Cross-Country Stafford High School's boys cross-country team finished second and Hylton's girls finished third at the Albemarle Invitational Saturday in Charlottesville.

Stafford's boys team, which placed all seven of its runners in the top 50, was led by Shane Grizzle, who finished eighth with a time of 17 minutes 23 seconds. Potomac's Jason Lewis (16:55) and Jamaal Saunders (17:02) finished second and third, respectively, as the Panthers boys finished fifth as a team.

Woodbridge's Mike Lyng (7th, 17:18) and Gar-Field's Mike Barnette (9th, 17:25) also posted top 10 finishes.

In the girls race, Gar-Field's Dionne Evans finished second overall with a time of 19:47. Hylton's Richelle Plotz (4th, 19:59) was the only other area girl in the top 10.

Louisa County's girls won the team competition and the school had both individual winners--Charrisa George (19:41) and Daniel Kane (16:39). James Wood won the boys team competition.

RESULTS

BOYS

Team

1, James Wood 117; 2, Stafford 123; 3, Sherando 126; 4, Louisa 154; 5, Potomac 184; 6, Albemarle 218; 7, Hylton 225; 8, Rockbridge 230; 9, Woodbridge 233; 10, Christiansburg 233.

14, North Stafford 372; 15, Gar-Field 374; 17, Stonewall Jackson 462; 19, Osbourn 513; 24, Colonial Forge 667.

Individual

1, Kane, Louisa, 16:39; 2, Lewis, Potomac, 16:55; 3, Saunders, Potomac, 17:02; 4, Hoy, Fork Union, 17:02; 5, Deschon, James Wood, 17:08; 6, Bush, Blacksburg, 17:16; 7, Lyng, Woodbridge, 17:18; 8, Grizzle, Stafford, 17:23; 9, Barnette, Gar-Field, 17:25; 10, Fullmer, Sherando, 17:26.

13, Uribe, Potomac, 17:31; 14, Wilson, Hylton, 17:34; 15, Whitford, Stafford, 17:35; 18, Poullath, Stonewall Jackson, 17:39; 22, Blose, Stafford, 17:52; 23, Tramel, Hylton, 17:55; 26, Carnicom, North Stafford, 18:00; 31, Grotheer, Woodbridge, 18:04; 33, Brown, Hylton, 18:09; 35, Bennett, Stafford, 18:11.

GIRLS

Team

1, Louisa 70; 2, Western Albemarle 77; 3, Hylton 113; 4, Jefferson Forest 198; 5, Culpeper 215; 6, Sherando 216; 7, Rockbridge 241; 8, Woodbridge 254; 9, Albemarle 257; 10, Christiansburg 273.

14, Osbourn 361; 15, Gar-Field 368; 20, North Stafford 417; 21, Colonial Forge 458.

Individual

1, George, Louisa, 19:41; 2, Evans, Gar-Field, 19:47; 3, Wilborne, Western Albemarle, 19:50; 4, Plotz, Hylton, 19:59; 5, Wilson, Louisa, 20:10; 6, Moje, Western Albemarle, 20:18; 7, Saunders, Jefferson Forest, 20:22; 8, Davis, Louisa, 20:23; 9, Rutowski, Culpeper, 20:35; 10, Johnson, Western Albemarle, 20:45.

13, Shiring, North Stafford, 20:58; 18, Ambrose, Hylton, 21:20; 22, McCree, Osbourn, 21:33; 26, Golden, Hylton, 21:40; 29, Elk, Hylton, 21:50; 32, Cleary, Woodbridge, 21:57; 33, Fowler, Woodbridge, 22:02.