STATEWIDE

GOVERNOR/LT. GOVERNOR

Democrat William Donald Schaefer (Gov.) Melvin A. Steinberg (Lt. Gov.)

Republican William S. Shepard (Gov.) Lois B. Shepard (Lt. Gov.)

COMPTROLLER

Democrat Louis L. Goldstein

Republican Larry M. Epstein

ATTORNEY GENERAL

Democrat J. Joseph Curran Jr.

Republican Edward L. Blanton Jr. HOUSE OF REPRESENTATIVES

4th DISTRICT (1 seat)

Democrat Thomas McMillen

Republican Robert P. Duckworth STATE SENATE

29th DISTRICT (1 seat)

Democrat Bernie Fowler

Republican Denzil L. Pritchard

30th DISTRICT (1 seat)

Democrat Gerald William Winegrad

Republican Charles Thomann

31st DISTRICT (1 seat)

Democrat Philip C. Jimeno

Republican John Leopold

32nd DISTRICT (1 seat)

Democrat Michael J. Wagner

33rd DISTRICT (1 seat)

Republican John A. Cade STATE HOUSE OF DELEGATES

29A SUBDISTRICT (1 seat)

Democrat George W. Owings III

Republican Edward B. Finch

Independent William Johnston

30th DISTRICT (3 seats)

Democrat John C. Astle Michael E. Busch Edith Segree

Republican Aris Allen Phillip Bissett

31st DISTRICT (3 seats)

Democrat Joan Cadden W. Ray Huff Charles Kolodziejski

Republican Douglas Arnold Evelyn O. Kampmeyer James J. Riley

32nd DISTRICT (3 seats)

Democrat Tyras S. Athey Patrick C. Scannello Victor A. Sulin

33rd DISTRICT (3 seats)

Democrat Sabine N. Bosma Bill Burlison Marsha G. Perry

Republican Edwin E. Edel John G. Gary Elizabeth S. Smith COUNTY EXECUTIVE

(1 seat)

Democrat Theodore Sophocleus

Republican Robert R. Neall COUNTY COUNCIL

1st DISTRICT (1 seat)

Democrat George F. Bachman

Republican Gerald P. Starr

2nd DISTRICT (1 seat)

Democrat Edward Middlebrooks

Republican Ernest C. Michaelson

3rd DISTRICT (1 seat)

Democrat Edward C. Ahern

Republican Carl G. Holland

4th DISTRICT (1 seat)

Democrat David G. Boschert

5th DISTRICT (1 seat)

Democrat Linda Gilligan

Republican Diane R. Evans

6th DISTRICT (1 seat)

Democrat Maureen Lamb

Republican Glenwood Gibbs

7th DISTRICT (1 seat)

Democrat Virginia P. Clagett

Republican John J. Klocko III COURTS & CRIMINAL JUSTICE

CIRCUIT COURT JUDGE

5th CIRCUIT (2 seats) Warren B. Duckett Jr. (filed with both parties) Lawrence H. Rushworth (both parties)

ORPHANS' COURT JUDGE

(3 seats)

Democrat Judith Duckett Marie Angel Durner Janet S. Owens

Republican Joseph A. Johnson Albert M. Johnston Edward F. Taylor

CIRCUIT COURT CLERK (1 seat)

Democrat H. Erle Schafer

Republican Mary M. Rose

REGISTER OF WILLS (1 seat)

Democrat Patricia M. LoCascio

Republican George M. Nutwell Jr.

STATE'S ATTORNEY (1 seat)

Democrat Frank R. Weathersbee

Republican Timothy D. Murnane

SHERIFF (1 seat)

Democrat William R. Huggins

Republican Robert G. Pepersack