BOYS FIRST TEAM

Name, School, Yr., Notable

Matt Hanlon, Good Counsel, Jr., WCAC champion; third at Georgetown Prep Invitational.

Carlos Hunt, Westlake, Sr., Two-time SMAC Runner of the Year; third at Maryland 3A championships.

Bobby Lockhart, Handley, Soph., Two-time Virginia A defending state champion; undefeated this season.

Matt Maline, Oakton, Jr., Placed second at Virginia AAA championships and Northern Region.

Matt Seymour, Magruder, Sr., Montgomery County champion; won Jack Griffin Invitational.

David Silver, Jefferson, Sr., Bull Run Invitational champion; second at Virginia AAA Northern Region.

Michael Styczynski, River Hill, Sr., Won Maryland 3A championship; first in Howard County championship.

Coach of the Year

Jeremy Workman, Robinson

Led Rams to first boys state title since 1982. Guided team to seven titles during the season.

Runner of the Year

Alan Webb, South Lakes, Jr.

Two-time All-Met Runner of the Year; Foot Locker South Region champion; Virginia AAA champion.

BOYS SECOND TEAM

Name, School, Yr.

Jamie Albertine, Whitman, Sr.

Brian Dumm, Robinson, Jr.

Marcus Hershberger, Gaithersburg, Jr.

Gary Heflin, Damascus, Sr.

Ricardo Iracks, Ballou, Jr.

Daniel MacKenzie, Georgetown Prep, Sr.

L.A. Snead, Robinson, Jr.

Ben Stern, Georgetown Day, Soph.

BOYS HONORABLE MENTION

Unyime Akpan, Ballou; Brian Attridge, St. Anslem's; William Christian, Great Mills; Steve Chu, River Hill; Ryan De'Camp, Dunbar; Andrew Dunnum, Robinson; Mike Gaske, Wootton; Matt Gilna, Langley; Jonathan Goldsmith, Glenelg; Kevin Graves, Good Counsel; Stephen Hayes, Churchill; Carl Haymon, Oakland Mills; Adrian Hill, Chopticon; John Hinkle, Brentsville; Patrick Jacxsens, The Heights; Jimmy Judge, Lake Braddock; Jason Lewis, Potomac; Daniel Kane, Louisa; James Marshall, Dunbar; Justin Marvel, Severna Park; Jeff Maynard, Potomac Falls; Jihad Mohammad, Watoto School; Brian Murphy, Urbana; Casey Reardon, West Potomac; Silas Riener, Wilson; Brant Snyder, T.C. Williams; Shawn Spencer, Centennial; Shane Stroup, River Hill; Dwayne Thomas, Northwestern; Jarrett Van Tine, Bethesda-Chevy Chase; Dave Vitto, Lake Braddock.