March 7, 2003

At Prince George's

Sports and Learning Complex

Boys' Team Scores

1, McDonough 265; 2, Patuxent 256; 3, Northern 232; 4, Calvert 229; 5, La Plata 203; 6, Thomas Stone 161; 7, Westlake 117; 8, Lackey 59.

Girls' Team Scores

1, McDonough 285; 2, Northern 275; 3, Westlake 244; 4, Thomas Stone 203; 5, Calvert 200; 6, Patuxent 148; 7, La Plata 126; 8, Lackey 101.

Boys' Individual Results

50 Freestyle

1, M. Cribbs (Northern) 23.31; 2, D. Darby (McDonough) 24.33; 3, B. Boyle (McDonough), 34.82; 4, M. Logan (Patuxent) 25.10; 5, S. Putt (Calvert) 25.12; 6, J. Griffin (Calvert) 25.14.

100 Backstroke

1, C. Fuller (McDonough) 1:04.45; 2, C. Ward (Northern) 1:04.92; 3, E. Wiegand (La Plata) 1:05.03; 4, D. Darby (McDonough) 1:08.84; 5, S. Crane (Patuxent) 1:09.32; 6, M. Goodhue (Westlake) 1:12.28.

100 Breaststroke

1, M. Cribbs (Northern) 1:06.43; 2, E. Wiegand (La Plata) 1:11.30; 3, A. Phaup (Westlake) 1:11.83; 4, B. Hamilton (Thomas Stone) 1:13.56; 5, M. Tresansky (Northern) 1:14.84; 6, C. Popoda-Forgione (Calvert) 1:15.14.

100 Butterfly

1, J. Michela (McDonough) 57.18; 2, N. Haigler (Patuxent) 1:03.21; 3, J. Beaulieu (Patuxent) 1:05.03; 4, R. Fallon (Calvert) 1:05.15; 5, D. Bishop (Northern) 1:10.09; 6, M. Wiegand (La Plata) 1:11.93.

100 Freestyle

1, J. Turner (Westlake) 51.93 *; 2, C. Bourassa (Thomas Stone) 54.67; 3, B. Boyle (McDonough) 55.18; 4, J. Peil (Northern) 56.58; 5, R. Wood (La Plata) 56.75; 6, J. Griffin (Calvert) 56.96.

200 Freestyle

1, J. Michela (McDonough) 1:51.33 *; 2, J. Turner (Westlake) 1:55.47; 3, N. Haigler (Patuxent) 2:02.59; 4, T. Haigler (Patuxent) 2:09.43; 5, R. Wood (La Plata) 2:14.32; 6, J. Peil (Northern) 2:14.39.

200 Individual Medley

1, S. Fleming (La Plata) 2:13.59; 2, C. Bourassa (Thomas Stone) 2:15.33; 3, C. Fuller (McDonough) 2:23.56; 4, A. Smith (Patuxent) 2:30.36; 5, S. Crane (Patuxent) 2:31.38; 6, C. Popda-Forgione (Calvert) 2:31.87.

500 Freestyle

1, S. Fleming (La Plata) 5;36.65; 2, C. Ward (Northern) 5:53.59; 3, M. Ursic (Patuxent) 6:05.40; 4, T. Haigler (Patuxent) 6:06.95; 5, E. Stone (McDonough) 6:21.99; 6, M. Goodhue (Westlake) 6:48.62.

200 Free Relay

1, Northern 1:39.31; 2, McDonough 1:39.78; 3, Calvert 1:41.31; 4, Patuxent 1:42.11; 5, La Plata 1:53.08; 6, Thomas Stone 1:57.74.

200 Medley Relay

1, Northern 1:50.27; 2, McDonough 1:54.84; 3, La Plata 1:57.26; 4, Calvert 2:01.61; 5, Patuxent 2:04.67; 6, Thomas Stone 2:05.40.

400 Free Relay

1, Calvert 3:46.65; 2, McDonough 3:47.35; 3, Patuxent 3:52.33; 4, La Plata 3:55.84; 5, Westlake 4:07.78; 6, Thomas Stone 4:19.44.

Girls' Individual Results

50 Freestyle

1, K. Weaver (McDonough) 25.03 *; 2, H. Vance (Thomas Stone) 26.92; 3, Ka. Smith (Westlake) 27.48; 4, A. Rich (Northern) 29.00; 5, M. Massey (McDonough) 29.43; 6, Vi Le (Westlake) 29.60.

100 Backstroke

1, C. Ritchey (Westlake) 1:03.73 *; 2, B. Lee (Northern) 1:03.75; 3, A. Schied (McDonough) 1:11.78; 4, S. Stahl (La Plata) 1:12.55; 5, C. Stratchko (Calvert) 1:13.51; 6, A. Harshman (Northern) 1:15.98.

100 Breaststroke

1, M. Scott (Thomas Stone) 1:18.72; 2, K. Cribbs (Northern) 1:19.99; 3, E. Dare (Northern) 1:20.80; 4, K. Elder (McDonough) 1:23.84; 5, A. Knott (McDonough) 1:25.54; 6, M. Wells (La Plata) 1:26.15.

100 Butterfly

1, K. Weaver (McDonough) 1:06.99; 2, Ka. Smith (Westlake) 1:08.21; 3, E. Dare (Northern) 1:09.93; 4, J. Lohman (Thomas Stone) 1:10.56; 5, J. Harshman (Northern) 1:14.62; 6, M. Massey (McDonough) 1:18.61.

100 Freestyle

1, H. Vance (Thomas Stone) 1:01.66; 2, A. Rich (Northern) 1:04.90; 3, M. Tepsick (Calvert) 1:05.67; 4, Ke. Smith (Westlake) 1:07.87; 5, M. Gibson (Northern) 1:08.39; 6, K. Moran (Calvert) 1:09.25.

200 Freestyle

1, L. Halsey (Westlake) 2:09.03; 2, M. Simpson (McDonough) 2:17.93; 3, C. Stratchko (Calvert) 2:20.89; 4, K Popda-Forgione 2:32.31; 5, J. Olsen (Thomas Stone) 2:32.38; 6, M. Gibson (Northern) 2:36.85.

200 Individual Medley

1, Cassie Ritchey (Westlake) 2:23.81; 2, E. Hamor (Lackey) 2:30.56; 3, M. Scott (Thomas Stone) 2:31.47; 4, S. Stahl (La Plata) 2:38.43; 5, A. Schied (McDonough) 2:39.22; 6, K. Elder (McDonough) 2:41.50.

500 Freestyle

1, B. Lee (Northern) 5:23.81 *; 2, L. Halsey (Westlake) 5:57.55; 3, E. Hamor (Lackey) 6:01.36; 4, M. Simpson (McDonough) 6:22.39; 5, L. Michela (McDonough) 6:38.53; 6, K. Barron (Calvert) 6:56.25.

200 Free Relay

1, Westlake 1:50.59; 2, Northern 1:51.71; 3, McDonough 1:52.93; 4, Patuxent 2:01.81; 5, Calvert 2:05.12; 6, Thomas Stone 2:12.26.

200 Medley Relay

1, Westlake 2:04.59; 2, Northern 2:05.05; 3, Thomas Stone 2:12.95; 4, Calvert 2:16.94; 5, McDonough 2:18.19; 6, La Plata 2:19.66.

400 Free Relay

1, McDonough 4:12.56; 2, Thomas Stone 4:17.81; 3, Northern 4:32.25; 4, Calvert 4:33.10; 5, Patuxent 4:43.31; 6, Lackey 4:51.49.

* SMAC record