Six teams from the Bethesda Soccer Organization won division titles at the 16th annual Bethesda/Snickers Thanksgiving Tournament Nov. 20-21 at various locations throughout Montgomery County.

Bethesda/Snickers is one of the biggest youth soccer tournaments in the country and serves as the region's final major event. This season, teams from Connecticut, Delaware, Maryland, New Jersey, New York, Ohio, Pennsylvania, North Carolina, Rhode Island, Virginia, West Virginia and the District of Columbia competed in 20 girls divisions and 22 boys divisions.

Montgomery County boasted 11 division champions, including seven girls teams. The U-12 Bethesda Eclipse Blue, U-16 Bethesda Dragons and U-19 Bethesda Falcons each won Potomac Division titles while the U-12 Montgomery SC Mustangs and U-16 Calverton Fillies won Chesapeake Division titles. The U-17 Montgomery SC Nighthawks and U-19 Bethesda Fury were named round robin champions.

The county also had four boys champions. The U-10 Bethesda Mavericks and U-11 Montgomery SC Tigers won Chesapeake Division titles and the U-15 Bethesda Arsenal and U-17 Potomac Spirit won Potomac Division titles.

1999 Bethesda/Snickers Tournament

Nov. 20-21

Boys

U-9 Division

Takoma Park Team Takoma 2, Gunpowder FC Panthers 0

Columbia United 2, Takoma Park Team Takoma 0

Takoma Park Team Takoma 5, Thunder SC 1

Bethesda Strikers 3, Olney United 1

Salisbury Strikers 2, Bethesda Strikers 0

Crofton Outlaws 2, Olney United 0

Olney United 1, Salisbury Strikers 1

Bethesda Strikers 2, Crofton Outlaws 1

U-10 Chesapeake Division

Montgomery SC United 1, Laurel Wildcats 0

Bethesda Mavericks 3, Columbia United 2

Columbia United 5, Montgomery SC United 0

Bethesda Mavericks 3, Laurel United 0

Bethesda Mavericks 3, Montgomery SC United 0

*Bethesda Mavericks 3, SA Columbia Maniacs 2

U-11 Potomac Division

Potomac Rapids 3, Vienna Vipers 1

Baltimore FC Twisters 4, Potomac Rapids 1

Olney Pumas 1, Columbia United Premier 0

Bethesda Rapids 5, Olney Pumas 0

Bethesda Rapids 3, Columbia United Premier 0

Gunston Team America Red 3, Bethesda Rapids 0

#Prince William Magnum Red 3, Olney Pumas 0

#Potomac Rapids 2, Crofton Screaming Eagles 2

U-11 Chesapeake Division

Athletes for Christ 2, Bethesda Wolverines 1

Washington SC Vipers 5, Bethesda Wolverines 2

Bethesda Wolverines 6, Laurel Wildcats 0

Montgomery SC Tigers 1, Baltimore FC Stars 0

Arundel Rapids 2, Montgomery SC Tigers 2

Montgomery SC Tigers 1, Arlington United 0

*Montgomery SC Tigers 2, Washington SC Vipers 1

U-12 Chesapeake Division

Bethesda Legend 5, Northeast Attack 0

York North Stars 2, Bethesda Legend 1

Athletes for Christ 0, Bethesda Legend 0

U-12 Potomac Division

Potomac Cougars 1, Swatara YS Coventry 87's 0

Potomac Cougars 1, Beadling Soccer Club 0

Baltimore Bays 4, Potomac Cougars 1

Bethesda Raptors 3, Pittsburgh Strikers 0

Gunston Team America 3, Bethesda Raptors 2

Baltimore Millennium 1, Bethesda Raptors 0

U-14 Chesapeake Division

Olney Juniors 1, Baltimore Rapids 0

Bridgewater Nomads 3, Olney Juniors 0

DC Stoddert United 1, Olney Juniors 0

Bethesda Blazing Sharks 1, Newtown SC 0

Montgomery SC Jammin 0, Century V Red Dragons 0

Bethesda Blazing Sharks 3, Montgomery SC Jammin 1

Montgomery SC Jammin 4, Newtown SC 3

Bethesda Blazing Sharks 3, Century V Red Dragons 2

*Bridgewater Nomads 7, Bethesda Blazing Sharks 1

U-15 Potomac Division

Bethesda Arsenal 0, Western United FC 0

Bethesda Arsenal 2, Burtonsville United Olympics 1

Suburban SC Liverpool 1, Burtonsville United Olympics 1

Bethesda Arsenal 5, Suburban SC Liverpool 0

Western United FC 2, Burtonsville United Olympics 0

*Bethesda Arsenal 1, SC Baltimore Bays '85 1 (CK)

