Boys 3A/2A

Team results

1. Paint Branch, 60; 2. Annapolis, 46; 3. McDonough , 32; 4. Mount Hebron, 30; 5. Friendly, 26; 6. (tie) Northern-Calvert, Linganore, 25; 8. Blake, 21; 9. Urbana, 20; 10. Bladensburg, 18; 11. Douglass-PG, 14; 12. Northwest, 12; 13. LaPlata, 8; 14. (tie) Carver, River Hill, Hamond, 6; 17. (tie) Randallstown, Wilde Lake, 4; 19. (tie) Gwynn Park, Northeast, S. Decatur, City, 2; 23. (tie) Leonardtown, Fallston, Liberty, Milford Mill, Westlake, 1.

Individual champions and SMAC placers

55 hurdles: 1. Brown (FRD) 7.79; 2. Minor (MD) 7.8; 55: 1. Weeks (FRI) 6.5; 2. Spriggs (NR) 6.6; 300: 1. Marshall (BLD), 35.3; 3. Lee (MD), 35.6; 500: 1. Campbell (PB), 1:06.9; 3. Lee (MD), 1:08.2; 800: 1. Thomas (LIN) 1:57.2; 3. Murphy (NR) 2:02.3; 1,600: 1. Thomas (LNG), 4:25.0; 3. Murphy (NR), 4:33.8; 6. Isleib (LT), 4:40.3; 3,200: 1. Eden (ANN), 9:50.8; 3. Wray (LP), 9:56.2; 800 relay: 1. Friendly, 1:32.2; 4. McDonough, 1:34.04; 1,600 relay: 1. Paint Branch, 3:30.0; 3,200 relay: 1. Mount Hebron, 8:23.2; 6. La Plata, 8:29.0; High jump: 1. Gasque (MH) 6-2; 6. Spriggs (NR), 5-10; Pole vault: 1. Dan McKenzie (JMB), 12-6; 3. Chris Gore (LT), 10-6; Shot put: 1. Williams (UR), 55-1.75; 2. Thompson (MD), 51-0.75; 4. Jackson (NR), 49-0.75; 6. Cianfichi (WL), 46-5.0.

Girls 3A/2A

Team results

1. Milford Mill, 45; 2. Douglass-PG, 40; 3. Bethesda-CC, 30; 4. N. Hagerstown, Paint Branch, 28; 6. Mount Hebron, 26; 7. Blake, 25; 8. Franklin, 20; 9. Urbana, 16 ; 10. Long Reach, 15; 11. Hammond, 14; 12. Northwest, 13; 13. (tie) McDonough, Leonardtown, 11; 15. Westlake, 9; 16. (tie) Northern-Calvert, Towson, 8; 18. (tie) J.M. Bennett, Annapolis, 6; 20. City, 5; 21. Gwynn Park, N. Carroll, 4; 23. (tie) Owings Mills, River Hill, 2; 25. Catonsville, 1.

Individual champions and SMAC placers

55 hurdles: 1. Curtis (MH), 7.90; 2. Showell (MD), 7.91; 55: 1. Smith (HAM), 6.90; 300: 1. Brown (MM), 39.7; 3. Ennis (LT), 40.4; 500: 1. Brown (MM), 1:17.1; 800: 1. Fox (NHG), 2:25.9; 3. Owen (WL), 2:28.4; 5. Nicholson (LT), 2:33.9; 1,600: 1. Catherwood (BCC), 5:14.1; 2. Murphy (NR), 5:32.0; 3,200: 1. Catherwood (BCC), 11:47.6; 800 relay: 1. Douglass-PG, 1:46.4; 5. Westlake, 1:49.4; 1,600 relay: 1. Milford Mill, 4:07.8; 3,200 relay: 1. Mount Hebron, 10:03.2; High jump: 1. Aluko (PB), 5-8.25; Pole vault: 1. Gillingham (LT), 10-0; 5. Robertson (LP), 8-0; Shot put: 1. Thompson (UR), 36-10; 6. Mayes (WL), 32-1.75.

Boys 2A/1A

Team results

1. Middletown 41; 2. Loch Raven 39; 3. Williamsport 30; 4. Boonsboro 29; 5. Southern-AA 28; 6. Oakland Mills 20; 7. Fort Hill 16; 8. (tie) Central and Clear Spring 15; 10. (tie) Smithsburg and Centennial 14; 12. DuVal 12; 13. (tie) Forestville and Glenelg 11; 15. (tie) Hereford, Potomac, and Wicomico 10; 18. (tie) Poolesville and Chesapeake-B 9; 20. (tie) Kent Island and Catoctin 6; 22. (tie) North Caroline and Brunswick 4; 24. (tie) Century, Parkside, Lackey, and Beall 2; 28. Winters Mill 1.

Individual champions and SMAC placers

55 hurdles-1. Robinson (BOO), 7.67; 55-1. Cole (OAK), 6.51; 300-1. Waithe (LCR), 35.3; 500-1. Graybeal (GLG), 1:06.3; 800-1. Boyd (DUV), 2:04.7; 5. Coleman (LA), 2:07.7; 1,600-1. Myers (MID), 4:37.5; 3,200-1. Myers (MID), 10:28.6; 800 relay-1. Loch Raven, 1:32.55; 1,600 relay-1. Loch Raven, 3:31.75; 3,200 relay-1. Williamsport, 8:17.1; High jump-1. McDougal (SMI), 6-2; Pole vault-1. Gouker (MID), 12-0; Shot put-1. Ballenger (POT), 56-01.75.

Girls 2A/1A

Team results

1. Poolesville 88; 2. Glenelg 26; 3. Atholton 20; 4. Williamsport 19; 5. Potomac 18; 6. Middletown 17; 7. Winters Mill 16; 8. Beall 15; 9. (tie) Fairmont Heights and Hereford 14; 11. (tie) Lackey and Fort Hill 13; 13. (tie) Parkside and Clear Spring 12; 15. 11; 16. (tie) North Caroline and Edmondson 10; 18. (tie) Smithsburg and Oakland Mills 8; 20. (tie) Easton and Boonsboro 6; 22. Reservoir 5; 23. Century 4; 24. W.E.B. DuBois 3; 25. Southern-AA 2; 26. Kent Island 1.

Individual champions and SMAC placers

55 hurdles-1. Grigoriev (ATH), 8.3; 55-1. Layne (EDW), 7.1; 3. Walton (LA), 7.4; 6. Tucker (LA) 7.7; 300-1. Mann (POO), 41.8; 500-1. Mann (POO), 1:20.0; 800-1. Moore (POO), 2:27.56; 1,600-1. Lockard (CLS), 5:25.6; 3,200-1. Morgan (MID), 11:54.1; 800 relay-1. Poolesville, 1:48.6; 3. Lackey, 1:50.4; 1,600 relay-1. Poolesville, 4:16.99; 3,200 relay-1. Williamsport, 10:08.1; High jump-1. Urbanski (BEA), 5-03; Pole vault-1. Jarkey (MID) 10-00; Shot put-1. Grigoriev (ATH), 42-07.75.