Graduations will be held at DAR Constitution Hall, 1776 D St. NW in Washington, unless otherwise noted.

TUESDAY

Alternative Programs

10:30 a.m. Rockville Civic Center, 603 Edmonston Dr., Rockville

Speaker: Leon Harris, WJLA-7 news anchor

Bethesda-Chevy Chase

10 a.m.

Speaker: Ron Suskind, author

Stephen Knolls School

1 p.m., on campus, 10731 St. Margaret's Way, Kensington

Speaker: Billie Stephenson, parent-educator

Winston Churchill

2:30 p.m.

Speaker: Juan Williams, National Public Radio

Sherwood

7 p.m.

Speaker: Ralph Friedgen, football coach, University of Maryland

WEDNESDAY

James Hubert Blake

10 a.m.

Speaker: Joe Krebs, WRC-4 news anchor

Paint Branch

2:30 p.m.

Speaker: C.D. Mote Jr., president, University of Maryland

Poolesville

7 p.m., Quince Orchard High School, 15800 Quince Orchard Rd., Gaithersburg

Speaker: Fred Swick, chairman, Poolesville physical education department

THURSDAY

Montgomery Blair

9:30 a.m., Jericho City of Praise, 8501 Spectrum Dr., Landover

Speaker: Marcus Johnson, founder/CEO of Three Keys Music and Blair graduate

Col. Zadok Magruder

10 a.m.

Speaker: Robert Handler, retired Magruder teacher

Walter Johnson

2:30 p.m.

Speaker: Lesli Foster, WUSA-9 television reporter

Walt Whitman

7 p.m.

Speaker: J.W. Marriott Jr., chairman and CEO, Marriott International Inc.

FRIDAY

Damascus

10 a.m., on campus, 25921 Ridge Rd., Damascus

Speaker: Dominique Dawes, former Olympic gymnast

Rock Terrace School

9 a.m., on campus, 390 Martins Lane, Rockville

Speaker: Tim Kurkjian, sports journalist, ESPN

Mark Twain School

Noon, Gaithersburg Marriott Washingtonian Center, 9751 Washingtonian Blvd., Gaithersburg

Speaker: Felicia Jackson, student

Regional Institute for Children and Adolescents (RICA)

4 p.m., on campus, 15000 Broschart Rd., Rockville

Speaker: Diego Reyes, chief cryptologist, Surface Warfare/Aviation Warfare

JUNE 7

Longview School

10 a.m., on campus, 13900 Bromfield Rd., Germantown

Speaker: Adriana Friedman, student

Gaithersburg

10 a.m.

Speaker: Margaret Penn, retired Gaithersburg teacher

Springbrook

2:30 p.m.

Speaker: Adam Graham, Springbrook English teacher

Wheaton

7 p.m.

Speaker: Freeman A. Hrabowski III, president, University of Maryland Baltimore County

JUNE 8

Seneca Valley

7 p.m.

Speaker: Marina Harrison, Miss Maryland

JUNE 9

John F. Kennedy

10 a.m.

Speaker: Rep. Albert R. Wynn (D-Md.)

Quince Orchard

2:30 p.m.

Speaker: Catherine Hughes, founder, Radio One Inc.

Thomas Wootton

7 p.m.

Speaker: Linda Chavez-Thompson, executive vice president, AFL-CIO

JUNE 10

Richard Montgomery

10 a.m.

Speaker: Claire Frasier, president, Institute for Genomic Research

Albert Einstein

2:30 p.m.

Speaker: Kathleen Kennedy Townsend, former Maryland lieutenant governor

Rockville

7 p.m.

Speaker: Sarah Srivastava and Michael Gualtieri, Rockville High School graduates

JUNE 11

Watkins Mill

10 a.m.

Speaker: David Halberstam, author

Northwest

2:30 p.m.

Speaker: James Brown, Fox television sportscaster

Source: Montgomery County public schools