BOYS

55 dash -- 1, Anthony Wiseman, DeMatha, 6.37; 2, Chip Weeks, Friendly, 6.58; 3, Anthony Manigault, Largo, 6.69.

55 hurdles -- 1, Dominic Berger, DeMatha, 7.84; 2, Jerod Stokes, Oxon Hill, 8.19; 3, Rashaad Guy, Oxon Hill, 8.43.

300 -- 1, tie, Darius Butler, Oxon Hill, and Derrick Williams, Eleanor Roosevelt, 37.10; 3, Tommy Meyers, DuVal, 37.17.

500 -- 1, Thomas Dunn, Northwestern, 1:07.99; 2, Kai Roper, DeMatha, 1:08.78; 3, Matt Boyd, DuVal, 1:09.49.

800 -- 1, Issac Matthews, Oxon Hill, 1:59.88; 2, Demetruis Simon, Bishop McNamara, 2:03.81; 3, Sunday Umoh, C.H. Flowers, 2:08.19.

1,000 -- 1, Jason Winston, DuVal, 3:10.45.

1,600 -- 1, Ulzie Rea, Oxon Hill, 5:15.06.

3,200 -- 1, Matthews, Oxon Hill, 10:24.65.

Long jump -- 1, Leslie Perkins, Eleanor Roosevelt, 21-4; 2, Afolabi Aromire, C.H. Flowers, 21-2 1/2; 3, Will Lewis, Suitland, 20-7.

Triple jump -- 1, Anthony Simmons, Oxon Hill, 43-0 1/2; 2, Wil Lewis, Suitland, 42-2; 3, Taylor Landon, Suitland, 38-2.

High jump -- 1, Deyon Williams, Suitland, 6-4; 2, Edward Smith, DeMatha, 6-2; 3, Kirkland Beale, DeMatha, 5-10.

Shot put -- 1, Leif Crago, Bowie, 58-5 1/2; 2, Marlon Powells, DeMatha, 55-9; 3, Fred Ballenger, Potomac, 55-2.

4x200 -- 1, DeMatha, 1:30.34; 2, C.H. Flowers, 1:33.50; 3, Oxon Hill, 1:34.48.

4x400 -- 1, DeMatha, 3:26.02; 2, Oxon Hill, 3:29.0; 3, Friendly, 3:32.0.

4x800 -- 1, Bishop McNamara, 8:30.0; 2, C.H. Flowers, 8:33.0; 3, Oxon Hill, 8:46.20.

GIRLS

55 dash -- 1, Natalie McKenzie, Largo, 7.24; 2, Michayla Golladay, Largo, 7.31; 3, Shanece Pratt, C.H. Flowers, 7.41.

55 hurdles -- 1, Tiffany Nesfield, C.H. Flowers, 8.30; 2, DeAnna Danield, Oxon Hill, 9.07.

300 -- 1, Michayla Golladay, Largo, 41.00; 2, Bobbi Brooks, Oxon Hill, 42.14; 3, Crystal Anyanwu, Eleanor Roosevelt, 43.30.

500 -- 1, Tiandra Ponteen, Eleanor Roosevelt, 1:13.88.

800 -- 1, Crystal Anyanwu, Eleanor Roosevelt, 2:17.18; 2, Stephanie Gunter, Oxon Hill, 2:29.22; 3, Shelonda McGee, Oxon Hill, 2:30.20.

1,000 -- 1, Joary Casey, Oxon Hill, 3:39.80.

1,600 -- 1, Kafi Pollard, Eleanor Roosevelt, 5:44.60.

Long jump -- 1, Michayla Golladay, Largo, 17-5 1/2; 2, Kary Winkler, Bishop McNamara, 16-3 3/4; 3, Elizabeth Jackson, Suitland, 15-9.

Triple jump -- 1, Elizabeth Jackson, Suitland, 37-1 1/4; 2, tie, Jerrie Kumalah, Bowie, and Tylisha McCall, Potomac, 34-2.

High jump -- 1, Kamilah Bossett, Largo, 4-6.

Shot put -- 1, Elizabeth Jackson, Suitland, 32-6 3/4; 2, Kentra Burk, Oxon Hill, 31-6 1/2; 3, Cynthia Bossard, Oxon Hill, 27-0 1/4.

4x200 -- 1, Largo, 1:42.08; 2, Eleanor Roosevelt, 1:42.7; 3, Oxon Hill, 1:46.9.

4x400 -- 1, Eleanor Roosevelt, 3:52.8; 2, Largo, 4:00.3; 3, C.H. Flowers, 4:09.95.

4x800 -- 1, Eleanor Roosevelt, 9:42.0; 2, Largo, 9:49.20; 3, Oxon Hill, 10:22.0.

The top times and marks were compiled by Wyman L. Colona Jr. and Anthony E. Powell. Please send all corrections and updates to powella@washpost.com. Please indicate whether the running events are electronically or hand-timed.