Swimming

Howard County YMCA

Manta Rays 439,

Dover YMCA Dolphins 191

100 Medley Relay

8&UB: 1. McLamb, Sweeney, Viennas, Schuster, 1:33.56

8&UG: 2. Lerer, McGinty, Chowdhury, Graef, 1:38.65

200 Medley Relay

9-10G: 2. Norman, McKenna, Pflaum, Bass, 2:45.30

11-12B: 1. Schmidt, Valdivia, Stone, Perkins, 2:25.56

11-12G: 1. Arnold, Duff, Holtmann, Lawler, 2:15.31

15-18B: 2. McKenna, M. Botulinski, D. Botulinski, Harvey, 2:02:41

15-18G: 1. Holtmann, Wells, Lewis, Williams, 2:03.46

25 Freestyle

6&UB: 1. Viennas, 19.71; 2. Schuster, 4. Griggs

8&UB: 2. Lawler, 3. Schuster, 4. Faulkner

8&UG: 1. Haslam, 16.63; 2. Hall; 3. Chowdhury

50 Freestyle

9-10G: 1. Hall, 29.85; 2. Mun; 3. Lovalvo

9-10B: 1. Brocenos, 31.40; 3. Owen, 4. Lemb

11-12B: 1. Perkins, 30.06; 2. Schmidt; 3. Beisel

11-12G: 1. Glover, 29.71; 2. Rodkey; 4. Lawler

13-14B: 1. Harvey, 26:08; 3. McKenna; 4. Chen

13-14G: 1. Schrote, 29.37; 2. Duff, 3. Perkins

15-18B: 1. Cressman, 22:43; 3. Harvey

15-18G: 1. Lewis, 27.18; 2. Holtmann; 3. Lomangino

200 Freestyle

11-12B: 2. Lerer, 3. Dziengiel

11-12G: 1. Mun, 2:19.87; 3. Hagen

13-14B: 2. Botulinski, 3. Kim

13-14G: 1. Wells, 2:03.90; 3. Grap

15-18B: 1. Harvey, 2:01.50; 2. Schrote

15-18G: 1. Williams, 2:06.88; 2. Machado

100 Individual Medley

9-10B: 2. Sweeney; 3. Schubert; 4. Griggs

9-10G: 1. Mun, 1:20.36; 2. Faulkner; 4. Norman

200 Individual Medley

11-12B: 2. Eichert; 3. Valdivia; 4. Fastman

11-12G: 1. Mun, 2:42.46; 2. Holtmann; 4. Tse

13-14B: 1. Botulinski, 2:24.44; 2. Chowdhury; 4. Lawler

13-14G: 1. Beisel, 2:30.77; 3. Grap; 4. Warwick

15-18B: 1. Cressman, 2:16.45; 2. Botulinski

15-18G: 2. Lewis; 3. Holtmann; 4. Wetstone

25 Butterfly

8&UB: 1. Lawler, 20.00; 2. Thoreson; 3. Sweeney

8&UG: 3. Parsons; 4. Chowdhury

50 Butterfly

9-10B: 2. Brocenos; 3. Sweeney; 4. Owen

9-10G: 1. Hall, 35.00; 3. Lovalvo; 4. Pflaum

11-12B: 1. Beisel, 37.87; 2. Perkins; 3. Valdivia

11-12G: 1. Holtmann, 31.68; 2. Rodkey; 3. Glover

100 Butterfly

13-14B: 1. Chowdhury, 1:07.05; 3. Brocenos

13-14G: 1. Wells, 1:05.87; 3. Eichert; 4. Schrote

15-18B: 1. Harvey, 1:12.04

15-18G: 1. Machado, 1:15.47; 2. Lantz

50 Freestyle

8&UB: 2. Lawler; 3. Schuster; 4. Faulkner

8&UG: 2. Parsons; 4. Hall

100 Freestyle

9-10B: 2. Schubert; 3. Lemb; 4. Griggs

9-10G: 1. Faulkner, 1:12.30; 2. Taylor

11-12B: 1. Eichert, 1:09.08; 2. Schmidt; 3. Lerer

11-12G: 1. Pflaum, 1:05.44; 2. Hagen; 3. Mun

13-14B 1. Harvey, 57.90; 2. Botulinski; 3. Chen

13-14G: 1. Wells, 58.04; 3. Schrote; 4. Beisel

15-18B: 1. Cressman, 50.27; 2. Schrote

15-18G: 1. Williams, 57.23; 2. Lewis, 4. Machado

25 Backstroke

6&UB: 1. Viennas, 23.59; 3. Schuster

8&UB: 2. Hahn; 3. Schuster; 4. Faulkner

8&UG: 1. Haslam, 19:56; 3. Parsons

50 Backstroke

9-10B: 1. Owen, 44.67; 2. Lemb; 4 Schubert

9-10G: 1. Hall, 36.57; 2. Faulkner; 3. Mun

11-12B: 1. Stone, 39:40; 2. Lerer; 3. Dziengiel

11-12G: 1. Glover, 35.23; 2. Tse; 3. Arnold

100 Backstroke

13-14B: 2. Harvey; 3. McKenna; 4. Chen

13-14G: 1. Beisel, 1:10.50; 3. Grap; 4. Smith

15-18B: 2. Schrote; 3. Botulinski

15-18G: 1. Williams, 1:08.98; 2. Holtmann; 3. Lantz

25 Breaststroke

8&UB: 1. Thoreson, 21.53; 2. Hahn; 3. Sweeney

50 Breaststroke

9-10B: 1. Sweeney, 44.27; 2. Brocenos; 4. Griggs

9-10G: 2. Lovalvo; 3. McKenna; 4. Taylor

100 Breaststroke

11-12B: 2. Valdivia; 3. Beisel; 4. Perkins

11-12G: 1. Tse, 39.07; 2. Hagen; 4. Norman

13-14B: 1. Duff, 1:16.89; 2. Brocenos; 3. Chowdhury

13-14G: 1. Wortman, 1:21.02; 4. Collins

15-18B: 2. Botulinski

15-18G: 2. Lomangino; 3. Wetstone

Baseball

Registration

The Columbia Youth Baseball Association (CYBA) is accepting spring 2003 registrations for players ages 5 to 18. Registration can be completed and applications downloaded at www.columbiabaseball.com.