STATEWIDEGOVERNOR/LT. GOVERNOR

Democrat William Donald Schaefer (Gov.) Melvin A. Steinberg (Lt. Gov.)

Republican William S. Shepard (Gov.) Lois B. Shepard (Lt. Gov.) COMPTROLLER

Democrat Louis L. Goldstein

Republican Larry M. Epstein ATTORNEY GENERAL

Democrat J. Joseph Curran Jr.

Republican Edward L. Blanton Jr. HOUSE OF REPRESENTATIVES

4th DISTRICT (1 seat)

Democrat Thomas McMillen

Republican Robert P. Duckworth

5th DISTRICT (1 seat)

Democrat Steny H. Hoyer

Republican Lee F. Breuer STATE SENATE

13th DISTRICT (1 seat)

Democrat Thomas M. Yeager

Republican Guy L. Harriman

21st DISTRICT (1 seat)

Democrat Arthur Dorman

Republican Abdullah Salim

22nd DISTRICT (1 seat)

Democrat Thomas Patrick O'Reilly

Republican Jack R. Jones

23rd DISTRICT (1 seat)

Democrat Leo E. Green

Republican R. Nicholas Palarino

24th DISTRICT (1 seat)

Democrat Decatur W. Trotter

25th DISTRICT (1 seat)

Democrat Albert R. Wynn

26th DISTRICT (1 seat)

Democrat Gloria Lawlah

27th DISTRICT (1 seat)

Democrat Thomas V. Mike Miller Jr.

Republican John Eugene Sellner STATE HOUSE OF DELEGATES

13B SUBDISTRICT (2 seats)

Democrat William C. Bevan Robert J. DiPietro

Republican Martin G. Madden John S. Morgan

21st DISTRICT (3 seats)

Democrat Timothy F. Maloney Pauline H. Menes James C. Rosapepe

Republican Debra DiCamillo Margaret Jahn Charles D. Randall

22nd DISTRICT (3 seats)

Democrat Anne Healey Richard A. Palumbo Paul G. Pinsky

Republican Gerard F. Kiernan Bruce Gordon Pope Mary E. Rand

23rd DISTRICT (3 seats)

Democrat Mary A. Conroy Joan Breslin Pitkin Charles J. Ryan

Republican Roger D. Chamberlain Robert S. Sanders James William Thompson

24th DISTRICT (3 seats)

Democrat Joanne C. Benson Nathaniel Exum Sylvania W. Woods Jr.

Republican Edward J. Turner

25th DISTRICT (3 seats)

Democrat Michael Arrington Ulysses Currie Beatrice Tignor

Republican David S. Bernstein Katharine Garnett

26th DISTRICT (3 seats)

Democrat Rosa Lee Blumenthal Christine Miller Jones David M. Valderrama

Republican Claude W. Roxborough

27th DISTRICT (3 seats)

Democrat Gary R. Alexander James E. Proctor Jr. Joseph F. Vallario Jr.

Republican Ronald R. Austin John Mitchell Brown David A. Tibbetts COUNTY EXECUTIVE

(1 seat)

Democrat Parris N. Glendening

Republican Charles W. Sherren Jr. COUNTY COUNCIL

1st DISTRICT (1 seat)

Democrat Frank P. Casula

Republican James Douglas

2nd DISTRICT (1 seat)

Democrat Anthony Cicoria

Republican J. Lee Ball Jr.

3rd DISTRICT (1 seat)

Democrat Anne MacKinnon

Republican Larry Ronald Goff Sr.

4th DISTRICT (1 seat)

Democrat Richard J. Castaldi

Republican Theodore Henderson

5th DISTRICT (1 seat)

Democrat James C. Fletcher Jr.

6th DISTRICT (1 seat)

Democrat Jo Ann T. Bell

Republican James E. House

7th DISTRICT (1 seat)

Democrat Hilda R. Pemberton

8th DISTRICT (1 seat)

Democrat Sue V. Mills

Republican Roy L. Chambers

9th DISTRICT (1 seat)

Democrat Robert Isom F. Kirwan Wineland

Republican Karen J. Crownover COURTS & CRIMINAL JUSTICE

CIRCUIT COURT JUDGE

7th DISTRICT (1 seat) James Patrick Salmon (filed with both parties)

JUDGE OF ORPHANS' COURT

(3 seats)

Democrat Angelo I. Castelli Albert W. Northrop Lucy B. Warr

Republican Richmond Davis Thomas M. Havron

CIRCUIT COURT CLERK (1 seat)

Democrat Vivian Jenkins

Republican Christine Davis

REGISTER OF WILLS (1 seat)

Democrat Callie Mae Heffron

Republican Everett L. Edmond

STATE'S ATTORNEY (1 seat)

Democrat Alexander Williams Jr.

Republican Arthur A. Bud Marshall

SHERIFF (1 seat)

Democrat James V. Aluisi

Republican Alec Edmund Pueschel BOARD OF EDUCATION

NONPARTISAN

2nd DISTRICT (1 seat) Suzanne M. Plogman

5th DISTRICT (1 seat) Kenneth E. Johnson Verna Teasdale

8th DISTRICT (1 seat) James M. Davis Frederick Hutchinson