Cardinal District

May 19 & 21 at Forest Park

Boys

Team

1, Gar-Field, 165; 2, Forest Park, 156; 3, Hylton, 124; 4, Woodbridge, 72.

Individual

100 meters -- 1, Deon Butler, Hylton, 10.97; 2, Tyjuann Carroll, Hylton, 11.28; 3, Cameron Perry, Forest Park, 11.34; 200 -- 1, Butler, Hylton, 22.02; 2, Carroll, Hylton, 22.12; 3, Perry, Forest Park, 22.63; 400 -- 1, Terry Jackson, Gar-Field, 50.29; 2, David Krenik, Woodbridge, 50.37; 3, Chris Harrison, Gar-Field, 51.97; 800 -- 1, William Mikolajczak, Forest Park, 2:01.40; 2, Dustin Rhodes, Forest Park, 2:01.78; 3, Shaun Griffin, Gar-Field, 2:02.87; 1,600 -- 1, Bryce Iverson, Forest Park, 4:23.05 (meet record); 2, Scott Tekesky, Forest Park, 4:32.67; 3, Mikolajczak, Forest Park, 4:38.72; 3,200 -- 1, Iverson, Forest Park, 9:31.98 (meet record); 2, Tekesky, Forest Park, 10:01.55; 3, Josh LaFleur, Forest Park, 10:15.21; 110 hurdles -- 1, Josh Boyd, Gar-Field, 15.64; 2, Anthony Spriggs, Woodbridge, 15.92; 3, Samuel Brewer, Gar-Field, 15.93; 300 hurdles -- 1, Justin Burr, Gar-Field, 40.41; 2. Boyd, Gar-Field, 41.56; 3. Perry, Forest Park, 41.84.

High jump -- 1, Cornell Parker, Hylton, 6-1; 2, Jackson, Gar-Field, 6-0; 3, Endor Cooper, Hylton, 5-8; Pole vault -- 1, Ryan Costa, Forest Park, 11-0; 2, Burr, Gar-Field, 10-6; 3, Brandon Bell, Gar-Field, 9-6; Long jump -- 1, Perry, Forest Park, 22-8 (meet record); 2, Carroll, Hylton, 22-23/4; 3, Cooper, Hylton, 21-6; Triple jump -- 1, Perry, Forest Park, 42-51/4; 2, Rhodes, Forest Park, 42-4; 3, Cooper, Hylton, 42-0; Shot put -- 1, Jackie Watkins, Hylton, 44-1/2 ; 2, Terrence Lauderdale, Gar-Field, 43-91/2 ; 3, Zack Weatherington, Woodbridge, 41-81/4 ; Discus -- 1, Adam Frick, Gar-Field, 122-11; 2, Demarcus Murray, Hylton, 116-10; 3, Burr, Gar-Field, 107-0.

Relays

4x100 -- 1, Hylton, 42.99; 2, Gar-Field, 44.75; 3, Woodbridge, 46.32; 4x400 -- 1, Gar-Field, 3:28.29; 2, Woodbridge, 3:29.88; 3, Forest Park, 3:30.37; 4x800 -- 1, Gar-Field, 8:14.54; 2, Woodbridge, 8:22.04; 3, Forest Park, 8:39.34.

Girls

Team

1, Forest Park, 197; 2, Gar-Field, 136; 3, Woodbridge, 120; 4, Hylton, 65.

Individual

100 -- 1, Portia Davenport, Forest Park, 12.56; 2, Monica Wright, Forest Park, 12.61; 3, Letosia Rivers, Woodbridge, 12.80; 200 -- 1, Davenport, Forest Park, 25.32; 2, Wright, Forest Park, 25.36; 3, Briana Robinson, Hylton, 26.06; 400 -- 1, Wright, Forest Park, 57.69; 2, Raina Brown, Gar-Field, 1:00.35; 3, Shardavia Bell, Gar-Field, 1:00.63; 800 -- 1, Stefanie Slekis, Forest Park, 2:19.32; 2, Brandi Francis, Gar-Field, 2:25.27; 3, Amanda Wallace, Woodbridge, 2:26.78; 1,600 -- 1, Slekis, Forest Park, 5:00.30; 2, Beth Fahey, Forest Park, 5:15.14; 3, Genova Washington, Gar-Field, 5:38.30; 3,200 -- 1, Fahey, Forest Park, 11:49.72; 2, Sarah Overmehle, Forest Park, 12:55.44; 3, Rebecca Gray, Forest Park, 13:03.75; 100 hurdles -- 1, Tiffany Funny, Woodbridge, 15.69; 2, Rivers, Woodbridge, 16.80; 3, Megan Kirk, Forest Park, 17.64; 300 hurdles -- 1, Rivers, Woodbridge, 45.58; 2, Funny, Woodbridge, 46.88; 3, Brandy Latney, Gar-Field, 49.72.