U-15 Chesapeake Division

Bethesda Lightning 2, Crofton Football Club 1

Olney United 2, Carmel United Attackers 1

Olney United 1, Crofton Football Club 0

Bethesda Lightning 2, Carmel United Attackers 0

Bethesda Lightning 2, Olney United 1

*SA Columbia United Premier 3, Bethesda Lightning 0

U-16 Potomac Division

Potomac Rockets 3, Severna Park Raiders 1

Potomac Rockets 3, Beach FC United 2

Potomac Rockets 0, Freestate Blazers 0

*Bayside United Stompers 0, Potomac Rockets 0 (CK)

U-16 Chesapeake Division

Potomac Thunder 1, Philadelphia SC Coppa 1

Braddock Road Roadrunners 1, Seneca Bullets 0

Potomac Thunder 2, Braddock Road Roadrunners 0

Philadelphia SC Coppa 3, Seneca Bullets 0

Potomac Thunder 1, Seneca Bullets 0

VISTA Rangers 2, Burtonsville Olympics 0

Baltimore FC `84 Bullets 3, Bethesda Mustangs 0

Burtonsville Olympics 1, Bethesda Mustangs 0

Baltimore FC `84 Bullets 1, Burtonsville Olympics 1

VISTA Rangers 2, Bethesda Mustangs 1

U-17 Potomac Division

Potomac Spirit 3, Reston Raiders 1

Potomac Spirit 2, Baltimore Stars 0

Council Rock Dynamo 1, Potomac Spirit 1

Potomac Spirit 2, Torresdale FC Coppa 0

U-17 Chesapeake Division

Herndon Strikers 5, Olney Metro Stars 1

Northeast Attack 5, Olney Metro Stars 3

Olney Metro Stars 3, Bethlehem Blue Tribe 0

Olney Metro Stars 2, Richmond Capitals 0

U-17 Patriot Division

Bethesda United 3, Falls Church Fireballs 0

South Jersey Stars 5, Bethesda United 3

Bethesda United 6, Eastern Northampton Gunners 0

Bethesda United 2, Nittany Quasars 0

U-17 Liberty Division

Bethesda Breakers 1, Columbia Strikers 1

Bethesda Breakers 1, Suburban SC Celtics 0

Bethesda Breakers 4, Merchantville Juventus 0

Gunston Santos 1, Bethesda Breakers 0

U-19 Potomac Division

FC Potomac 3, Bethesda Blitz 2

Braddock Road Warhawks 2, Bethesda Blitz 1

FC Potomac 4, Wallkill Thunder 0

Bethesda Blitz 1, Wallkill Thunder 0

Beach FC Storm 2, FC Potomac 1

Beach FC Storm 1, Bethesda Blitz 0

Braddock Road Warhawks 1, FC Potomac 0

U-19 Patriot Division

Bethesda Chargers 3, Baltimore FC 2

Fort Washington Jaguars 4, Bethesda Chargers 1

Village of the Branch Shillelaghs 1, Bethesda Chargers 0

Bethesda Chargers 4, Avalanche FC Green 2

Girls

U-9 Division

Bethesda Blast 5, Vienna Panthers 1

Bethesda Blast 4, Columbia United 1

Bethesda Blast 7, Calverton Blaze 1

*McLean Net Force 3, Bethesda Blast 2

U-10 Division

Gunston Team America 1, Olney Breeze 0

Trenton Jersey Girls 6, Bethesda Pride 0

Trenton Jersey Girls 8, Olney Breeze 0

Gunston Team America 1, Bethesda Pride 0

Bethesda Pride 0, Olney Breeze 0

Bethesda Rapids 0, Vienna Team Harkes 0

McLean United 5, Bethesda Rapids 0

Columbia United 1, Bethesda Rapids 0

U-11 Chesapeake Division

Bethesda Blue Flame 9, Northeast Attack 0

Bethesda Blue Flame 1, Vienna Pumas 0

Freestate Fireballs 1, Bethesda Blue Flame 0 (PK)

