IN LAST WEEK'S STORY ABOUT THE MONTGOMERY COUNTY SWIM LEAGUE'S 25TH COACHES INVITATIONAL LONG COURSE MEET, JORDAN ZARIN OF DIVISION E MANOR WOODS WAS MISTAKENLY REFERRED TO AS JORDAN ZAIN.

Sean Stewart and Jordan Zain each broke two records at the Montgomery County Swim League's 25th Coaches Invitational Long Course Meet July 13 at the Rockville Municipal Swim Center.

Stewart, 8, competes for New Mark Commons in Division M. He swam the 50-meter backstroke in 39.82 seconds and the 50 butterfly in 38.89. Zain, who swims for Division E Manor Woods, won the 11-12 girls 100 backstroke in 1:10.90 and the 100 butterfly in 1:10.17.

"Jordan has always been a talented swimmer, but she's really matured in the last few years," said Manor Woods Coach Sara Spindel. "Her mechanics are excellent. She has great turnover in the water and she pulls water very well. . . . I love to watch her butterfly because she has such a beautiful stroke."

Other two-time winners included Flower Valley's Joey Mechak, North Creek's Jonathan Pool, Country Glen's Chris Dufek, Norbeck Hills' Mark Liscinsky and Tanterra's Melissa Bartlett.

Mechak, 12, swam won the 100 freestyle in 1:02.49 and the 200 individual medley in 2:37.24. Pool, 10, clocked a 41.15 in the 50 breaststroke and a 36.18 in the 50 butterfly. Dufek, 14, won the 100 backstroke in 1:06.49 and the 200 individual medley in 2:22.77.

Liscinsky, who broke Olympic gold medalist Mike Barrowman's league record in the 100 individual medley last week, swam a 2:11.62 in the 15-18 200 backstroke and a 2:13.15 in the 200 individual medley. Bartlett, 18, clocked a 2:08.34 in the 200 freestyle and a 2:25.13 in the 200 individual medley.

The closest race of the day was the 15-18 boys 100 butterfly, where River Falls' Chris Gibson and Carderock Springs' Juan Pablo Valdivieso tied for first in 59.40 seconds. North Creek's Daniel Merrill was third at 59.62. He was followed by Damascus' Nick Frye (1:00.44), Quail Valley's Joe Kaminsky (1:00.47), Darnestown's Gordon Hazzard (1:01.99), Garrett Park's Craig Readler (1:02.34) and Damascus' Kenny Shelhorse (1:02.97).

Another tight race was the 13-14 girls 100 butterfly. Jennifer Rowan of River Falls won in 1:09.78. She was followed by Ashton's Roxanne Richardson (1:09.84), Olney Mill's Amanda Burke (1:09.90) and Tanterra's Dana West (1:10.80).

Sara Conner of Ashton edged Emily Renolds of Hillandale by 0.02 seconds in the 8-and-under girls 50 breaststroke; Poolesville's Mark Fales beat Daleview's Frankie Poulos by 0.11 seconds in the 8-and-under boys 50 breaststroke; and East Gate's Matilda Carrett topped Rockville's Sara Dragacevac by 0.22 seconds in the 8-and-under girls 50 freestyle.

25th Coaches Invitational Long Course Meet

July 13

BOYS

Freestyle: 8-and-under: Greg Pfister (DA) 36.48, D. Mackenzie (NWB), M. Deshayes (MC), H. Horwitz-Tollefson (GP), T. Santoli (PW), H. Kahwaty (FV), P. Durbin (C), J. Sentz (NG); 9-10: Eric Bernstein (WTL) 1:12.44, H. Middel (CG), M. Preston (NCC), S. Moreland (DT), J. Knecht (C), S. Weinstein (DT), Y. Yang (RV), S. Prager (RF); 11-12: Joey Mechak (FV) 1:02.49, C. Foley (WL), D. Mengering (OG), C. Pool (NO), A. Peacemaker (HA), A. Coe (C), W. Fitzgerald (B), C. Scott (WTL); 13-14: Ryan McCabe (WHI) 57.33, J. Blanken (CA), G. Deshayes (MC), A. Mendelsohn (TH), P. Gibson (RF), C. Tappis (TA), D. Feliciano (KM), P. Andrews (GP); 15-18: M. Raab (TW) 1:58.66, J. Valdivieso (CS), H. Ras (CB), R. White (K).