High jump -- 1, Ashlee Keown, Hylton, 5-1; 2, Wright, Forest Park, 5-0; 3, Sophia Lafontant, Gar-Field, 4-10; Pole vault -- 1, Allison Anoll, Forest Park, 8-0; 2, Camille Anoll, Forest Park, 7-6; 3, Brown, Gar-Field, 7-0; Long jump -- 1, Wright, Forest Park, 18-3/4; 2, Davenport, Forest Park, 17-4; 3, Angela Simms, Gar-Field, 17-1/4; Triple jump -- 1, Funny, Woodbridge, 36-11/4; 2, Rivers, Woodbridge, 35-41/2; 3, Brown, Gar-Field, 34-3; Shot put -- 1, Ariene Jenkins, Woodbridge, 36-2; 2, Amber Crocker, Gar-Field, 33-0; 3, Tamatha Colvin, Hylton, 31-11; Discus -- 1, Katie Brown, Forest Park, 85-5; 2, Colvin, Hylton, 84-0; 3, Rebecca Horesky, Gar-Field, 81-8.

Relays

4x100 -- 1, Gar-Field, 50.67; 2, Forest Park, 53.68; 3, Woodbridge, 54.05; 4x400 -- 1, Hylton, 4:07.51; 2, Gar-Field, 4:10.55; 3, Forest Park, 4:17.35; 4x800 -- 1, Gar-Field, 10:24.44; 2, Hylton, 10:40.04; 3, Woodbridge, 10:40.74.

Note: Northwestern Region tournament is Friday at the University of Virginia.

Cedar Run District

May 19-20 at Osbourn Park

Boys

Team

1, Osbourn Park, 170.5; 2, Potomac, 119.5; 3, Osbourn, 97; 4, Stonewall Jackson, 95.

Individual

Long jump -- 1, Malcolm Ames, Stonewall Jackson, 20-91/4 (meet record); 2, Devin Thompson, Osbourn Park, 20-33/4; 3, Alex Blan, Osbourn Park, 18-93/4; Triple jump -- 1, Ames, Stonewall Jackson, 42-111/2 (meet record); 2, Anthony Bratton, Osbourn Park, 41-2; 3, Carl Brown, Potomac, 39-11; High jump -- 1, Thompson, Osbourn Park, 6-5 (meet record); 2, John Pearce, Osbourn, 6-0; 3, James Moore, Osbourn, 5-10; Shot put -- 1, Zak Stair, Osbourn Park, 49-10; 2, David Beachy, Osbourn Park, 42-5; 3, Chris Taylor, Osbourn, 42-1; Discus -- 1, Stair, Osbourn Park, 131-9; 2, Beachy, Osbourn Park, 121-4; 3, Taylor, Osbourn, 121-0.

110 hurdles -- 1, Patrick Amegashie, Potomac, 15.64 (meet record); 2, Brown, Potomac, 16.64; 3, Matt Heidman, Osbourn Park, 16.74; 100 -- 1, Thompson, Osbourn Park, 10.64 (meet record); 2, Chris Garrett, Stonewall Jackson, 11.34; 3, Jared Simmons, Stonewall Jackson, 11.54; 1,600 -- 1, Charlie Swartz, Osbourn, 4:31.64; 2, Jason Driscoll, Stonewall Jackson, 4:32.94; 3, Mitch Lopacki, Osbourn Park, 4:34.04; 400 -- 1, Ames, Stonewall Jackson, 51.24 (meet record); 3, Bratton, Osbourn Park, 51.44; 3, Simmons, Stonewall Jackson, 52.04; 300 -- 1, Amegashie, Potomac, 41.84; 2, Heidman, Osbourn Park, 41.94; 3, Brown, Potomac, 42.94; 800 -- 1, Josh Rock, Potomac, 2:08.64; 2, Driscoll, Stonewall Jackson, 2:09.04; 3, Ryan Steele, Potomac, 2:11.64; 200 -- 1, Thompson, Osbourn Park, 22.24; 2, Amegashie, Potomac, 23.84; 3, Theodore Jones, Osbourn, 24.14; 3,200 -- 1, Swartz, Osbourn, 10:04.74; 2, Lopacki, Osbourn Park, 10:13.14; 3, Glen Weaver, Osbourn, 10:17.84.

Relays

4x800 -- 1, Potomac, 8:31.04 (meet record); 2, Osbourn, 8:32.94; 3, Osbourn Park, 8:35.74; 4x100 -- 1, Osbourn Park, 43.74 (meet record); 2, Stonewall Jackson, 44.34; 3, Potomac, 45.74; 4x400 -- 1, Potomac, 3:33.44; 2, Osbourn, 3:34.64; 3, Osbourn Park, 3:37.04.

