Brentsville's boys and girls cross-country teams took top honors at Wednesday's Region B meet in Charlottesville and will try to defend their Virginia A state titles next week.

The Tigers' boys, running without defending Virginia A champion David Aleman, got top 10 finishes from John Hinkle (4th, 18 minutes 4 seconds) and Ben Bear (8th, 18:31) en route to a four-point victory over Clarke County (58-62).

Connor Eggleston (14th, 18:38), Matt Truschel (17th, 18:48) and Jimmy Ruie (25th, 19:04) also scored points for the Tigers.

Brentsville Coach Rob Dulin was disappointed with his teams' performances at last week's Bull Run District meet, especially with the boys, so he was thrilled to see both teams win.

"Ben Bear and Connor Eggleston had great comeback performances," Dulin said of the pair, who had been sidelined by injuries until last week's district meet. "Those guys have been out all season, and this was one of their first races. Since David Aleman wasn't able to run, our lower number guys really came through for us, too."

Aleman, who missed Wednesday's meet with a sprained knee, expects to return for the state meet Nov. 13 at Great Meadows.

For the girls, 14-point winners over Stonewall Jackson-Mount Jackson (52-66), Callie Cribley (4th, 21:35), Heather Waters (7th, 22:07) and Lindsay Held (9th, 22:44) finished in the top 10. Cribley was the state runner-up a year ago.

Kathleen Sullivan (16th, 23:06) and Audra Heriges (18th, 23:35) rounded out the top five for the Brentsville girls.

Woodbridge Boys Second Woodbridge's boys, who finished second to Potomac a week ago at the Cardinal District championships, placed three runners in the top 11 to finish second at Thursday's Northwestern Region meet in Charlottesville, well ahead of the sixth-place Panthers.

Derek Grotheer (5th, 16:59), Mike Lyng (7th, 17:02) and Casey Frazier (11th, 17:09) led the Vikings, whose 87 points trailed only Cave Spring's 77.

Potomac's boys team failed to advance to next Saturday's state meet at Great Meadows, although Erik Uribe (6th, 16:59), Jason Lewis (13th, 17:10) and Jamaal Saunders (14th, 17:10) will compete as individuals.

At last week's district meet, Lewis and Saunders finished first and second, respectively.

Shane Grizzle (8th, 17:03) led Stafford to a third-place finish (102 points) and a trip to next Saturday's state meet. James Wood (104) was the fourth team to qualify.

Scott Lingo of North Stafford (10th, 17:08) and Nick Wilson of Hylton (15th, 17:20) finished in the top 15 to advance to the state meet as individuals.

On the girls side, Gar-Field All-Met Dionne Evans coasted to the regional title, outdistancing Brooke Point's Colleen Connell. Evans, who was competing as an individual, finished in 19:44 and will advance to the state meet, at which she finished fourth a year ago.

Defending regional champion Richelle Plotz (20:33) finished fourth overall, and Katie Golden (20:37) and Zorina Hess (20:49) finished in the top 10 as Hylton easily won the team title over Connell and Brooke Point, 35-79. Connell finished second in 20:31.

North Stafford's Kristyn Shiring finished third overall, and Potomac's Johanna Allen was fifth to advance to the state meet as individuals.

Osbourn Park, led by Mariah O'Brien (20:44), finished third in the team competition with 106 points, and Culpeper took the fourth spot, edging Woodbridge, 134-135.