolds (Lt. Gov.)

William S. Shepard (Gov.)

Lois B. Shepard (Lt. Gov.)

COMPTROLLER

Democrat

Kenneth N. Frederick

Louis L. Goldstein

Republican

Larry M. Epstein

Marshall W. Jones Jr.

ATTORNEY GENERAL

Democrat

J. Joseph Curran Jr.

Republican

Edward L. Blanton Jr.

Daniel J. Hurson

HOUSE OF REPRESENTATIVES

3rd DISTRICT (1 seat)

Democrat

Benjamin L. Cardin

Martin Glaser

Republican

Harwood Nichols

Fredric M. Parker

4th DISTRICT (1 seat)

Democrat

Jack A. Blum

John W. Dotterweich

Thomas McMillen

Republican

Bradlyn McClanahan

Robert P. Duckworth

Michael D. Hathaway

6th DISTRICT (1 seat)

Democrat

Anthony Patrick Puca

Beverly B. Byron

Republican

Christopher P. Fiotes Jr.

Kenneth Warren Halsey

Frank K. Nethken

STATE SENATE

4th DISTRICT (1 seat)

Democrat

Charles H. Smelser

13th DISTRICT (1 seat)

Democrat

Michael McGonnigal

Thomas M. Yeager

Republican

Guy L. Harriman

14th DISTRICT (1 seat)

Democrat

Edward J. Kasemeyer

Republican

Christopher J. McCabe

STATE HOUSE OF DELEGATES

4B SUBDISTRICT (1 seat)

Democrat

William D. Henley Sr.

Republican

Donald B. Elliott

13A SUBDISTRICT (1 seat)

Democrat

Virginia M. Thomas

13B SUBDISTRICT (2 seats)

Democrat

William C. Bevan

Robert J. DiPietro

Republican

Arthur Reynolds

Martin G. Madden

John S. Morgan

14B SUBDISTRICT (2 seats)

Democrat

Lloyd G. Knowles

James B. Kraft

Republican

Robert L. Flanagan

Robert H. Kittleman

COUNTY EXECUTIVE

(1 seat)

Democrat

Elizabeth Bobo

Thomas H. Hartman

Republican

Charles I. Ecker

Gilbert E. South

COUNTY COUNCIL

DISTRICT 1 (1 seat)

Democrat

Shane Pendergrass

William C. Smith

Republican

Dennis R. Schrader

DISTRICT 2 (1 seat)

Democrat

Angela Beltram

Republican

Darrel Drown

DISTRICT 3 (1 seat)

Democrat

C. Vernon Gray

DISTRICT 4 (1 seat)

Democrat

Paul R. Farragut

DISTRICT 5 (1 seat)

Democrat

D. Susan Scheidt

Republican

Charles C. Feaga

John W. Taylor

COURTS & CRIMINAL JUSTICE

CIRCUIT COURT JUDGE

5th DISTRICT (1 seat)

JoAnn C. Woodson Branche (both parties)

James B. Dudley (both parties)

ORPHANS' COURT JUDGE

(3 seats)

Democrat

Rosemary M. Ford

C. Howard Strahler Jr.

Frank S. Turner

Republican

Edward S. Armanas

Charles M. Coles Jr.

Ronald L. Ledford

Catherine Walters

CIRCUIT COURT CLERK (1 seat)

Democrat

C. Merritt Pumphrey

Republican

Margaret D. Rappaport

REGISTER OF WILLS (1 seat)

Democrat

Kay K. Hartleb

STATE'S ATTORNEY (1 seat)

Democrat

William R. Hymes

Republican

Joseph Fleischmann

Richard J. Kinlein

SHERIFF (1 seat)

Democrat

Michael A. Chiuchiolo

George W. Cunningham

Allen W. Kohler

Herbert L. Stonesifer

Republican

Richmond Laney

BOARD OF EDUCATION

(1 seat)

NONPARTISAN

Neil L. Brierley

Susan J. Cook

Sandra H. French

David Rakes

Leanna M. Barnes Webster