Girls

Team

1, Osbourn Park, 158; 2, Osbourn, 138; 3, Potomac, 119; 4, Stonewall Jackson, 54.

Individual

Long jump -- 1, Kharya Brown, Potomac, 16-111/2 (meet record); 2, Candace Robinson, Potomac, 16-6; 3, Stephanie Myers, Osbourn, 16-1; Triple jump -- 1, Devon Alston, Osbourn Park, 35-61/2; 2, Kelly Morris, Stonewall Jackson, 35-61/2; 3, Myers, Osbourn, 35-41/2; High jump -- 1, Myers, Osbourn, 5-3; 2, Morris, Stonewall Jackson, 5-0; 3, Katie Trizna, Osbourn Park, 5-0; Shot put -- 1, Kerry Dale, Osbourn, 33-1 (meet record); 2, Bilan Walker, Osbourn Park, 29-10; 3, Kendra Robinson, Osbourn, 29-1; Discus -- 1, Dale, Osbourn, 89-7 (meet record); 2, Edith Hutt, Stonewall Jackson, 84-4; 3, Jessica Perry, Osbourn Park, 83-3.

100 hurdles -- 1, Alston, Osbourn Park, 15.44; 2, Myers, Osbourn 16.24; 3, Elizabeth Yates, Osbourn Park, 16.44; 100 -- 1, Brown, Potomac, 12.34; 2, Robinson, Potomac, 12.34; 3, Fallon Hutcherson, Potomac, 12.74; 1,600 -- 1, Kristin Milot, Stonewall Jackson, 5:07.24 (meet record); 2, Emily Arena, Osbourn Park, 5:24.64; 3, Lindsey North, Osbourn, 5:27.34; 400 -- 1, Brown, Potomac, 58.54 (meet record); 2, Robinson, Potomac, 59.14; 3, Vanessa Blaylock, Osbourn Park, 1:00.94; 300 hurdles -- 1, Alston, Osbourn Park, 45.34 (meet record); 2, Myers, Osbourn, 47.04; 3, Thelma Montgomery, Stonewall Jackson, 47.54; 800 -- 1, North, Osbourn, 2:27.94; 2, Jameka Smith, Potomac, 2:31.74; 3, Elizabeth Cobb, Osbourn Park, 2:35.64; 200 -- 1, Brown, Potomac, 25.04 (meet record); 2, Robinson, Potomac, 26.04; 3, Hutcherson, Potomac, 26.54; 3,200 -- 1, Milot, Stonewall Jackson, 11:27.54 (meet record); 2, Arena, Osbourn Park, 12:04.64; 3, Angela Cota, Osbourn, 13:09.04.

Relays

4x800 -- 1, Osbourn Park, 10:13.04; 2, Osbourn, 10:21.24; 3, Potomac, 11:31.64; 4x100 -- 1, Osbourn Park, 50.04 (meet record); 2, Osbourn, 51.04. 4x400 -- 1, Osbourn Park, 4:11.24; 2, Osbourn, 4:23.24; 3, Potomac, 4:25.14.

Northwestern District

Brentsville seniors Jason Cook and Jacqueline Bailey each won two events to lead the Tigers at the district meet at Millbrook High in Winchester.

Cook captured the shot put (55 feet 5 inches) and discus (166-9) as the Tigers finished second among boys' teams to Fauquier, 99-87. Other Brentsville winners were sophomore Eric Lane in the 400 (50.49 seconds), senior Dustin Whitlow in the 3,200 (9:32.68) and the 4x400 relay (3:29.84).

On the girls' side, Bailey was Brentsville's only individual winner, capturing both hurdles events (100 hurdles, 15.03; 300 hurdles, 44.32). The Tigers' 4x800 relay won in 9:53.07.

Brentsville's girls finished fourth as a team with 63 points; Handley won with 1001/3.

Bull Run District

Senior Ivan Fitchett won five events to lead Manassas Park's boys to a runaway team victory, 195-81, over second-place Clarke County at the district meet Wednesday at Manassas Park.

Fitchett won the 200 (23.84 seconds), 110 hurdles (15.58), high jump (six feet), long jump (20-71/2) and triple jump (43-91/2). Manassas Park also got wins from senior Howard Mighty in the shot put (43-61/2) and the 4x100 relay team (46.29).

Sophmore Chelsea Greaux won the 400 (63.90) and junior Tamika Becton won the 100 hurdles (16.59) as the Manassas Park girls finished second to Strasburg, 158-96. The Cougars' other girls' victory came in the 4x100 relay (53.25).

Hylton's Deon Butler won the 100- and 200-yard dashes and was on the team's winning 4x100 relay team.All-Extra junior Bryce Iverson set Cardinal District meet records in the 1,600 and 3,200 for Forest Park.Woodbridge's Tiffany Funny won the 100-meter hurdles and finished second in the 300-meter hurdles in the Cardinal District championship meet.