Backstroke: 8-and-under: Sean Stewart (NMC) 39.82, G. Pfister (DA), B. Fox (HA), V. Wang (UC), T. Santoli (PW), M. Jolly (AH), C. Anderson (NWB), P. Durbin (C); 9-10: Matthew Preston (NCC) 39.68, B. Mechak (FV), J. Rubin (PO); 11-12: Art Leontiev (UC) 1:14.07, C. Foley (WL), M. Preston (NCC), B. Gordon (MS), B. Wolz (DA), J. Hafkin (PW), A. Coe (C), A. Weigert (RF); 13-14: Chris Dufek (CG) 1:06.49, I. Mackinnon (D), J. Blanken (CA), R. Olympia (W), T. Redmond (OG), J. Aizkalns (DT), K. Mukri (AH), B. Drumheller (PO); 15-18: Mark Liscinsky (NH) 2:11.62, C. Gibson (RF), K. Shelhorse (DA), H. Ras (CB), W. Djinis (TH), D. Peck (QO), K. Johnson (FV), J. Zarate (UC).

Breaststroke: 8-and-under: Mark Fales (PL) 50.49, F. Poulos (D), J. Cunningham (UC), C. Anderson (NWB), D. Urubshurow (RC), S. Rosenberg (H), B. Haase (FV), H. Horwitz-Tollefson (GP); 9-10: Jonathan Pool (NO) 41.15, S. Prager (RF), H. Miller (MS), C. Brown (LB), P. Linnehan (WHI), R. Horwitz-Tollefson (GP), J. Frampus (RC), T. Eckels (FV); 11-12: Matt Carper (BE) 1:24.01, M. Maher (NCC), A. Middel (CG), J. Prager (RF), W. Fitzgerald (B), J. Wyche (OG), S. Duplinsky (C), J. Eskow (FV); 13-14: R. Hurley (RF) 1:13.84, D. McGivern (TF), B. McAteer (OM), J. Norton (LF); 15-18: Ethan Bassett (PO) 2:28.11, D. Velez (QO), R. Spoon (RF), J. Ward (TH), G. Konopka (WG), D. Miller (KM), M. Hoffman (WL), R. White (K).

Butterfly: 8-and-under: Sean Stewart (NMC) 38.89, D. Mackenzie (NWB), B. Fox (HA), M. Deshayes (MC), V. Wang (UC), F. Poulos (D), T. Peng (CA); 9-10: Jonathan Pool (NO) 36.18, B. Mechak (FV), J. Rubin (PO), S. Moreland (DT), E. Bernstein (WTL), J. Knecht (C), P. Conlon (NO), M. Bresler (SB); 11-12: Christophe Pool (NO) 1:11.40, L. Wang (NWB), D. Mengering (OG), N. Raithel (GP), I. Wandner (PA), M. Preston (NCC), T. Wilmot (DA), J. Cross (SB); 13-14: Pat Gibson (RF) 1:04.56, S. Murray (A), I. Mackinnon (D), G. Deshayes (MC), R. Dewhurst (WTL), C. Tappis (TA), A. Mendelsohn (TH), E. Prager (RF); 15-18: Juan Pablo Valdivieso (CS) 59.40, Chris Gibson (RF) 59.40, D. Merrill (NO), N. Frye (DA), J. Kaminsky (QV), G. Hazzard (DT), C. Readler (GP), K. Shelhorse (DA).

Individual Medley: 12-and-under: Joey Mechak (FV) 2:37.24, L. Wang (NWB), A. Leontiev (UC), M. Maher (NCC), A. Peacemaker (HA), M. Carper (BE), S. Hinz (TB), T. Wilmot (DA); 13-14: Chris Dufek (CG) 2:22.77, S. Murray (A), D. McGivern (TF), B. McAteer (OM), R. Hurley (RF), R. McCabe (WHI), R. Dewhurst (WTL), D. Mitchell (C); 15-18: Mark Liscinsky (NH) 2:13.15, Ethan Bassett (PO), D. Velez (QO), C. Readler (GP), J. Ward (TH), D. Merrill (NO), B. Reed (HA), N. Frye (DA).

GIRLS

Freestyle: 8-and-under: Matilda Carret (EG) 39.07, S. Dragacevac (RV), S. Krehbiel (HA), J. Popik (WW), A. Beck (RF), M. Garfield (MC), K. Vetrano (WL), L. Hurwitz (FM); 9-10: Nilasha Ghosh (FH) 1:09.69, K. Harvey (RV), O. Ribbe (DT), M. Ribar (DA), K. Nelson (WTL), S. Cohn (WL), C. Gibson (RF), K. Schickler (UC); 11-12: Emily Karel (OG) 1:04.28, T. Edwards (NWB), E. Kemp (RF), C. Bowman (WHI), L. Richardson (QO), K. Hudock (TA), J. Chasler (FV), A. Gesumaria (G); 13-14: Roxanne Richardson (A) 1:02.60, R. Tolbert (WG), S. Cromarty (FV), S. Carman (K), C. Haverkos (FV), A. Fraser (MC), M. Olivos (RV), J. Papa (NO); 15-18: Melissa Bartlett (TA) 2:08.34, R. Burke (OM), H. Wittsack (DA), A. Kemezys (SG), A. Lincoln (G), D. Prangley (TA), K. McCarthy (CG), H. Phelps (UC).