Calverton Strikers 4, Northeast Attack 0

U-12 Potomac Division

Bethesda Eclipse Blue 3, Freestate Sunburst 0

Bethesda Eclipse Blue 6, Century V Storm 1

Bethesda Eclipse Blue 3, Reston Legend 0

Bethesda Eclipse White 1, Pittsburgh Blue Thunder 1

Clifton Vipers 1, Bethesda Eclipse White 0

Braddock Road Stampede 0, Bethesda Eclipse White 0

Bethesda Eclipse Blue 2, Clifton Vipers 0

U-12 Chesapeake Division

Montgomery SC Mustangs 2, Crofton Cardinals 0

Montgomery SC Mustangs 4, Washington Isis 0

Olney Onyx 1, Great Falls Crush 0

Montgomery SC Mustangs 2, Olney Onyx 0

*Sterling Pride 1, Montgomery SC Mustangs 0

U-13 Potomac Division

Bethesda Excel 1, Washingtonville Lady Storm 0

Bethesda Excel 5, Stoddert Pride 1

Bethesda Excel 2, Beadling Centennials 0

*Braddock Road Aurora 2, Bethesda Excel 1

U-14 Potomac Division

Bethesda Rowdies 2, Century V Elite 1

Hamilton Highjinx 1, Bethesda Rowdies 0

Bethesda Strikers 0, Bethlehem United 0

Beadling SC 1, Bethesda Strikers 0

#Mentor Impact 2, Bethesda Rowdies 0

#Monroe United Speed 2, Bethesda Strikers 1

U-14 Chesapeake Division

VISTA Sting 2, Bethesda Eagles 1

Pittsburgh Strikers Magic 2, Bethesda Eagles 1

Bethesda Eagles 2, Charles River United Panthers 1

Montgomery SC Santos 2, Minisink Valley Girls in Green 0

U-15 Potomac Division

Bethesda Liverpool 1, Reston Rage 0

Bethesda Liverpool 1, Pittsburgh Strikers Blue Blaze 0

Bethesda Sting 4, Springfield Explosion 4

Bethesda Sting 2, Century V Flash 0

Bethesda Sting 2, Mt. Laurel United Hawks 0

*Rochester Junior Rhinos 2, Bethesda Sting 1

U-16 Potomac Division

Bethesda Dragons 2, Medford Hot Spurs 1

Bethesda Dragons 2, VISTA Stars 1

Bethesda Dragons 2, Foxchapel Hot Shots 1

*Bethesda Dragons 2, Rhode Island Rays 1

U-16 Chesapeake Division

Montgomery SC United 4, Richmond Mystx 1

Montgomery SC United 4, Baltimore Force 0

Bethesda United 1, Lenape Valley Yellow Jackets 0

Olney Alliance 4, Bethesda United 0

Calverton Fillies 1, Jackson Wildcats 0

Calverton Fillies 2, Greensboro Twister Force 0

Montgomery SC United 1, Olney Alliance 0 (OT)

Calverton Fillies 1, Monroe United Magic 0

#Baltimore Force 1, Bethesda United 0

*Calverton Fillies 1, Montgomery SC United 0

U-17 Chesapeake Division

Carmel United Wildthings 1, Montgomery SC Nighthawks 1

Montgomery SC Nighthawks 1, Cosa Lady Spirit 0

Gloucester Hornets 1, Montgomery SC Nighthawks 0

Montgomery SC Nighthawks 2, Bucks-Mont United 0

U-19 Potomac Division

Bethesda Falcons 11, Chesco Wizards 0

Bethesda Falcons 3, Seneca Storm 1

Seneca Storm 3, Freedom Striker 1

Parkland United 2, Seneca Storm 1

Bethesda Falcons 3, Freedom Striker 0

Seneca Storm 2, Chesco Wizards 1

Bethesda Falcons 8, Parkland United 0

U-19 Chesapeake Division

Bethesda Fury 4, Wallkill Thunder 0

Bethesda Fury 2, Prince William Eagles 1

Bethesda Fury 5, Winchester Shockwave 0

Bethesda Fury 5, Annandale Red Fury 0

# Consolation final

* Championship game