Backstroke: 8-and-under: Sara Dragacevac (RV) 46.79, J. Klatzkin (SB), J. Migliorini (DT), C. Drumheller (PO), K. Kyle (DA), K. Collins (FR), A. Underwood (RS), A. Gibeily (KM); 9-10: Morgan Ribar (DA) 39.01, C. Gemunder (TH), D. Urubshurow (RC), K. Nelson (WTL), S. Lee (RV), S. Cohn (WL), K. Harvey (RV), E. Morgan (EG); 11-12: Jordan Zarin (MW) 1:10.90, E. Kemp (RF), L. Eull (CG), B. Roberts (PV), J. O'Brien (DA), S. Lundblad (LF), J. Lightner (FH), A. Graber (LB); 13-14: Marrisa Martin (QO) 1:10.51, R. Parker (OM), J. Rowan (RF), D. West (TA), A. Ludema (SB), H. Wittsack (DA), C. Haverkos (FV), M. Duplinsky (C); 15-18: Lauren Smith (KM) 2:31.74, H. North (PO), K. Magnanelli (DA), J. Vukmanic (TA), K. Tielking (DA), L. Gaiser (C), A. Letterman (DA), E. Draper (KM).

Breaststroke: 8-and-under: Sara Conner (A) 51.36, E. Renolds (H), E. Stout (TA), M. Garfield (MC), A. Mikkelsen (MW), K. Cheeseman (OM), A. Namath (DT), M. Carret (EG); 9-10: Susan Kim (NMC) 42.90, N. Ghosh (FH), K. Ruben (UC), C. Haase (FV), S. Sokolove (BE), D. Smith (RF), K. Schickler (UC), K. Burnett (PL); 11-12: Sarah Lincoln (G) 1:21.28, D. Scibek (RV), H. Madej (NG), M. Smith (KM), A. Klich (PA), E. Schraibman (PW), S. Hino (PO), K. Le (NG); 13-14: Ashley Petak (QO) 1:19.08, M. Hinkle (DA), S. Ruscher (DA), R. Tolbert (WG), M. Heinecke (CS), T. Hudock (TA), M. Windrow (FV), M. Olivos (RV); 15-18: Katie Brown (FV) 2:46.53, S. Littlefield (DA), A. Lincoln (G), J. Cauley (K), J. Scherer (NG), E. Kemp (RF), D. Birx-Raybuck (EG), A. Cameron (D).

Butterfly: 8-and-under: Shannon Krehbiel (HA) 44.64, J. Klatzkin (SB), C. Drumheller (PO), J. Migliorini (DT), C. Ferraro (MM), M. Snail (NWB), K. Kyle (DA), A. Namath (DT); 9-10: Emily Kelly (WL) 36.54, C. Gibson (RF), C. Gemunder (TH), N. Laporte (MO), M. Lanning (TF), R. Glasser (CA), H. Durosko (QO), O. Ribbe (DT); 11-12: Jordan Zarin (MW) 1:10.17, T. Edwards (NWB), K. Hudock (TA), M. Borchardt (WG), B. Richardson (A), J. Kaminsky (QV), C. Law (SL), L. Richardson (QO); 13-14: Jennifer Rowan (RF) 1:09.78, R. Richardson (A), A. Burke (OM), D. West (TA), A. Pool (NO), J. Guest (RC), A. Fraser (MC), J. Papa (NO); 15-18: Molly Freedman (WM) 1:04.96, K. Tielking (DA), H. Wittsack (DA), J. Vukmanic (TA), V. Rai (PL), A. Letterman (DA), H. Phelps (UC), L. Wolf (NMC).

Individual Medley: 12-and-under: Debbie Scibek (RV) 2:41.69, J. O'Brien (DA), B. Richardson (A), S. Lincoln (G), C. Bowman (WHI), A. Klich (PA), H. Madej (NG), S. Lundblad (LF); 13-14: Amanda Burke (OM) 2:30.50, M. Martin (QO), M. Hinkle (DA), L. Zhao (OG), A. Pool (NO), A. Petak (QO), H. Wittsack (DA), M. Heinecke (CS); 15-18: Melissa Bartlett (TA) 2:25.13, M. Freedman (WM), K. Brown (FV), R. Burke (OM), M. Donelan (D), L. Smith (KM), E. Kemp (RF), K. McCarthy (CG).

CAPTION: Chris Dufek of Country Glen won the 13-14 boys 100-meter backstroke and 200-meter individual medley at the Montgomery County Swim League's 25th Coaches Invitational Long Course Meet.